Победителят в 25-тия Конкурс „Сувенири” на Международния панаир на занаятите и изкуствата т.г. е Габи Коруджикова от София - майстор на художествената обработка на стъкло.
На второ място е сувенирът на Стела Велкова от Варна, а на трето място бе класиран Румен Милков от гр. Мъглиж, обл.Стара Загора.
За първи път конкурсът се проведе изцяло онлайн. Това се оказа изключително успешен формат, защото участниците са много и от много градове и села в България, отчитат организаторите.
147 сувенира се състезаваха в тази надпревара. 2 832-ма души дадоха своя вот от 4 до 16 август. На 17 август бяха обявени номинираните 15 сувенира.
Авторите на номинираните сувенири са: Кирилка Асенова- гр. Шумен, Веска Илиева- гр. Търговище, Теодор Опренов- гр. София, Таня Георгиева- гр. Бургас, Галина Гавраилова- гр. Бургас, Диана Среброва-Раданова- гр. Варна, Красимир Сивов- гр.Велико Търново, Станимир Манойлов- гр. Сливен, Елена Грозева- гр. Варна, Стела Велкова- гр. Варна, Стела Василева- гр. Троян, Румяна Рангелова- гр. Варна, Габи Коруджикова- гр. София, Елена Петрова- гр. София, Румен Милков- гр. Мъглиж.
Победителката Габи Коруджикова печели за втори път награда от варненския Панаир на занаятите, първата е преди шест години, когато взема приза за „Млад автор” в направление „Скулптура”. Тя е завършила Националната художествена академия, специалност „Дизайн на порцелан и стъкло”, но споделя че е научила най-много от баща си Борислав Коруджиков, който също обработва стъкло. Сега тя спечели със скулптурата „Продължение на музиката” и олицетворява сол ключ (вж. снимки). Това е втора скулптура по темата – първата се казва „Музиката” и олицетворява цигулка. Влечението към музиката не е случайно, Габи шест години е свирила на пиано и любовта й към това изкуство продължава.
Как приема наградата и историята на създаването на спечелилата творба Габи Коруджикова разказа в интервю за Радио Варна:
Представителна изложба на Факултета по изобразително изкуство (ФИИ) при Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" под мотото “ФИИ на 50. В новото време с ново лице” гостува от 6 декември 2024 г. до 4 януари 2025 г. в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. Студентски дипломни работи и творби на действащи преподаватели са..
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..