Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще изчезне ли една аборигенна порода


Единственият шанс да се опазят представители на породата Източнобалканска свиня  /ИБС/ е те да преболедуват африканската чума и да си създадат имунитет. Мнението е на Радостина Донева, председател на Асоциацията за развъждане на Източнобалканска свиня:

фриканската чума ще мине през цялата страна и през всички стопанства, които развъждат ИБС. Ако се евтанизират всички животни, шансът да оцелее някой екземпляр граничи с научната фантастика."

След евтаназиране на най-голямото останало стадо от породата  в село Юнец, община Долни Чифлик в началото на август,  популацията от ИБС вече е под 300 животни на територията на цялата страна. През лятото е пикът на африканската чума и шансът да загубим и малкото останали животни е абсолютно реален, твърди Донева:

Така  и не се уредиха начините и териториите на отглеждане на тези животни. Мерките за биосигурност не са съобразени със собствеността на терените, които източна България са изключително държавна и общинска собственост.“

Донева припомня, че се въведоха изисквания свинете от порода ИБС да се отглеждат като индустриални животни. На закрито обаче те умират. Не е възможен и нормалният развъден процес.  Още повече двете лицензирани кланици на територията на страната отказват да колят животните през последната година и половина. Ако стопанството няма приходи, няма и мотивация ИБС да бъдат отглеждани:

"За едно средно по големина стадо от 80 животни разходите за фураж на месец са около 1 500 лв. Без приходи за година и половина  е абсолютно самоубийство във финансов смисъл да отглеждаш тази аборигенна порода".

Източнобалканската свиня е единствената запазена към днешна дата аборигенна порода свине в България. Оформена е под влиянието на естествения подбор, при сравнително слаба намеса на човека. Призната е за автохтонна (местна порода). Свинете са изключително подходящи за получаване на месо и месни продукти обогатени на Омега-3 мастни киселини, тъй като за разлика от преживните животни, мастните киселини, които приемат с фуража, се включват директно в процесите на липиден синтез без никаква промяна. От друга страна Омега-3 мастните киселини, както и полиненаситените мастни киселини като цяло, се съдържат в по-голям дял във вегетативната част на растенията, отколкото в семената. Поради това в тъканните липиди при дивите животни, както и при пасищно отглежданите домашни, се съдържат повече Омега-3 мастни киселини в сравнение със съвременните породи и хибриди свине в условия на интензивни системи на хранене и отглеждане.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Състезание с дронове

Светлинно шоу на състезанието с дронове във Варна

Надеждата за шампион на България Димо Щерев е на 22 години от Пловдив. Известен е в дрон обществото под псевдонима BURKAN (@burkan_fpv). От 5 години се занимава с дрон рейсинг   професионално. Запалил се е по дроновете чрез клипчета от you tube и покрай баща си, с когото са решили преди време да отремонтират стара нитро количка. За да..

публикувано на 19.07.25 в 13:52

Състезание с дронове във Варна

За поредна година пилоти на дронове от целия свят ще демонстрират своите умения, като сред заявилите участие страни са България, Китай, Южна Корея, Франция, Латвия, Унгария, Гърция, Сърбя, Чехия, Казахстан, Турция, Естония и Алжир. Атрактивната надпревара със състезателни дронове е до неделя в зоната до игрищата в Аспаруховия парк. Кулминацията на..

публикувано на 19.07.25 в 09:38

Продължава безплатното обучение по плуване за деца (ГРАФИК)

Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли.  Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..

публикувано на 18.07.25 в 18:40

Изложба "Паметта за Васил Левски в нашия град" представиха във Варна

С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..

публикувано на 18.07.25 в 15:00

Деца доброволно почистиха градинката на Севастопол

Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..

публикувано на 18.07.25 в 13:40

Духът на 90-те в новото издание на винения фестивал WINEkend във Варна

За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..

обновено на 18.07.25 в 11:06

Ветровито време в петък

Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...

публикувано на 18.07.25 в 07:44