Езеро с водни лилии, водни зюмбюли и лотоси е най-новият сектор, който беше разкрит тази година в Ботаническата градина „Маргарита“ в село Гроздьово, в която се отглеждат растения от цял свят нетипични за нашите географски ширини. Това каза за Радио Варна нейният създател Иван Иванов, който беше в България през октомври.
Декорирана е северната стена с камъни, за да стане по-красива, обогатен е и информационният център. В него посетителите могат да видят различни полускъпоценни камъни, кристали и минерали от цял свят обособени в природонаучна сбирка, както и колекция от най-интересните тропически животни – мекотели от дъното на топлите океани, крокодил, алигатор, тарантула и други, като всички са препарирани.
Две уникални маслинови дървета, на възраст около 100 – 120 години, е планирал собственикът Иван Иванов да достави от Италия и да засади в градината следващата пролет. Тогава посетителите ще могат да видят и пет дървета евкалипт от Нова Зеландия, които тепърва ще бъдат тествани на наш климат. Те са уникални за България, сподели той.
Едно от най-посещаваните места това лято във варненска област беше Ботаническата градина „Маргарита“ в село Гроздьово. В нея непрекъснато нещо се обновява или се създават нови сектори с различни растителни видове.
През цялата зима в градината е вечно зелено, а температурата на въздуха е по-висока от тази извън нея. Обикновено зимата зреят цитрусите – портокали, лимони, грейпфрути, помело и др.
Основният „двигател“ в градината е майката на Иван – Величка Тодорова. Тя е всекидневно в нея. Има си любимо място – под палмите, където рано сутрин пие кафе – сред природата, която много обича. Родом е от Троян и е отраснала сред природата на Стара планина. От сутрин до вечер е в градината. В работата се включва и братът на Иван, имат и помощници.
Градината на вечното лято – така й казват всички, в очакване на следващата пролет, когато отново ще отвори за посещения.
Снимки в галерията.
На 6 декември (петък) от 11:00 часа във Военноморския музей ще бъде открита традиционната годишна изложба „Многото пътеки към морската история“. В нея ще са представени най-новите експонати, постъпили във фонда на Музея през 2024 г. Специални гости на откриването ще бъдат дарителите, допринесли за опазването на морската и военноморската история. Сред..
Комплексът за социални услуги за деца и младежи във Варна отваря коледен щанд в един от търговските центрове в града, на който ще се предлагат ръчно изработени изделия за предстоящите празници. В изработката са участвали всички деца, които умеят да творят и техните ръководители, а със събраните средства ще се покрият нужди, за които няма откъде..
За първи път бе връчена награда на името на доц. д-р Милена Кичекова – основател на „Varna Spaghetti Engineering“ За десета година Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ се превърна в център на креативността и иновативното мислене сред бъдещите инженери и архитекти, които участваха в десетото издание на международното..
Всяка година на 1 декември светът отбелязва борбата с ХИВ/СПИН . Тази година денят и свързаните с него събития преминават под обявеното от Обединената програма на ООН за СПИН (UNAIDS) мото „Да премахнем неравенствата. Да спрем СПИН. Да победим пандемиите“. За първи път този ден е отбелязан през 1988 година. Тогава Световната здравна организация ,..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ проведе днес десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. Състезанието се организира от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ в Учебно-спортния комплекс на университета и представи чрез спагети и силикон едни от най-интересните..
За българите Св. Апостол Андрей Първозвани е много тачен светец, избиран в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. Почитали го и българите, които се преселили в Италия през VII в., отбелязват някои историци. На 30 ноември своя имен ден честват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..