Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Могат ли гражданите да се включат в кръговата икономика във Варна?

Кръговата икономика е модел на производство и потребление, ограничаващ до минимум отпадъците. Той носи ползи за околната среда, икономиката и всички нас. Средногодишно, Европейският съюз произвежда мад 2.5 млрд.т. отпадъци. По-устойчивият модел за ограничаването и последващото им използване е т.нар. кръгова икономика.

Какво представлява кръговата икономика?

Кръговата икономика е модел, насочен към удължаването на жизнения цикъл на продуктите. На практика това означава възможно най-дълго споделяне, заемане, повторно използване, поправка и рециклиране на съществуващи материали и продукти.

Когато един продукт достигне края на живота си, материалите, от които той е съставен, продължават да се ползват по друг начин. Това се прави отново и отново и така се намалява до минимум изхвърлянето на отпадъци.

Концепцията за кръгова икономика се изгражда в противовес на традиционния линеен модел, при който се използват суровини, създават се неща от тях, те се консумират и остатъците се изхвърлят. Този модел разчита на големи количества евтини и достъпни материали и източници на енергия.

Част от традиционния модел е и вграждането на дефекти в уредите, за да спрат те да работят на определена дата или след определен брой цикли и потребителите да бъдат принудени да си купят нови.

Защо е необходимо да преминем към кръгова икономика?

Търсенето на суровини и енергийни ресурси расте, но много от тях са ограничени по количество. Често те не достигат в рамките на ЕС и европейските страни стават зависими от внос от други държави.

Не трябва да се подценява и ефектът върху околната среда - добивът и потреблението на суровини увеличава консумацията на енергия и емисиите на парникови газове. По-разумното използване на суровини може да помогне в борбата срещу климатичните промени.

Какви са ползите?

Предотвратяването на генерирането на отпадъци, екопроектирането, повторната употреба и други подобни мерки могат да доведат до нетни икономии за предприятията в ЕС в размер на 600 милиарда евро или 8 % от годишния им оборот, като в същото време намалят общите годишни емисии на парникови газове.

И още.
През 2015 г. Европейската комисия прие план за действие с цел ускоряване на прехода на Европа към кръгова икономика, засилване на конкурентоспособността в световен план, насърчаване на устойчивия икономически растеж и създаване на нови работни места. Планът за действие съдържа 54 мерки за „затваряне на кръга“ на жизнения цикъл на продуктите — от производството и потреблението до управлението на отпадъците и пазара на вторични суровини. В плана са идентифицирани също така пет приоритетни сектора за ускоряване на прехода по веригата за създаване на стойност (пластмаси, хранителни отпадъци, суровини от изключителна важност, строителство и разрушаване, биомаса и материали на биологична основа). В него се набляга на изграждането на стабилна основа за процъфтяване на инвестициите и иновациите.
"На практика, има повече от 100 различни дефиниции на израза "кръгова икономика", които се използват в научната литература, защото концепцията се прилага от разнообразна група изследователи и професионалисти. Дефинициите често се фокусират върху използването на суровини или върху промяната в системата, т.нар. RRR - reduce reuse recycle", пояснява Лиа-Филипа Кирова.

Една млада дама, която е завършила средното си образование във Варна, а след това продължава образованието си в един от най-престижните икономически университети в Европа - този във Виена.

"Останах във Варна, заради COVID-19 кризата и се оказа, че тук - във Варна също можах да открия много потенциал за развитие", казва Лиа-Филипа Кирова.

В последните месеци тя се занимава активно с популяризирането на кръговата икономика и с потенциалното включване на гражданите във Варна в нея.

"За да добиете по-добра представа, ще ви дам пример с автомобили. Тяхното споделяне означава, че по-малко хора трябва да купуват собствени коли, следователно това намалява използването на суровини . Ако двигателят на автомобил е счупен, той може да бъде ремонтиран или шасито и интериорът на автомобила могат да бъдат използвани за направата или обновяването на друга кола (повторна употреба). Когато тези части вече не могат да се използват повторно, металът, текстилът и пластмасата на частите могат да се стопят, за да може да се направи нова кола от тях - рециклиране".

Как може да се включите и вие в кръговата икономика?
Най-краткият отговор е с участие в ежемесечните срещи, които тя и екипът, зад нея планират да организират във Варна. Повече за идеите, добрите практики и организиране на кампании за случването им във Варна, може да откриете тук.
Чуйте още от Лиа-Филипа Кирова в звуковия файл за успешните примери в прилагането на модела на кръгова икономика.


Още информация за модела, но в рамките на ЕС може да откриете тук и тук.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 25 ноември с Мариела Димитрова

Жители на Добрич се обявиха срещу включването на междублоковите пространства в обхвата на Синята зона в града, след като Община Добрич публикува на страницата си в интернет проекта. Беше внесена и първата подписка срещу него от живеещите по ул. „Дунав“. Срещу какво недоволстват добричлии и каква ще бъде реакцията на общинската администрация, която..

публикувано на 25.11.24 в 06:16
Chart

#785 ТОП 20 (22.11-29.11.2024)

публикувано на 22.11.24 в 19:25

"Идентичност" - албумът, който разказва мечти

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и..

публикувано на 22.11.24 в 14:00
автор: Десислава Минчева

ГРАВИТАЦИЯ НУЛА на 22 ноември със Светлана Вълкова

„Паметта е важна“ – среща след Нощта на театрите с писателката Теодора Димова Виолета Тончева за участието на Варненския драматичен театър на Фестивала в Клуж-Напока, Румъния „Нощно кино“ в петък с филми по Йордан Радичков Изложба „Морето“ в ХГ – Добрич Годишна изложба „Изобилие“ във варненската галерия „Арт Маркони“ Започва ремонт..

публикувано на 22.11.24 в 11:23

НОВИЯТ ДЕН на 22 ноември с Иван Барбов

„Аз не пия кафе за да се събудя, аз се събуждам за да пия кафе“, беше написал някой, който явно обича както кафето, така и да сърфира из социалните мрежи рано сутрин. Иван Барбов, Емилия Николова канят всички, които искат да сърфират на вълните на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. Както се казва, можете да ни слушате за да..

публикувано на 22.11.24 в 08:26

Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна!

Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна! Да празнуваме живота с всяка дарена капка кръв! Да помогнем на поне 90 души! Ако се чувстваш здрав и си на възраст между 18 и 65 години, ако можеш да отделиш 30 минути и искаш да дариш кръв, ела на 4 декември (сряда), от 12 до 16 ч., пред сградата на Радио Варна в мобилен пункт..

публикувано на 21.11.24 в 15:45

НА СВЕТЛО

Репортаж от заседанието на постоянната комисия по "Финанси и бюджет" към Варненския Общински съвет;  Асоциация „Прозрачност без граници“ представи „Индекс на местната система за почтеност 2024 – съществува ли нова енергия за добро управление в общините?“ - репортаж; Вчера служебният кабинет одобри предложения за промени в Закона за..

публикувано на 21.11.24 в 13:37