Екоцентър "Езерец" отново отваря врати тези за традиционните вече лагери тип "сървайвър". Участниците усвояват строителство с природни материали, приготвяне на храна на бавен огън и три дни живеят на палатки. Екоцентърът е изграден изцяло от природни материали – дърво, слама и глина. Има дървена беседка за хранене, лятна кухня, слънчева баня (за отоплението й се използва изцяло слънчева енергия) и санитарен възел на компост. Строителството им е извършено от доброволци, които всяко лято посещават лагера.
Ще измерят човешкото въздействие върху плажа
За първи път участниците ще имат задача да измерят човешкото въздействие върху плажа. Те ще трябва да оградят един квадратен метър от пясъчната ивица и да го изследват на дълбочина до 10 см. След това ще обобщят колко пластмасови капачки, чашки, опаковки, фасове и други боклуци са намерили.
Инициативата е на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна и лично на един от неговите експерти Илиян Илиев.
Трите лагерни смени тази година първа смяна: 27-30 август, втора смяна: 3-6 септември и една извънредна смяна от днес: 20-23 август, за която местата са запълнени. Извънредната смята съвпада по време с поредица от екологични вечери в село Езерец, в които участниците в лагера ще се включат в различни работилници и ще посетят видео прожекции.
Организаторите осигуряват храна и напитки, палатки за тези, които нямат собствени, програма с дейности и материали за работилниците. Максималният брой участници в лагерна смяна е 12 души, а таксата за участие е 15 лв. на ден.Извънредната смяна "Езерец 2020" се организира с подкрепата на Европейския корпус за солидарност и Центъра за развитие на човешките ресурси. Първа и втора смяна на еколагерите се организират по проект „Подобряване на общественото познание за ролята на гражданската организация за общността“ с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е подобряване информираността на гражданите за ролята на неправителствените организации в обществото.
Снимки: ОЦОСУРКаварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..