Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чрез иновативно заснемане разчитат артефакти в Двореца в Балчик

4
Снимка: Албена Иванова

Държавен културен институт „Двореца“ в Балчик прилага специализирана технология за опазване на културното наследство. 13 от  множеството артефакти и архитектурни елементи, разположени във външните части на комплекса, бяха заснети по иновативен метод, съобщи директорът на комплекса Жени Михайлова. Чрез съвместния проект между Националния исторически музей (НИМ) и ДКИ КЦ "Двореца" - Балчик  може успешно в бъдеще да се разчетат надписи и да се реставрират културните ценности.

Директорът на Двореца припомни, че съвместно с НИМ е направена идентификация на 126 движими културни ценности преди години, при която е установено, че има надписи, които не могат да бъдат разчетени или датирани. Това заснемане е част от изготвянето на документация за всеки един от експонатите.

Демонстрация на софтуера за подсилване на изразителната способност бе направена днес от екипа, заснел обектите през май т.г. Ръководителят Александър Вътов даде разяснения пред журналисти за рефлексно-преобразователна фотография – метод, който улавя повърхността, формата и цвета на обекта. Чрез многократни заснемания с различно местоположение на светлинния източник се получава интерактивно изображение. Това изображение дава много подробна информация относно характеристиките на материала – текстура, релеф, дълбочина и т.н. С този метод се разкрива информация за обекта, която не се долавя по друг начин. На практика обектът бива заснеман с фиксирано местоположение на камерата и осветен под различни ъгли с насочена светлина (светкавица или силна лампа), подредена по определен начин и на определено разстояние. След това всички фотографии се обработват със специализиран РТИ софтуер. Полученият краен продукт е РТИ файл – двуизмерно изображение, наподобяващо триизмерен модел, представящ подробна информация относно повърхностните характеристики на заснетия обект. Този файл може да бъде много подробно разглеждан без да се налага присъствието на наблюдаващия до обекта или обратно. По този начин може да се направи подробно изследване на повърхностния релеф на обекта навсякъде и по всяко време без той да бъде местен. Този вид заснемане е изключително подходящ за проучване на обекти от културно историческото наследство от всякакъв вид и размер. Сполучлив е в изследването и разчитането на надписи от стенописи, големи и малки каменни плочи, релефи, монети, ръкописи и други.

Крайните резултати от специализираното заснемане са полезни за бъдещи проучвания, анализи и изследвания на културните ценности. Създадената база данни е на разположение на различни специалисти и изследователи, посочи ръководителят Александър Вътов.

Директорът на Двореца Жени Михайлова даде пример с кръста пред гробницата на кралицата, който на място е нечетлив, но с тази нова изключителна технология, приложена на единични места в България, може да бъде разчетен. 

Тя изрази впечатленията си от заснемането на възпоменателната плоча, посветена на градинаря на Двореца Жул Жани, детайлите на която на терен трудно се виждат. Надписът е майсторско ювелирно изпълнение, чрез което Мария благодари на своя градинар, че е изпълнил мечтите и.

Съвместната работа по опазване на културното наследство и неговото документиране ще продължи. Надяваме се да излезем със сериозни публикации за ценностите в Двореца, са очакванията на Жени Михайлова.

Подробностите чуйте от репортажа на Албена Иванова.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поучителни и образователни истории между кориците на "Дивите животни на града"

Как да помагаме на животните в града? Отговорите дава поредицата "Дивите животни на града". Под формата на три книги авторката Елена Павлова и художничката Милена Радева разказват поучителни и образователин истории за обитателите на градските пространства. Гълъби гнездят по таваните на блоковете, лястовици се заселват под стрехите, прилепи олитават..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

"Писма от морето" - изложба на Пламен Монев

Най-новата изложба „Писма от морето“ на Пламен Монев представя варненската галерия „12“. Галерията е разположена в сградата на областната администрация в града. Картините на Пламен Монев са вдъхновени от морето и са леко старомодни, посочва художникът. Платната са описателни, в тях е закодиран кратък разказ, пълен със сантимент и романтика.  "Винаги..

публикувано на 19.10.24 в 14:27

Стихосбирката "Петият ъгъл" представи Керанка Далакманска във Варна

Най-новата си поетична книга - "Петият ъгъл", представи Керанка Далакманска в Арт салона на Радио Варна.  Редактор на изданието е писателят Георги Джилянов, а художник - Андрей Градечлиев. " Море и изгрев. А после залез. Хоризонтът и морето се сливат като в любовен екстаз и стават едно цяло. Голямото синьо. Време-пространството се изкривява в..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Мария Лалева в Балчик: Нека дадем това, което ни коства най-малко, но най-трудно правим

Смирени и готови да дадат това, което ни коства най-малко, но най-трудно правим – да се обичаме. Такива бяха усещанията в Балчик снощи след представянето на „Пътища от огън“ – третият роман на Мария Лалева. Това е книга не за войната, а за любовта. Любовта, която е по-голяма от религиите. Любовта – нашето призвание, за да може този свят да..

публикувано на 18.10.24 в 13:14

Утре ученици от Варна се включват в шествие срещу трафика на хора

За поредна година Община Варна се включва в инициативата „Поход за Свобода“ срещу трафика на хора. Събитието представлява мирно шествие и има застъпнически характер с две основни цели: да информира обществото за проблема и да заяви подкрепа и застъпничество за всички жертви на модерното „робство“. „Походът на Свободата“ ще се проведе на 19 октомври,..

публикувано на 18.10.24 в 12:43

"Хора и улици, град - мой свят" представя Елица Карабашлиева във Варна

Изложбата "Хора и улици, град - мой свят" представя от днес художничката Елица Карабашлиева във Варна. Мястото е галерия "Графит", а откриването на експозицията е в 18.30 часа тази вечер. "Коренячка варненка съм и от дете гледам на града си като живо същество, което диша, променя се, често и страда. Преживявам загубата на всяка прекрасна сграда,..

публикувано на 18.10.24 в 09:01

С изложба във Варна отбелязват Деня на българския художник

Днес в Деня на светеца - покровител на художниците, в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна, Сдружението открива експозиция живопис, графика, скулптура и приложно изкуство.  Откриването е от 18 часа в Градската художествена галерия.  Денят на Св. Лука - покровителя на художниците - 18 октомври, е традиционният празник, на който..

публикувано на 18.10.24 в 08:36