Когато сключваме застраховка Живот, ние проявяваме отговорност предимно към себе си, както и към своите близки хора, като се подсигуряваме при евентуални неприятни стечения на обстоятелствата. Това сподели за Радио Варна Йоанна Йорданова, консултант към застрахователна фирма.
В своята същност застраховката е вид договор, писмено споразумение между застраховащия и застрахователя, съгласно което застрахователят се задължава да предостави застрахователна защита и да изплати застрахователна сума или част от нея при настъпване на застрахователно събитие. Естествено, този договор поражда задължения както за застрахователя, така и за договорителя (т.е. лицето което сключва застраховката).
Животозастраховането покрива риска от настъпването на различни събития, свързани с живота, здравето или телесната цялост на застрахования. Характерно за него е задължението на застрахователя, при настъпване на застрахователно събитие, да изплати договорената застрахователна сума или част от нея на бенефициента(ите) по полицата. В замяна на това обещание, клиентът заплаща на годишна, тримесечна или месечна база, застрахователна премия.
Освен това застраховката „Живот” може да бъде използвана и като средство за спестяване, добавя Йорданова. Това става посредством продукти, при които част от застрахователната премия се използва за формиране на спестовен фонд, който застрахователят инвестира и изплаща на клиента при падеж или застрахователно събитие.
Всяка застрахователна компания заделя парични резерви, които служат за бъдещи плащания по нейните договори. Отделно от това, всички компании презастраховат своя бизнес и по този начин осигуряват допълнителна сигурност за своя клиент. Това практически означава, че застрахователите подплатяват своето обещание с парични средства, като от застрахованото лице единствено се очаква да внася своевременно своята застрахователна вноска. Ето защо, при избора на застрахователна компания е важно клиентите да се осведомят предварително за нейната история, стабилност и собственици.
В заключение - застраховането е механизъм за минимизиране на риска, който осигурява сигурност и дългосрочно спестяване и който се е доказал като изключително успешен в целия свят. Познат още от древността, този инструмент продължава да помага на милиони хора по света да посрещнат превратностите в живота. Да бъдем отговорни е безценно.Как го планираме в условията на пандемия? Има ли все още желание от страна на хората за това подсигуряване у нас или напротив?
Чуйте още в прикачения звуков файл от Йоанна Йорданова – консултант към застрахователна фирма в разговор на Нина Милошевич.
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...