Колко чист е въздухът във Варна?
Картата, която показва запрашеността на въздуха над Варна се променя постоянно, иначе казано – влиза или излиза от норма, указвайки по-конкретно каква е концентрацията на фините прахови частици – същите тези, които биват сочени за главния виновник за мръсния въздух в нас.
Близо три години, след като повечето българи започнаха да се интересуват за това колко чист е въздуха, който дишаме, хиляди са тези, които ежедневно проверяват данните за фините прахови частици в атмосферния въздух, превръщайки се в „осиновители” на измервателни станции, които сглобяват сами и поставят на прозорците или балконите си.
Страната ни е на първо място в Европейския съюз по смъртни случаи, причинени от замърсения въздух. В последните години фините прахови частици (ФПЧ) са причина за преждевременната смърт на близо 13 хиляди българи, сочат данните на Европейската агенция по околна среда.
От април 2019 г. във Варна е в действие програма, която цели ограничаване на количеството на фините прахови частици (ФПЧ). Тя акцентира основно върху трафика и битовото отопление. Противно на очакванията, от 2017 г. в общината средногодишно дните, в които ФПЧ превишават нормите са значително под законово заложените 35 дни. Веселина Савова, главен експерт в дирекция "Опазване на околната среда" в община Варна разяснява повече.
Иначе,
две са станциите на Изпълнителната агенция по околна среда във Варна, които замерват ФПЧ във въздуха над Варна. Данните от тях се отразяват и в карта за качеството на въздуха в Европа на Европейската агенция по опазване на околната среда.
Преди близо пет години в Германия, гражданите на Щутгарт, Германия стартират проекта Luftdaten.info, за да насочат вниманието на всички към хроничните проблеми, свързани със замърсения въздух в техния град и хроничното нежелание на властите да вземат устойчиви мерки за решаване на проблема.
Днес гражданската инициатива работи в над 30 държави по света и една от тях е България.
Понастоящем у нас има действащи над 600 станции, като във Варна техният брой е 32.
Понастоящем варненци имат две възможности да проверяват сами, във всеки един момент концентрацията на фините прахови частици над Варна и оттам и колко чист е въздухът, който дишаме. За целта е нужен достъп до интернет и буквално два клика.
Първата опция е интерактивната карта за качеството на въздуха в Европа. Тя е на Европейската агенция по опазване на околната среда, в която страната ни представя данните от всичките 34 станции в мрежата на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОЗ). Данните там се представят в реално време, актуализацията им е на всеки час.
Втората опция е именно инициативата AirBulgaria, където може да видите и районите, в които се правят замерванията.
И още.
Според Европейската комисия, в градската среда на България, най-голямата причина за замърсяването на въздуха също са емисиите от домакинствата, следвани с два пъти по-малък процент от тези на трафика. Освен битовото отопление и трафика, проблем за качеството на въздуха във Варна се оказва и .... климата. Иначе казано мъглите и температурните инверсии.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..