Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Чайка

26
Снимка: Д.Дончева

Тази сутрин гостуваме в едно от най-забележителните села във Варненска област – Провадийското село Чайка. Вилна зона на Провадия, курортно селище, село с Квартал на богатите  - по много начини местните наричат населеното място. Забележителното е, че там въздухът е по-различен – чист и лечебен с благоприятно действие при белодробни заболявания. Това е една от основните причини много варненци да купуват или строят къщи в Чайка. Днес в него живеят депутати, адвокати, бизнесмени, нотариуси ...

Другата причина е невероятно красивата гледка, която се разкрива от селото.

Селото е разположено в източната част на Рояшкото плато. На юг се разкрива гледка към долината на река Камчия и язовир Цонево, а в далечината се вижда Източна Стара планина. В околностите има следи от тракийско светилище. В справка на Историческия музей в Провадия се казва, че  в района е намерен пръстен на римския император Виталиан Бунтовника, сечен през 513 г.

През турско робство населението на селото от християнско става мюсюлманско. През 1888 година в селото се завръщат българите. Идват от Лозенград и близките до него села.

Днешното име на селото е от 1934 г. Не е много сигурно, но е възможно названието да произлиза от турската дума чайляк, която означава „ястреб”.

Най-възрастният местен жител, роден в Чайка, който все още живее в селото е Филип Филчев. Сега е почти на 81 години, както сам се представи. Познава всички жители на селото. Знае коя къща на кого е. Знае историята на родното си място и разказва за него.



Последното преброяване на населението през 2011 година сочи, че в село Чайка са останали 71 души. Днес цифрата е съвсем друга. Има дни, в които Чайка е безлюдна, но към края на седмицата собствениците на имоти прииждат с колите си от големия град. В момента в селото има кметство, читалище, църква и един хранителен магазин. От декември миналата година кметски наместник на селото е Петранка Недялкова.



Училище в село Чайка е имало през периода 1888–1968 г. Било е начално, а за десетина години в средата на миналия век – основно. Днес сградата е пред срутване и е продадена. Собственикът е от Варна, но никой в селото не знае какви намерения има към постройката, която се намира на централно място в селото – на площада до спирката. Близо до училището се намира и сградата на читалището.  Съвсем скоро то ще отвори след основен ремонт. Негов секретар е Соня Герчева.



Около 11.00 часа през деня по улиците в село Чайка няма никой. Само от време на време преминава някоя кола.  А неочакваните срещи и разговори винаги са много интересни. Като следващия с Василка Иванова


„Колкото даваш – толкова ти се връща” – с тези мъдри думи продължава разговорът ми с Филип Филчев,  най-възрастният местен жител, роден в село Чайка. В сърцето му освен родното място е и българският фолклор. Обича да пее, свирил е и на гъдулка, сега посвирва на акордеон, когато се събере с приятели. И той милее за църквата, но най-много за младите хора, които отидоха да живеят в чужбина.


Село Чайка е като всички български села и единствено по рода си село в цялата страна. Няма друго село в България, което да се казва така. Хората го обичат въпреки всичко, такова каквото е. Искат най-доброто за родното си място, а най-хубавото е, че има и млади хора избрали да живеят там.



И това е смисълът. Да харесваш мястото, в което живееш и  да правиш това, което обичаш. Хората в село Чайка успяват и в едното и в другото. Някои повече, някои по-малко.  И ако аз можех тази сутрин да отида в село Чайка и да седна на онази пейка до спирката, където разговарях с всички хора в това предаване,  със сигурност щях да го направя. Има най-красивата гледка, най-чистия въздух и онази лечебна тишина, за която в града само можем да си мечтаем.

Снимки в галерията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Състезание с дронове

Светлинно шоу на състезанието с дронове във Варна

Надеждата за шампион на България Димо Щерев е на 22 години от Пловдив. Известен е в дрон обществото под псевдонима BURKAN (@burkan_fpv). От 5 години се занимава с дрон рейсинг   професионално. Запалил се е по дроновете чрез клипчета от you tube и покрай баща си, с когото са решили преди време да отремонтират стара нитро количка. За да..

публикувано на 19.07.25 в 13:52

Състезание с дронове във Варна

За поредна година пилоти на дронове от целия свят ще демонстрират своите умения, като сред заявилите участие страни са България, Китай, Южна Корея, Франция, Латвия, Унгария, Гърция, Сърбя, Чехия, Казахстан, Турция, Естония и Алжир. Атрактивната надпревара със състезателни дронове е до неделя в зоната до игрищата в Аспаруховия парк. Кулминацията на..

публикувано на 19.07.25 в 09:38

Продължава безплатното обучение по плуване за деца (ГРАФИК)

Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли.  Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..

публикувано на 18.07.25 в 18:40

Изложба "Паметта за Васил Левски в нашия град" представиха във Варна

С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..

публикувано на 18.07.25 в 15:00

Деца доброволно почистиха градинката на Севастопол

Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..

публикувано на 18.07.25 в 13:40

Духът на 90-те в новото издание на винения фестивал WINEkend във Варна

За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..

обновено на 18.07.25 в 11:06

Ветровито време в петък

Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...

публикувано на 18.07.25 в 07:44