Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Белгия, Литва и Нидерландия налагат карантина за български граждани

Снимка: www.pixabay.com

Белгия, Литва и Нидерландия се присъединяват към държавите, налагащи допълнителни изисквания и карантина на българските граждани и идващите от България чужденци заради скока на случаите на заразени с COVID-19 у нас.

У нас от началото на юли всеки ден се съобщават за пет пъти повече заразени, отколкото през април. Именно поради тази причина редица държави предприеха допълнителни мерки.

По официални данни към днешна дата 8442 са общо потвърдените случаи на новия коронавирус в България. От тях активни са 4112. 606 са пациентите с доказана коронавирусна инфекция, настанени в лечебни заведения за болнична помощ. 33-ма от тях се намират в интензивни отделения и клиники.

298 са новите потвърдените случаи само през изминалото денонощие. 297 са починалите лица, при които е бил констатиран новият коронавирус.

Днес е първият ден от уикенда, след като на българско-гръцката граница влизането в южната ни съседка става единствено с негативен PCR тест, направен 72 часа преди пътуването.

Гърция, която традиционно приема хиляди нашенци през сезона, увериха, че разрешителните ще бъдат проверявани внимателно. Ако бъде установено, че сред тях има фалшифицирани документи, ще бъдат задействани предвидените в закона санкции.

От 15 юли правителството на Унгария въведе класифициране на държавите в „червени“, „жълти“ и „зелени“, въз основа на тежестта на ситуацията с коронавируса във всяка от тях. България, Португалия, Румъния и Швеция са „жълти“ страни от ЕС.

Чуждите граждани, включително и българи, които пристигат от „жълти страни“, подлежат на медицински преглед на границата, както и на 14-дневна задължителна карантина. Изискването за самоизолация ще отпадне ако бъдат доказани два последователни отрицателни теста за коронавирус, снети през 48 часа в рамките на предходните 5 дни.

Досега беше препоръка, но от петък, 17 юли, Литва забранява влизането на своя територия на български и чуждестранни граждани, пристигащи от България. Литовските граждани, които се завръщат от България в Литва, подлежат на 14-дневна изолация.

От 16 юли, нидерландските власти въвеждат силно препоръчителна (strongly advisable) 14-дневна карантина в домашни условия за гражданите, пристигащи от България в кралството. Също така, не се препоръчват пътувания до България с цел туризъм, с оглед на влошаващата се епидемиологична обстановка в страната по отношение на COVID-19.

Белгия също ни постави в оранжевата зона – на страните, до които се пътува само в краен случай.

Страната ни остана и в „червения списък“ за пътуване до Норвегия. Сънародниците ни, влизащи на територията на Норвегия, се поставят под домашна карантина за 10 дни.

До 11 август Финландия удължи граничните ограничения за България.

Още от 9 юли всички български граждани подлежат на задължителна 14-дневна карантина при влизане на територията на Австрия. Карантината не важи за тези, които представят медицински сертификат за отрицателна COVID-19 проба, не по-стар от 4 дена от датата на пътуването.

За сметка на всички рестрикции, които понасяме от редица държави, властите в България решиха, че вече не е необходимо сънародниците ни, които пристигат от Великобритания да бъдат под карантина.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сцената за големия празничен концерт на 15 август вече е готова

Сцената, на която ще се проведе големият празничен концерт за Деня на Варна, вече е изградена. Тя се намира в пространството около Пантеона в Морската градина, а в момента се извършват финални дейности по монтажа на осветлението и тестването на звуковата и мултимедийната техника. За по-добра видимост на публиката ще бъдат поставени и два големи..

публикувано на 14.08.25 в 12:14

По 10 глобявани нередовни пътници на ден в градския транспорт във Варна, купуват онлайн билети при появата на контрола

На ден се налагат по 10 глоби за нередовни пътници в градския транспорт. 50% от случаите са за пътници, купуващи електронен билет при появата на контролиращия редовността на пътуващите. Това каза директорът на общинското дружество ТАСРУД Георги Киряков. При проведени проверки е установено, че това е честа практика. Пътникът се е качил четири спирки..

публикувано на 14.08.25 в 12:13

С новата билетна система при повече пътувания, надхвърлящи цената на дневен билет - автоматично отстъпка

Новата билетна система ще бъде въведена до края на годината. До тогава трябва да приключат монтажните дейности на оборудването. Това каза Георги Киряков, директор на общинското предприятие ТАСРУД. Новите валидатори вече ще позволяват разплащане с банкова карта. Друга новост е, че при повече пътувания, които надхвърлят цената на целодневен билет,..

публикувано на 14.08.25 в 11:30

От понеделник поставят два светофара на разклона към плажа на "Аспарухово"

От понеделник ще бъдат поставени два светофара на разклона към Аспаруховския плаж, на пътя Аспарухово -Галата.  Лявата лента ще бъде затворена, за да се изгради целия тротоар, който да осигури безопасно пешеходно придвижване за срока на ремонта-30 октомври.  Това беше договорено по време на проверката на обекта от Димитър Кирчев, зам.-кмет на общината,..

публикувано на 14.08.25 в 11:20

В Деня на Варна автобусите на градския транспорт ще се движат с делнично разписание

Във връзка с провеждането на мероприятия по случай Деня на Варна – 15 август, в петък от 09:30 ч. до около 11:00 ч. ще бъде преустановено движението на ППС пред Катедралния храм „Свето Успение Богородично“.В този период ще бъдат въведени и временни маршрутни промени на автобусите в градския транспорт, които са следните: Линии 18, 22, 41  (посока ЖП..

публикувано на 14.08.25 в 10:31

До 29 градуса днес във Варна

И днес ще е предимно слънчево. Ще продължи да духа слаб до умерен, следобед на места по Южното Черноморие временно силен североизточен вятър. Максимални температури от 30° до 35°, по Черноморието между 27° и 30°, за Варна около 29°. Вълнение на морето 3, по Южното Черноморие 3-4 бала. Температура на морската вода 26°-27°. Изгрев на Слънцето за Варна в..

публикувано на 14.08.25 в 07:42

Пясъчна фигура на Света Богородица ще се появи на плажа в Аспарухово

На плажа в Аспарухово гостуват трима международни творци на пясъчни скулптури. Реми Хогард (Нидерландия), Пол Хогард (Англия) и Калиxto Молина (Мексико). Те ще изработят фигура на Света Богородица в Деня на Варна. Проектът е подкрепен от концесионера на плажа и е обявен като подарък към жителите на града. Скулптурата ще бъде създадена на място,..

публикувано на 14.08.25 в 08:00