Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път във Варна: Роботи заменят човека в кораборемонта

Уникална технология за почистване на метални повърхности и полагане на антикорозионни покрития с водоструйно оборудване под високо налягане, представиха от варненска фирма за първи път в страната. Оборудването е доставено с финансиране от оперативната програма "Иновации и конкурентноспособност" на стойност 1 136 930 лева.Управителят на фирмата Дончо Василев обясни, че технологията е щадяща околната среда.

Машините имат огромно приложение както в кораборемонта, така и в други сфери, обясни още Василев. По думите му технологията може да бъде внедрена в Хранително-вкусовата и Химическата индустрия и и изобщо нявсякъде, където трябва да се спазват нормативни изисквания за липса на запрашеност. Модерната система има благоприятен ефект и върху околната среда – с използването й запрашеността се редуцира до 92%, пести се и енергия, влаганите опасни химически вещества намаляват с над 70%. Техниката може да обработва и почиства за кратко време абразивно метални повърхности, да кърти и реже бетон, да боядисва и да извършва кораборемонтни дейности. Машините могата да бъдат използвани и за реставрационно почистване на паметници.

Благодарение на магнитните катерещи се роботи се спестява човешки труд, значително се намалява рискът от трудови злополуки. Чрез автоматизирания процес се повишава производителността, подобряват се условията на труд, съкращават се сроковете за ремонт. 

Подробности чуйте от интервюто на Даниела Стойнова с Дончо Василев:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна се присъединява към инициативата "Синьо сърце" за борба с трафика на хора

За поредна година Варна се присъединява към глобалната инициатива „Синьо сърце“ („Blue Heart Campaign”) за борба с трафика на хора. Тя ще се проведе от 17:30 до 18:30 ч. днес, 30 юли, на площад „Антон Новак“ (входа на Морската градина). Кампанията се организира от Местната комисия за борба с трафика на хора и дирекция „Превенции“ – Община Варна,..

публикувано на 30.07.25 в 08:21

Евакуираха жителите на санданското село Плоски, борбата с огъня продължава

През изминалата нощ жителите на санданското село Плоски бяха евакуирани, тъй като в късните вечерни часове южният фронт на пожара в Пирин се е възобновил и е предизвикал силно задимяване. Хората сега са в спортната зала на град Сандански, предаде БНР.  И двата входа към с. Плоски, единият е планински, са затворени от полицията, а пред т.нар. КПП..

публикувано на 30.07.25 в 08:19

"Море от книги" вместо "Алея на книгата" във Варна

Варна ще бъде домакин на литературния фестивал „Море от книги“, съобщиха от дирекция „Култура и духовно развитие“. Събитието ще се проведе от 2 до 10 август на централната пешеходна зона на бул. „Княз Борис I“. Организатор на събитието е местно издателство, с подкрепата на Община Варна. В инициативата ще се включат над 30 български издателства,..

публикувано на 30.07.25 в 07:40

Загасиха пожара в Провадийско

Загасен е пожарът в района на Провадия. Отворени за движение са пътищата Провадия - Кривня и Провадия - АМ "Хемус", предаде репортер на Радио Варна. Припомняме, три екипа на пожарната бяха изпратени на мястото на разразилата се огнена стихия. Горяха оранжерия и сухи треви.

публикувано на 29.07.25 в 19:22

Водач на тротинетка се блъсна в автобус във Варна

Водач на тротинетка се блъсна в автобус от градския транспорт по линия 13. Инцидентът е станал около 17:45 часа, след спирката на Катедралата, на пресечката на ул. "Ген. Колев" с бул. "Вл. Варненчик", видя репортер на Радио Варна. Заради произшествието временно е променен маршрутът на автобусите, които сега минават по ул. "Дрин".  По думите..

публикувано на 29.07.25 в 18:57

Десислава Иванчева вече е вън от затвора

Бившият кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева напусна затворническото общежитие в Сливен, където излежаваше шестгодишна присъда за корупция, предаде БНР. Пред журналисти на излизане от затвора Иванчева каза, че бърза да се прибере при детето си. Тя благодари на вицепрезидента Илияна Йотова. По-рано днес от президентската администрация..

публикувано на 29.07.25 в 17:38

Мерките срещу ценовата спекула след приемане на еврото до 8 август 2026 г.

Мерките срещу евентуалната спекула от страна на търговците във връзка с членството на България в еврозоната ще важат до 8 август 2026 година, а не до края на следващата година, както първоначално се предвиждаше, предаде БНР. Това прие на второ четене Комисията по бюджет и финанси с измененията на Закона за въвеждане на еврото. Бизнесът ще има..

публикувано на 29.07.25 в 17:32