Първият космически турист, пожелал да излезе в открития космос, ще може да прекара около 90-100 минути зад борда на МКС, казаха за РИА Новости в руското представителство на Space Adventures.
"Това ще бъде излизане за 90-100-минути, което съответства на приблизително една обиколка около Земята. Астронавтът не е професионалист и разликата между такова излизане и шест до седем часово (от гледна точка на подготовката му) е фундаментална", заяви представителят на компанията.
По такъв начин през предложеното време туристът ще може да види Земята от всички страни, тъй като МКС извършва обиколка около планетата ни за около час и половина.
По-рано ракетно-космическата корпорация "Енергия" (част от Роскосмос) обяви подписването на договор със Space Adventures за полета на двама туристи със „Союз“ до МКС през 2023 година. Предвижда се един от туристите да направи първото в историята излизане в открития космос заедно с руски астронавт. Както по-късно обясни президентът на Space Adventures Ерик Андерсън, все още няма договор с конкретен турист.
Както по-рано космонавтът Павел Виноградов предположи в интервю за РИА Новости, турист ще може да се възхищава на гледките на планетата, да си направи снимки и евентуално да проведе някои експерименти по време на излизането си. От своя страна космонавтът Генадий Падалка в интервю за агенцията предположи, че космическото пътуване е уникална възможност, която досега само Русия може да предложи, и това се прави, за да се запази пазарът на космическия туризъм за страната.Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от тях казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Днес необезпокояван отново направи разходка на зоната за отдих..
Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период. Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата, където децата..
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета. От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..