197 са евтаназираните прасета в село Юнец, Община Долни Чифлик, заради огнището на африканска чума по свинете в едно стопанство.Останалите 15 прасета вече са били мъртви. Това съобщи за Радио Варна д-р Златина Димова от Областната дирекция по безопасност на храните.
Припомням, че на 3 август в село Юнец беше открито огнище на заразата, което засегна 212 животни от породата Източнобалканска свиня. Собственикът на животните ще бъде компенсиран, ако разполага с изрядна документация.
Златина Димова каза, че от три години породата се отглежда на закрито, а не в естествените си условия, в гората. Това става съгласно заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните, а причината е да бъдат предпазени от поглъщане на остатъци от други заразени диви свине.
Повече чуйте в интервюто на Атанас Илиев с д-р Златина Димова
Днес ще е слънчево, сутринта почти тихо и на места видимостта временно ще е намалена. Около и след обяд вятърът ще се преориентира от юг-югоизток и ще е предимно слаб. Ще има условия за купеста облачност, на отделни места е възможно да превали слаб краткотраен дъжд. Максималните температури във вътрешността ще се повишат до 23°-28°, по крайбрежието ще..
През нощта ще е ясно и почти тихо, сутринта с условия за образуване на мъгли. Минимални температури 4°-9°. В понеделник ще е слънчево, около и след обяд с развитие на купеста облачност. Тогава главно над Североизточна България и по северното крайбрежие е възможно да превали краткотраен, слаб дъжд. Ще духа слаб вятър от югозапад, по крайбрежието от..
Рекорден брой хора и семейства подкрепи за Великден благотворителната кампания „Споделен хляб“, която се провежда за девета поредна година в Добрич и региона. Към организаторите ѝ от Фондация „Милостиво сърце“ и Клуба за народни танци „Жътвари“ се присъединиха редица дарители и доброволци, благодарение на които бяха събрани над два тона и половина..
Малцина варненци почетоха днес 149-та годишнина от избухването на Априлското въстание на 20 април 1876 г. По традиция поклонението е пред паметника на Георги Бенковски в Морската градина. По време на церемонията бяха положени венци от представителите на Община Варна, Областната администрация, представителните части на ВМС, митрополията и политически..
Нека винаги сме единни в защитата на човешкия живот и в грижата ни за бъдещето на България – нашите деца. Това написа в социалната мрежа Фейсбук президентът Румен Радев по повод Христовото Възкресение. „Христос воскресе, скъпи сънародници! В деня на Христовото Възкресение пожелавам здраве, любов и духовни сили в помислите и делата ни. Да устоим..
ОДМВР Варна предприема мерки за охрана на обществения ред, безопасността на движението преди, по време и след Великденските празници. С цел недопускане на инциденти, нарушаване на спокойствието и повишаване сигурността на гражданите, ще бъде засилено полицейското присъствие в районите около църквите и манастирите, както и на местата, където ще се..
9-месечно бебе загина при катастрофа на пътя Смолян - Девин. Очакваше се то да бъде транспортирано с медицинския хеликоптер от смолянската болница до специализирана клиника в Пловдив, но е починало минути преди 15 часа. Инцидентът е станал към 12:00 часа. Колата се е обърнала по таван извън пътя, като е прелетяла през мантинелата и е..