Шествие до Военното гробище-музей и полагане на цветя организират на Архангелова задушница, 7-ми ноември, община Добрич, Регионален клуб „46. пехотен добрички полк“ към Национално дружество „Традиция“ и Регионален исторически музей(РИМ) – Добрич. Във Военното гробище са погребани войници и офицери от армиите, водили бойни действия край нашия град на 5 – 7 септември 1916 г. по време на Първата световна война, както и в последвалите сражения на Добруджанския фронт, приключили през 1917 г., съобщават от РИМ-Добрич.
Мероприятието ще започне със заупокойна молитва от 9.00 ч. пред църква „Св. Георги“. Шествието ще тръгне от църквата в 9.30 часа.
Първото голямо поклонение е организирано от добричките граждани на 4.09.1917 г. След църковната служба в храм „Св. Георги“ те организират шествие до Военното гробище и полагат цветя. След възвръщането на Южна Добруджа към България на 7.09.1940 г. шествията са подновени. В дните на почит към българската армия (6 май и Архангелова задушница) във Военното гробище се извършват различни ритуали. По време на социализма тази практика е прекратена. През 2004 г. военният ритуал за Архангелова задушница бе възстановен.
На територията на Военното гробище има над 500 надгробни паметника на загинали от различни националности и религии. На 7.11.2020 г. пред всеки надгробен знак, където почиват тленните останки на загиналите войни, ще бъде положено цвете. Колегията при Регионален исторически музей – Добрич изказва благодарност на Ротари клуб – Добрич за оказаната финансова помощ за реализиране на инициативата, се казва още в съобщението на Музея.
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..