Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БАБХ извършва есенната ваксинация на лисиците срещу бяс в 23 области на страната

Снимка: pixabay

Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) извършва есенната орална ваксинация на лисиците срещу бяс, съобщиха от агенцията.
Това е втората ваксинационна кампания на лисици срещу бяс за 2020 г. Тя е част от Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на заболяването бяс, която е разработена и се изпълнява от БАБХ от 2009 г. ЕК има стратегическа цел до 2020 г. бесът в Европа да бъде изкоренен.
Тя се провежда в 50-километровата ваксинална зона по северната, западната и южната сухопътна граница на страната и в 20-километровата зона по поречието на река Дунав, и обхваща 23 области на страната.

Специално оборудвани самолети ще разпръснат над 1 млн. примамки от въздуха, а в нелетателните зони ваксините ще бъдат заложени ръчно. Кампанията стартира от летищата Балчик, област Добрич и Приморско, област Бургас и ще продължи до края на септември, в зависимост от атмосферните условия.

Примамките ще бъдат разпръснати на територията на областите Перник, Кюстендил, Смолян, Кърджали, Хасково, Добрич, Силистра, Видин, Монтана, Благоевград, Пазарджик, Ямбол, Бургас, Пловдив, Стара Загора, София област, околностите на София-град, Шумен, Разград, Русе, Велико Търново, Плевен и Враца. Ваксини няма да бъдат разпръсквани над населените места и водоемите.Около София и около АЕЦ Козлодуй примамките ще бъдат разпространени ръчно от специално обучени лица.

Ваксиналните примамки са с формата на кубче и специфична миризма, която привлича хищниците. На един квадратен километър се изхвърлят по 25 примамки. Ветеринарните лекари препоръчват да не бъдат пипани с незащитени ръце, защото при нарушена цялост на обвивката, ваксината може да бъде опасна за човешкото здраве. При контакт с примамките е добре да се извърши консултация с лекар. Ваксините не представляват опасност за здравето на останалите диви животни. Препоръчително е домашните животни да се държат затворени или на повод, за да не приемат примамките.
Контролът на извършената ваксинация включва: контрол на приемането на ваксинални примамки от лисиците чрез откриването на биомаркер тетрациклин, серологичен надзор, чрез откриване на антитела срещу вируса на беса в кръвни проби от ваксинирани животни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва делото за документна измама в "Градски транспорт"-Варна

Във Варна започва делото за документна измама в общинския превозвач „Градски транспорт-ЕАД“.  Делото ще се гледа по общия ред с разпит на свидетели и вещи лица.  Според прокуратурата двамата подсъдими са съставяли документи с невярно съдържание и така дали възможност на частно дружество да получи без правно основание чуждо движимо имущество на..

публикувано на 10.06.25 в 06:52

По-ниски температури във вторник

Днес облачността в Североизточна България ще е променлива,  а в Югоизточна ще преобладава слънчево време, ще е почти без валеж.  Ще духа умерен, по крайбрежието и Югоизточна България, временно силен вятър от североизток. Максималните температури ще са по-ниски спрямо предните дни и ще са от 23° до 28°, за Варна максимална около 25°. Вълнение..

публикувано на 10.06.25 в 06:12

Чакат се парите за завършване на ремонта на пътя Aспарухово-Галата

Парите за Варна по националната програма за подкрепа на общините по всяка вероятност ще се отпушат още през летните месеци. Това стана ясно по време на работната ми среща с министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, съобщава кметът на Варна Благомир Коцев във facebook. Основната тема, която повдигнах пред министъра в..

публикувано на 09.06.25 в 22:51
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Митов: България е близо до включване в програмата за безвизово пътуване в САЩ

Със срещи в Департамента по вътрешна сигурност и в Бюрото за дипломатическа сигурност завърши работното посещение в САЩ на министъра на вътрешните работи Даниел Митов. В българската делегация, съпровождаща министъра, бяха директорите на главните дирекции "Национална полиция", "Борба с организираната престъпност" и "Гранична полиция" главните комисари..

публикувано на 09.06.25 в 19:15
Снимката е илюстративна

В селището до Балчик очакват асфалта

Досега са асфалтирани улици „Първа“, „Втора“, остават за довършване около 100 метра от улица „Четвърта“. Кметът на Ляхово си пожела скоро да бъдат зарадвани и живеещите и на други улици, особено тези на „Трета“ – която е най-дългата в селото. В навечерието на събора Реджебов е зарадван, че към селото, което е с гледка към Батовската долина, проявяват..

публикувано на 09.06.25 в 18:05
Гюнер Тахир

Гюнер Тахир: Не е изключен предсрочен вот, след който Борисов и Пеевски ще управляват заедно

Не е изключен вариантът да има предсрочни парламентарни избори през октомври, с които се цели изпреварване на създаването на политически проект на президента Румен Радев. Почвата вече е узряла в управлението да влязат заедно ГЕРБ и "ДПС-Ново начало", без да е необходима подкрепата на БСП и ИТН. Това каза Гюнер Тахир, основател на Националното движение за..

публикувано на 09.06.25 в 18:00

Движението на пътя Добрич – Варна около село Стожер е затруднено заради катастрофа

Движението на пътя Добрич – Варна в района на село Стожер е затруднено заради катастрофа. При инцидента са се сблъскали тежкотоварен камион с украинска регистрация и трактор. Катастрофата е с материални щети, двамата шофьори не са пострадали, информират от полицията. Временно движението в района на инцидента е в едната лента. Трафикът се регулира от..

публикувано на 09.06.25 в 16:16