Започна обследване на състоянието на къщата на чешкия архитект Антон Новак - създател на Морската градина във Варна. Целта е изготвяне на технически паспорт на сградата и превръщането й в музей, след като държавата я предостави на община Варна за безвъзмездно управление. Това съобщиха от общинската дирекция „Култура и духовно развитие“.
Къщата е проектирана като еднофамилна жилищна сграда. Изградена е в началото на 20-ти век с решение на Общинския съвет. Обектът не е претърпял промени, засягащи неговата цялост, съхранил е своята материална и образна автентичност, казаха за Радио Варна от общината.
Предоставена е на Антон Новак и семейството му и до 1937 г. След този период сградата е имала различни функции. Настоящото предназначение на имота е за „обществен обект, комплекс“. Наследници на Антон Новак са готови да предоставят богат архив от снимки и кореспонденция, които не са публикувани. Затова от общината обявиха също, че подготвят проектно предложение за дигитализиране на архива на паркостроителя с европейско финансиране.
Цялата информация, предоставена по въпроси на Радио Варна вижте по-долу. А за Новак и превратностите на съдбата му в България разказ изследователя на Стара Варна Християн Облаков и на журналиста Бистра Варнева, която засне документален филм за работата и живота на Анон Новак, чуйте в репортажа.
Обектът не е претърпял промени, засягащи неговата цялост, съхранил е своята материална и образна автентичност.
Въпреки че през годините е имал различни предназначения, обектът е съхранил своята функционалност. В градоустройствено отношение представлява допълващ елемент в парковата среда, в която се намира. По-скромната архитектура не търси акцент.
Най-висока е ценността на обекта в историческо отношение. Тя се състои в това, че е планиран, изграден и ползван за жилище на създателя на Морската градина - Антон Новак.
В стилово отношение сградата следва архитектурните принципи за времето си. Търсена и постигната е симетрия в главната фасада и фасадата към бул. „Приморски“. Както при много сгради от този период, мазилката на цокъла е рустицирана, създаваща впечатление за здрава основа. Височината на жилищния етаж е голяма. Фасадите са семпли, лишени от декоративни елементи.
В момента Община Варна е предприела обследване на къщата на Антон Новак в Морската градина,с цел изготвянето на технически паспорт на сградата, съобразно изискванията на Закона за устройство на територията и Наредба №5/28.12.2006 г. за техническите паспорти на строежите.
Ще бъдат определени основните характеристики на сградата, мерките за поддържането й и указания и инструкции за безопасната й експлоатация. Тези документи ще послужат като изходна информация за съставяне на техническо задание и изготвяне на инвестиционен проект. След което ще бъдат определени стойността на обекта и сроковете за неговото изпълнение.
Всички дейности ще бъдат възлагани след провеждане на съответните процедури по реда на Закона за обществените поръчки. Идеята е сградата да бъде превърната в културно-исторически център, свързан с живота на Антон Новак и изграждането на Морската градина.
Документите, които ще бъдат включени в дигиталния архив на Антон Новак са картички и лична кореспонденция, архивни материали и изработени от него проекти /цветни/, по които е направено озеленяването на различни зони в Морската градина.
Информацията е подготвена от дирекция „Култура и духовно развитие“ и дирекция „Европейски и национални оперативни програми“.
“Есенна приказка с г-жа Виола” - концерт-спектакъл на „Варненско лято за деца“ представят млади таланти от НУИ „Добри Христов“ днес о т 11 часа във Фестивалния и конгресен център с програма, вдъхновена от красотата на есенния сезон. Събитието е образователен модул от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято“...
„Танцови маршрути” с втора фестивална част през ноември (програма). Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през ноември с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10-ти, когато ще има четири различни артистични събития. От 10:00 сутринта в Юнашки салон ще се проведе Танцов уъркшоп с Коста Каракашян -..
Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им. Изложбата си са озаглавили „Море. Бряг“. Тя е специален реверанс към публиката във Варна. Включва..
От 9 до 23 ноември в галерия “Тихото гнездо” на „Двореца“ в Балчик гостува изложба живопис "Трансилванската средновековна крепост" на Овидиу Кърпушор (Румъния). Вернисажът на 9 ноември е от 14:30 до 17 часа. Изложбеният проект „Трансилванската средновековна крепост“, започнат от Овидиу Кърпушор преди 20 години, е представян пред публика и..
На есенния християнски празник Архангеловден събор има най-голямото село в община Каварна - Българево. Камбанен звън на църквата „ Св. Архангел Михаил“ ще привлече миряните на празнична литургия, изнесена от архимандрит Методий Хлебаров. В 10,30 часа на големия площад в центъра на селото с приветствени думи към жителите и гостите ще се обърне..
Веселин Димов, сочен от изследователите като един от пионерите на съвременното изкуство в България, организира необичайната художествена акция "Живопис в градска среда". В основата ѝ е излагането на творби дигитална живопис върху рекламни билбордове във Варна. Произведенията представляват дигитално генерирани живописни изображения на фрактали -..
Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през този месец с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10 ноември, когато ще има четири различни артистични събития. От 10 часа сутринта в Юнашкия салон ще се проведе уъркшоп с Коста Каракашян - 100% Authentic Movement. Ако сте си задавали въпросите: “Как да танцувам..