Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови гледки от село Пчеларово - продължение

Радост и тъга. С този израз може да се опише животът в добруджанското село Пчеларово. Днес там живеят по списък 560 души, но в действителност са по-малко. 

През последните месеци добруджанското село Пчеларово се прочу с културните събития, които се организират в аристичния дом на Константина Петкова.

"Мястото е било конюшня. Дядо ми го превръща в театър. Идваха много хора. Сядали са на тикви. През зимата затваряме. В един момент реших да тръгна по стъпките на дядо ми."


В село Пчеларово. Тук животът си тече нормално. Нормално за едно населено място, което се намира близо до областен град и до общински център, но с леко затихващи функции. Всичко обаче се променя, когато в артистичня дом на Константина Петкова се състои поредното културно събитие. Тогава от всички краища на Добруджа се стича публика. Елена и Атанаска са от редовните посетители.

"От 1944 година съм родена тука и тука си живея. Няма хора обаче. Но Константина Петкова води групи, моноспектакли изнасят. Много ни харесва. Много хора идват. Разнообразие малко."


В село Пчеларово има детска градина, макар и да живеят предимно възрастни хора, защото младите са на гурбет. Децата на Димитър и Желязка Димитрови отдавна са в Германия.

"Какво ще правят тук. Няма да изкарат тези пари, които ги вземат в Германия. Липсват ми и те и внуците, но там са по-добре."


Димитър Димитров е съдържател на единия от магазините в Пчеларово. Точно на центъра. Помещава се в сградата на т.нар. хоремаг – или хотел, ресторант, магазин. Едно време, по съветски образец, се вземаха първите срички от няколко думи и се образуваше нова. Точно пред входа на магазина на пода има изобразена петолъчка с годината 1966 – когато е построен хоремагът.

Кристине Сайферд е от Швейцария. Пенсионерка е. Преди шест години идва да живее в България. Първоначално избира да се засели в село Дъбовик, община Генерал Тошево. И решава да се грижи за бездомни кучета и котки. Създава приют. Дейността й обаче не среща одобрението на съселяните и Кристине Сайферд се мести в село Пчеларово, където живее вече пета година.


"Искам да помогна да помогна на уличните кучета. Събирам ги от целия регион. Пращам ги в Германия, където искат да ги гледат."

Най-големите проблеми в Пчеларово са състоянието на второстепените улици и и хроничното безводие, категоричен е кметът Антон Атанасов.
"Цялостен е проблемът с водата в региона. Водоподаването не е постоянно. Вземаме я от дълбочина 350 метра с помпена станция. Водопроводната мрежа също е много стара."

Нека завършим позитивно и втората звукова разходка из добруджанското село Пчеларово. Докато бяхме в читалището, представихме Ви го миналия път, попаднахме на галерия. Колко села знаете, в които има художествена галерия? Пчеларово е едно от малкото. Председателят на читалище „Свети, свети Кирил и Методий” Руска Тодорова осветлява ситуацията.

"1993 година е открита галерията. Председател тогава беше Константина Петрова. Тя дари и голяма част от картините."


За село Пчеларово има написана и книга.

Повече за село Пчеларово отново можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да постигаме разбирателство при общуване?

Как можете да общувате по-добре с приятелите и родителите си, да подобрите комуникацията с околните и да се справяте в конфликтни ситуации? Обучителни тренинги по тези и други теми се провеждат в младежкото пространство ХамелеON във Варна, което се намира на ул. „Радко Димитриев“ 7А. Тренингите се водят от психолога Цветелина Николова и са..

публикувано на 22.11.24 в 11:03

15-годишният физик Кристиан Ивковски: Трябва да си благодарен за всичко в живота си

15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката.  Кристиан учи в..

публикувано на 22.11.24 в 09:25

Посланието на буквата К

Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..

публикувано на 22.11.24 в 09:00

До 7-годишна възраст децата изяждат толкова захар, колкото един възрастен човек за целия си живот преди век

Наскоро от Националния център по обществено здраве и анализи оповестиха едни доста тревожни данни, според които България е на трето място в Европа по относителен дял на децата с наднормено тегло, а 1/3 от първокласниците са със затлъстяване. Според експертите българчетата не спортуват достатъчно и прекарват твърде дълго време пред екран...

публикувано на 22.11.24 в 08:50

Благотворителен бал събира средства за талантливи деца от Добрич

Дамският клуб „Майчина грижа“ в Добрич организира тази вечер своя традиционен благотворителен бал. Целта е събирането на средства за финансово подпомагане на стипендиантите на клуба, които са даровити деца в неравностойно материално положение или с един родител. Жените от клуба осигуряват стипендии за около 30 деца всяка година. Благотворителният..

публикувано на 22.11.24 в 06:30

Отбелязваме Международния ден на корейската туршия кимчи

На днешната дата се отбелязва Международния ден на известната корейска туршия кимчи. Кимчи е известно корейско ястие с ферментирало зеле и зеленчуци. Приготвянето на кимчи и споделянето на зимнина, както и цялостната празнична атмосфера и вълнение е наречено "кимджанг". От 2013 г. "кимджанг" е практика, включена в Списъка на ЮНЕСКО за..

публикувано на 22.11.24 в 06:22

Осми национален студентски фолклорен фестивал ще се проведе във Варна

На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..

публикувано на 21.11.24 в 15:47