Младежи от Варна ще се учат да разпознават фалшивите новини и езика на омразата. От днес стартира обучение на тема: „Повишаване на медийната грамотност на младежите от град Варна“ с участието на 24 младежи от гимназиален етап, на възраст от 15 до 19 години.
Обучението се организира от Сдружение „Моят град“, в партньорство с Регионален телевизионен център-Варна в рамките на проект „Аз и дигиталната реалност“ с финансовата подкрепа на Министерство на младежта и спорта. Причината за избраната тема е, че според Индекса за медийна грамотност България е сред най-уязвимите страни към негативното влияние на фалшиви новини и феномена „пост-истина“.
Решението на този проблем е повишаване на медийната грамотност, чрез изграждане на критично мислене сред младежите, свързано с умението да се преценява всяка информация в интернет пространството критично и независимо и да се разпознават фалшивите новини и феномена „пост-истина“. Според организаторите на инициативата, обучението се очертава, като най-доброто решение за справяне с този проблем, тъй-като критичният прочит на информацията е умение, което се научава.
Обучение „Повишаване на медийната грамотност на младежите от град Варна“ ще протече в три модула в залите на Регионален телевизионен център -Варна със следната тематика: Как се създават новините в националните медии? Как да разпознаем фалшивите новини и феномена „пост-истина“? Как да се справим с натиска от невярна и подвеждаща информация в заобикалящата ни дигитална среда.
Практическата част от обучението в залите на РТВЦ- Варна има за цел и създаване на умения за говорене пред аудитория и видео-операторство. Младежите ще влязат в ролята на водещи, ще седнат на местата на реалните водещи на предавания, ще четат ауто кю, ще снимат с видеотехника и ще се запознаят от първо лице с етапите на работа в една национална медия. За пътя на една новина от нейния подател до излъчването и в ефир.
За получените знания и умения от проведеното обучение, младежите ще получат сертификат Youthpass.
Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ. Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..
Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР. Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..
40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..
На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...