Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сабина Максимова: Ако продължим да изхвърляме пластмаса, впоследствие ще я дишаме и пием

4
Сабина Максимова

Златен медал получи еко идеята на варненка, предложила пластмасовите чаши в детските градина да бъдат заменени с иноксови. Мисия „Аз избирам чашата за многократна употреба“ получи отличието в световната еконадпревара 2020 BEYONDPLASTIC AWARD. Кампанията за замяна на пластмасовите чаши за вода в детските градини у нас е наградена в категория „Най-добра инициатива в образованието“. Преди 4 години Сабина Максимова си поставя за цел да прекрати порочната практика децата в детските градини да пият вода от еднократни пластмасови чаши. Тя разказа за инициативата пред Радио Варна още тогава.

Инициативата беше подкрепена от варненското сдружение Обществен център за околна среда и устойчиво развитие. А в нея участват вече 4 300 деца от 65 детски заведения в цялата страна. За по-малко от 4 години, благодарение на участниците, в природата не бяха изхвърлени над 8 милиона чаши за еднократна употреба, равняващи се на близо 22 тона пластмаса, неподлежаща на рециклиране. В чисто икономически аспект в бюджета на домакинствата у нас бяха спестени над 200 000 лв. за закупуване на еднократни чашки, а на околната среда – близо 66 тона въглероден диоксид, изчисляват от сдружение Обществен център за околна среда и устойчиво развитие.

„Аз избирам чашата за многократна употреба” вече е световно известна инициатива. Как приемате тази награда?

Приемам я с една огромна радост, наистина радост, не толкова гордост. Въпреки, че организаторите непрекъснато ни повтарят да се гордеем с наградата, за нас тя е преди всичко емоционална, защото доказва колко е важно да обърнем внимание на децата и слага акцент върху това, че изграждаме хората от най-ранна детска възраст. Веднъж научени децата да пазят своите вещи, вкл.чашите и като цяло да заместят това цинично удобство да ползват нещо няколко секунди и буквално да го хвърлят зад гърба си, ето това е нещото, което е важно и затова инициативата спечели това златно отличие. Страшно ми харесва, че този конкурс събира световна общност от хора, които мислим еднакво. Под мотото „Нека да преосмислим употребата на пластмаса, нека да спрем да я изхвърляме”.

Пандемията, обаче на практика увеличи замърсяването с консумативи за еднократна употреба, най-вече тези маски от синтетичен материал, който не се разгражда или това се случва много бавно. Сякаш глобално хората все още действат първично и гледат преди всичко удобството си.

Действително пандемията ни върна няколко крачки назад в начина, по който хората възприемат въобще потреблението. Искам специално да подчертая, че всички еднократни пластмасови предмети, ако нямат сертификат за стерилност, те в никакъв случай не са стерилни. Многократните съдове, направени от метал или стъкло, всички традиционни материали, с които сме боравили винаги, се измиват и са много по-хигиенични и по-чисти и можете да се чувствате много по-сигурни в тях, отколкото в един стек пластмасови чаши, който е отворен и е пипан точно по ръбовете, които имат съприкосновение с устните, а това е най-прекият път за зарази. Дългосрочният аспект е, че хората ще бъдем здрави, когато жизнената ни среда е здравословна. Ако ние изхвърляме пластмаса ще я дишаме и ще я пием в най-буквалния смисъл на думата. А това доказано не е здравословно, когато се напояваме с тази химия дългосрочно.

От 2021-ва г. в ЕС ще бъдат забранени консумативите за еднократна употреба – пластмасови чинии, чаши, сламки, клечки за уши и т.н. Готови ли сме в България за тази промяна?

И да, и не. България трябва да ратифицира решенията на ЕК. Чакаме това да се случи. Всяка държава-членка трябва да го направи, Германия вече мина по този път. Ние работим изключително активно с институциите, непрекъснато пишем писма с обосновки защо е толкова важно да прекратим употребата на еднократна пластмаса и то точно с аргумент здравето на хората.

Кои са тези институции?

Българска агенция по безопасност на храните, Министерствата на земеделието и на здравеопазването, както и Регионалните здравни инспекции.

Четири години изминаха от началото на инициативата „Аз избирам чашата за многократна употреба” във Варна. Тя „проходи” в ДГ Мечо Пух” в кв. Чайка. Оттогава колко детски градини въведоха чашите за многократна употреба?

65 детски градини в 17 града на страната. Още 240 хиляди деца чакат тази промяна и ние много мотивирано ще продължим да работим затова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30