Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Желязо срещу стареене

Минералната вода в местността “Лесков дол” край Брезник, известна още като “Светата вода”, е известна с високо съдържание на желязо.
Снимка: Анелия Кръндева

Поддържането на нормално ниво на желязо в кръвта може да бъде решаващ фактор за забавяне на стареенето и увеличаване продължителността на живота. Резултатите от изследването на британски и германски учени са публикувани в списание „Nature Communications”.

Учени от университета в Единбург и от института „Макс Планк” в Германия направили проучване с помощта на генетични метода три фактора, свързани с биологичното стареене: общата продължителност на живота, годините живот без заболявания и феномена необичайно дълголетие.

Биологичното стареене е скоростта, с която в организма се натрупват необратими изменения, водещи до смъртоносни заболявания като заболявания на сърцето, рак или деменция.

Изследователите направили проучване на базата данни на 1, 75 милиона човека за оценка на продължителността на живота и над 60 000 дълголетници.

Оказало се, че геномните локуси, отговорни за нормалните нива на желязо, присъстват и в трите групи изследвани лица. Това дало основание да се направи заключението, че гените, участващи в усвояването на желязото в кръвта, до голяма степен са отговорни за здравословен дълъг живот. Статистически връзката е потвърдена с метода на математическия анализ, известен като Менделеева рандомизация.

Получените данни свидетелстват за това, че завишеното ниво на желязо в кръвта съкращава живота, а контролирането на неговото количество може да предотврати увреждания, свързани с възрастта.

Тези изводи могат да обяснят защо преждевременното стареене се свързва с консумацията на количество червено месо, което е богато на желязо.

Съдържанието на желязо в кръвта зависи от хранителния режим, а отклоненията нагоре или надолу от нормалното ниво с напредването на възрастта води до заболяване от Паркинсон, чернодробни болести и намалява способността на организма да се бори с инфекции.

Авторите на изследването се надяват получените от тях резултати да помогнат да разработването на препарат, имитиращ генетичния ефект върху метаболизма на желязото, който да се превърне в инструмент за превенция на заболявания, свързани с възрастта и ще увеличи шансовете да се доживее до старост без болести. /БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Блясък, магия и приключения – мюзикълът „Аладин“ покорява сцената на Летния театър във Варна

Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..

публикувано на 24.07.25 в 15:50

Три дни празник в Университетската ботаническа градина в Балчик

Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..

публикувано на 24.07.25 в 14:21

Изчезват ли паметниците на културата във Варна?

Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници .  Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.  В същото време има и не малко примери за..

обновено на 24.07.25 в 10:16

Православната църква почита света Христина

На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина.  Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир, където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали името Христина, което не било според тяхното езическо мъдруване, а по Божий промисъл, предопределил живота ѝ в служба на Бога. Момичето било невероятно красиво и..

публикувано на 24.07.25 в 09:40

11-годишният пианист Антонио Паван: За мен музиката е felicità!

Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван.  Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..

публикувано на 23.07.25 в 16:15

Фестивалното изложение "Порода - Любов" ще обедини природозащитниците на Варна

Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..

публикувано на 23.07.25 в 12:35
Модният експерт Румяна Димитрова в студиото на Радио Варна

Мока мус - цветът на 2025-а

Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...

публикувано на 23.07.25 в 10:15