Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как един българин в САЩ отчете рекорд в бизнеса си по време на Covid-криза

Иван Иванов
Снимка: личен архив

Американците избират президент днес и не случайно погледите на всички са насочени към тях в очакване да стане ясно кой ще е следващият президент на една от държавите с най-силно икономическо влияние в света. И ако за едни изборът ще бъде от ключово значение, за други, в голяма степен, нещата ще си останат както до сега. 

Сред последните е българинът Иван Иванов, който живее в Бостън. Той е родом от село Гроздьово, община Долни Чифлик. В България е известен с уникалната Ботаническа градина „Маргарита“, която направи в двора на родната си къща. 

Бизнесът му в Америка е свързан с професионало почистване на хотели и домове. Оказа се, че Covid кризата многократно е увеличила работата и съответно печалбата му. И във време, в което много хора останаха без работа, той е работил извънредно, за да успее да изпълни възложените му поръчки. Причина за това е фактът, че американците са подкрепили местния си бизнес, подкрепили са местните туристически обекти, като са предпочели  да посещават тях, вместо да пътуват по време на почивките си в чужбина. 

Така на практика работата на Иван Иванов в сферата на почистването се увеличава и той отчита рекорден сезон в сравнение с минали години. Среща трудности с намирането на допълнителни работници за бизнеса си, защото при много работа трябва да разчита на местната работна ръка. Такава, обаче, трудно намира, защото градът е изцяло свързан с туризма и  всички местни са ангажирани. Намира решение на проблема, като помага на  български студенти, отишли на летни бригади в САЩ, да започнат работа.

В САЩ мерките за безопасност срещу коронавирус се спазват много по-стриктно, отколкото в България, споделя Иван Иванов. Там маската и ръкавиците са задължителни дори и навън, а ако американец види друг човек със свалена маска под носа, му прави забележка, че така не е правилно да се носи.

Иван остава учуден, че у нас много хора не вярват, че има коронавирус. При пътуването си до България вижда по летищата случаи, в които се установява зараза с коронавирус на човек току-що слязъл от самолета. Според него трябва всеки да се проверява дали е носител на зараза преди да се качи на самолет, а не след като слезе от него. 

Преди да дойде в България той си прави PCR-тест. В САЩ той струва 160 долара.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал на занаятите и изкуствата се провежда в Добрич

В рамките на три дни в Добрич се провежда петото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“. Организатор на събитието е Фондацията „Добруджа – история, традиции, култура“, в сътрудничество с Фондация „Добруджанска задруга“ и с финансовата подкрепа на Община Добрич. На фестивала се представят майстори, занаятчии и творци от цялата страна...

публикувано на 04.10.24 в 17:05

Срамежливата Марго - малкото леопардче в зоопарка във Варна, се показа на света (СНИМКИ)

Малкото леопардче Марго - най-новият обитател на Варненския зоопарк, което се роди през юли, придоби смелост и вече не се крие. Тя обаче се чувства по-сигурна, докато е около майка си Киара. Марго има и осиновители, които ще дават своя принос за отглеждането ѝ. Днес малкото диво коте направи своята първа изява пред медиите и влезе в обектива на Радио..

публикувано на 04.10.24 в 15:35

Събития и във Варна в Световната седмица на Космоса

Редица събития и интересни дейности ще се проведат със студенти и курсанти в Планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" в Световната седмица на Космоса. Ученици от няколко града също ще се включат в инициативите. Това каза доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във ВВМУ във Варна.  В дните, посветени на Космоса в цял..

публикувано на 04.10.24 в 10:18

Музиканти и занаятчии ще омаят жителите на квартал Галата през уикенда

На 5 и 6 октомври в читалище “Васил Левски” в квартал Галата ще се проведе първото издание на Омая Етно Фест.  Фестивалът ще представи на публиката специално подбрана програма от занаятчии и музиканти , а деца, младежи и възрастни ще се гмурнат в чудния свят на народното творчество. Публиката е поканена да свие ръкави и да извае..

публикувано на 04.10.24 в 09:54

Забраната за внос на слънчоглед срива производителите на олио у нас

По-малко от една трета от мощностите на преработвателите на слънчоглед у нас са натоварени. Това каза за Радио Варна Яни Янев – председател на Асоциацията на преработвателите. Причината е в липсата на суровина. Още повече, че тазгодишната реколта на слънчоглед е с около 50 на сто от нормалните за страната. Икономистът Димитър Събев:..

публикувано на 04.10.24 в 08:33

Над денонощие блокирани на летището - кой носи отговорност и как да потърсим правата си?

Преди няколко дни гръмна новината за над 80 българските туристи, които останаха блокирани повече от денонощие на летището на гръцкия остров Корфу. Технически проблем със самолета забавя полетът с няколко часа, после с още няколко и така повече от 30 часа, както пише в публикация в социалните мрежи един от чакащите българи, с който опитахме,..

публикувано на 04.10.24 в 08:26
Джон Винсънт Атанасов (1903 – 1995) и реплика на електронния компютър на Атанасов-Бери

121 години от рождението на Джон Атанасов: Празнуваме Деня на информационното общество

На 4 октомври е професионалният празник на специалистите по компютърна техника, информационни технологии и автоматика. От 2007 година 4-ти октомври се чества като Ден на информационното общество в България. 4 октомври е рождената дата на Джон Атанасов, чийто принос в развитието на компютърната техника е световно признат. Той е роден през 1903 г. в..

публикувано на 04.10.24 в 08:00