Столетието в 100 кадъра - така накратко е озаглавена документалната изложба на входа на морската градина във Варна, която представя 125 архивни и съвременни фотографии, с копия на документи, свързани с историята на първото висше икономическо училище в България – икономическият университет във Варна. Експозицията е посветена на 100-годишнината от създаването му.
Сред малко познатите факти, които варненци и гости на града могат ще открият в паната са фактите, че на откриването присъства цар Борис III, че автономността на висшето училище е пазена лично от тогавашният ректор – проф. Цани Калянджиев, който през 20-те години на миналия век не допуска полиция на територията му, че софийските търговци са били против изграждането на висше търговско училище във Варна, защото искали да създадат такова в София, че зад идеята за университета застават всички представители на интелигенцията, търговското съсловие, кметството и гражданите на Варна, че университетът има и водещата му роля за културно-просветния живот в града и страната.
Как и защо се събират 100 години в 125 фотоса?Идеята е академичната история да излезе извън затворените пространства на университетската сграда и да разкрият тази малко позната част от историята на университета, която и днес може да служи за пример.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Предстои да бъде отпечатан и юбилеен албум с умалени копия на експозиционните пана от изложбата, чрез който ще се съхранят най-ценните архивни и съвременни фотографии, свързани с историята на ИУ – Варна.
Изложбата ще остане на алеята до Слънчевия часовник в Морската градина в продължение на един месец до 19 ноември.
Тя се осъществява с финансовата подкрепа на фонд „Култура“ на общината в направление „Визуални изкуства“. Експозицията е само едно от събитията в календара за отбелязването на вековния му юбилей „100 години – 100 събития“.
Допълнителна информация за проекта може да бъде намерена тук.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов няма да се кандидатира за президент, заяви самият той. Този въпрос ми се задава откакто съм се родил, и винаги отговорът ми е такъв и действията са ми го доказали, каза още Борисов. Борисов, заедно с председателя на парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Николай Нанков и..
През Дюлинския проход ще минава трасето на АМ "Черно море". Това е дългоочакван проект, който трябва да бъде реализиран през идните години, тъй като този път е връзка между Европа и Азия. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Той, заедно с председателя на парламентарната Комисия по регионална политика,..
Изменение и допълнение на Наредбата за обществения ред ще бъдат внесени на заседанието на Общинския съвет в Балчик на 1 август, след като по-рано бе създадена временна комисия за изготвяне на проект. Целта е да се въведат ясни правила и забрани относно движението, паркирането и безопасната експлоатация на индивидуални електрически превозни средства..
Административен съд – Варна образува дело по жалба на Община Варна срещу налагането на запори на сметките й поради предявен иск от собственик на имот за 2.7 млн. лева за пропуснати ползи. Сметката на общината не запорирана от частен съдебен изпълнител единствено до размера на иска по изпълнително дело — 2 698 156,87 лв. С останалата наличност..
Общинските съветници от ПП-ДБ във Варна призоваха председателя на местния парламент Христо Димитров да подаде оставка заради частната му жалба в Административен съд - Варна срещу избора на изпълняващ функциите кмет след задържането на Благомир Коцев. Те посочиха, че Димитров не е арбитър на политическите спорове, а преследва частни цели. Призивите..
От 35 заведения във Варна, а отскоро и от хипермаркети, можем да спасяваме храна, останала в излишък, благодарение на мобилно приложение, което се бори с разхищението на продуктите. Това каза в предаването на Радио Варна "Новият ден" създателят на платформата foodObox Джейн Димитрова. Около 400 ресторанта и сладкарници от страната вече използват..
Протест срещу изграждането на ветроенергиен парк и организиран от Сдружение „За хората, земята и природата“ ще се проведе днес пред сградата на Община Тервел. В Сдружението участие вземат земеделски производители, рибари, ловци и пчелари. За провеждането на гражданското недоволство са събрани и 1300 подписа от жители на област Добрич. Те сe подготвят за..