Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоефир вместо сцена за международния фестивал „Откритие”

Международният музикален фестивал „Откритие”, Варна 2020 – един от малкото оцелели във времето европейски попфестивали, ще раздаде наградите от международния конкурс за песен в 29-то си издание след радиоконкурс, а не след представяне на песните на сцена. 
Това ще се случи за първи път в историята на феста, на чиято сцена са получили старта в кариерата си много популярни днес български и чужди автори на песни и изпълнители. В неделя, 22 ноември, в ефира на БНР-Варна във времето след 11 ч., ще прозвучат 12 песни на автори от Армения, Беларус, България, Израел, Испания, Литва, Малта, САЩ, Турция и Узбекистан и слушателите ще дадат своя вот, който ще определи едната от основните награди. 
Финалните песни бяха избрани след предварителна селекция и те са в различен стил: от поп и рок до клубен денс. Изпълнителите са млади певци (между 20 и 30 г.), а сред авторите на песните участници в Евровизия, други с номинации за холивудски награди или с милиони гледания в социалните мрежи. 
Песента на „Откритие” 2020 определя международно жури, в чийто състав са доказани професионалисти: италианската продуцентка Силвия де Йесо – мениджър на някои от най-големите италиански звезди, като Тото Котуньо, Рикардо Фоли, Пупо и др., популярният турски певец, телевизионен водещ и продуцент Серхат, който представи своята държава на песенния конкурс на Евровизия, а миналата година пя и от името на Сан Марино е също член на журито, заедно с първите представители на Беларус на този конкурс – Александра и Константин. 
Своя вот ще дадат и немската джаз певица и педагог Александрина Симеон и мениджърът на „Канцонета Малта” Роберт Чефай. От българска страна са поканени Жени Монева – водеща и редактор в БНР, и Диан Савов от „Дийп Зоун прожект”.
„Членовете на медународното жури гласуваха анонимно за песните от финала. Те получиха песните само под номер и така определиха своята награда. Трудна беше организацията на феста в условията на ковид-епидемията. Поне успяхме да осъществим няколко концерта на живо, като Джипси джаз§фюжън концерта с „Хот клуб де Пловдив”, „Рок-акустик” – с акустичен вариант на авторски песни на групите „Фанданго”, „Севи”, „Кашмир” и др., премиера на автобиографичната книга на проф. д-р Розмари Стателова „Разказът на един музиковед”, Георги Тошев представи свой филм за Брайан Мей и „Куин”, уъркшопи за ремикс, вокал и авторски права. А следващата година предстои 30-то издание на „Откритие”, който е един от малкото в страната и в Европа, провеждащи се в подобен формат с толкова дългогодишна история. Дано имаме шанс да го реализраме на живо, с участници и лауреати на феста от цял свят. Защото тук са гостували певци и автори на песни от над 70 държави от пет континента!”, сподели Доно Цветков – създател и продуцент на „Откритие”.
Информация за феста, участниците и членовете на журито в международния конкурс за песен може да намерите на: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радиоконкурс представя българските финалисти в „Златни искри“

На 12 октомври, след 11:00 часа, българските песни, участващи в конкурсната програма на 13-ия Европейски фестивал за детска песен „Златни искри“ , ще бъдат представени в радиопредаване на БНР – Радио Варна. Това ще се случи в рамките на предаването за българска поп- и рок музика „Може би ДА“. Слушателите ще имат възможността не само да чуят..

публикувано на 10.10.25 в 16:46

Предстои 13-ото издание на фестивала за детска песен "Златни искри"

Между 17 и 19 октомври във Варна ще се проведе 13-ото издание на Европейския фестивал на детската песен "Златни искри", което  ще събере във Варна композитори и текстописци от Европа. Този фестивал е посветен на оригиналните детски песни, създадени от професионални автори и предоставя възможност на композиторите да споделят своите творчески идеи с..

публикувано на 10.10.25 в 15:15

Фестивалът „Синелибри" започва онлайн от днес. Откриването във Варна е на 18 октомври

Единадесетото издание на Международния кино-литературен фестивал „Синелибри" започва днес и ще продължи до 3 ноември под мотото „Пяната на дните", съобщиха организаторите. От днес до 9 ноември е онлайн изданието на фестивала чрез платформата Нетера. Във Варна на голям екран филми от програмата могат да бъдат видяни от 18.10 до 2 ноември.  В..

публикувано на 10.10.25 в 07:05

Унгарският писател Ласло Краснахоркаи спечели Нобеловата награда за литература

Унгарският писател Ласло Краснахоркаи (71 г.) печели тазгодишната Нобелова награда за литература. Обявяването на лауреата на престижното отличие бе излъчено от официалния сайт nobelprize.org. Обявяват лауреата на Нобеловата награда за литература "Нобеловата награда за литература за 2025 г. се връчва на унгарския автор Ласло Краснахоркаи за..

публикувано на 09.10.25 в 16:30

Stereo MC's, Карандила и Горан Брегович идват във Варна за първото издание на Park Fest

Едно от най-големите музикални събития във Варна – пилотното издание на мултижанровия музикален фестивал Park Fest, ще се проведе от 20 до 22 декември в Двореца на културата и спорта. Събитието беше планирано за открита сцена до Пантеона в Морската градина в периода септември – октомври, но поради технически причини се наложи промяна на първоначалните..

публикувано на 08.10.25 в 17:23

Наградиха победителите във фестивала "Златният делфин", Младежки театър "Николай Бинев" с Гранд При

Спектакълът "Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада" на Младежкия театър "Николай Бинев" в София е големият победител в 19-ия Международен куклен фестивал "Златният делфин"-Варна. Жури в международен състав с председател проф. д-р Васил Рокоманов присъди още награди - за драматизация, режисура, авторска музика и други.  Вижте пълния списък на..

публикувано на 07.10.25 в 08:08

Варна отбелязва с изложба тройна годишнина на Антон Новак

Тази година Варна отбелязва 165 години от рождението, 130 години от установяването му в града и 80 години от кончината на Антонин (Антон) Ян Новак. Той е създателят на зелената корона на Варна – нейната приморска градина. Антон Новак е член на многобройното семейство чешки интелектуалци и предприемачи, оставили трайни и ярки следи във всички аспекти на..

публикувано на 06.10.25 в 16:40