Езеро с водни лилии, водни зюмбюли и лотоси е най-новият сектор, който беше разкрит тази година в Ботаническата градина „Маргарита“ в село Гроздьово, в която се отглеждат растения от цял свят нетипични за нашите географски ширини. Това каза за Радио Варна нейният създател Иван Иванов, който беше в България през октомври.
Декорирана е северната стена с камъни, за да стане по-красива, обогатен е и информационният център. В него посетителите могат да видят различни полускъпоценни камъни, кристали и минерали от цял свят обособени в природонаучна сбирка, както и колекция от най-интересните тропически животни – мекотели от дъното на топлите океани, крокодил, алигатор, тарантула и други, като всички са препарирани.
Две уникални маслинови дървета, на възраст около 100 – 120 години, е планирал собственикът Иван Иванов да достави от Италия и да засади в градината следващата пролет. Тогава посетителите ще могат да видят и пет дървета евкалипт от Нова Зеландия, които тепърва ще бъдат тествани на наш климат. Те са уникални за България, сподели той.
Едно от най-посещаваните места това лято във варненска област беше Ботаническата градина „Маргарита“ в село Гроздьово. В нея непрекъснато нещо се обновява или се създават нови сектори с различни растителни видове.
През цялата зима в градината е вечно зелено, а температурата на въздуха е по-висока от тази извън нея. Обикновено зимата зреят цитрусите – портокали, лимони, грейпфрути, помело и др.
Основният „двигател“ в градината е майката на Иван – Величка Тодорова. Тя е всекидневно в нея. Има си любимо място – под палмите, където рано сутрин пие кафе – сред природата, която много обича. Родом е от Троян и е отраснала сред природата на Стара планина. От сутрин до вечер е в градината. В работата се включва и братът на Иван, имат и помощници.
Градината на вечното лято – така й казват всички, в очакване на следващата пролет, когато отново ще отвори за посещения.
Снимки в галерията.
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...