Комисията по "Транспорт" към Общински съвет-Варна разгледа предложен от кмета Иван Портних проект за нова Наредба за реда и условията за пътуване в обществения транспорт на община Варна. Тя ще регламентира задълженията и правата на общинския превозвач, пътниците, общинското предприятие "ТАСРУД" и контрольорите.
Билет за големите домашни любимци и по-високи глоби за гратисчиите
В нея ще бъде разписан и редът за качване на велосипед в кола на градския транспорт, на малки и големи домашни любимци, като за големите съветниците поискаха бъде заложено да се заплаща отделен билет. Стана ясно, че в новата Наредба е заложен нов размер на глобата за нередовни пътници - тя ще бъде 30 лв., а сега е 3 лв.
Проблемът с абонаментните карти е, че се чака на дълги опашки. Целта е да се продават повече карти, споделиха съветници.
3 013 броя карти от 10 лв. за 11 пътувания са закупени от машините в автобусите и по спирките. Целта е тежестта да падне точно на тях, защото се зареждат бързо и за да няма опашки по пунктовете, каза председателят на комисията Венцислав Сивов, общински съветник от ВМРО. Той предложи да има карти за 20 пътувания за 18 лв., освен преференциалните за ученици и пенсионери.
Във Варна работят 15 пункта за продажба на карти и те са във всички райони, каза заместник-кметът на община Варна Пейчо Пейчев. Той декларира, че община Варна не е правила никакви разходи за изготвянето на новата транспортна схема. Той уточни, че схемата е изготвена с техническата помощ от Европейската банка за възстановяване и развитие. Пейчев определи информациите затова, че няма да има транспорт до Галата и Аспарухово са инсинуации. "Градски транспорт" гони своите задачи като търг. дружеството, но общината може да си позволи, от субсидиите, които получава от държавния и общинския бюджет да подпомага дружеството и така цената на билета да остава 1 лв, каза заместник-кметът.
Стела Николова от гражданската квота на „Демократична България” каза, че новата транспортна схема на Варна не отговаря на потребностите на варненци. Тя отбеляза, че удобният за гражданите градски транспорт води до намаляване на трафика от леки коли, а с това и се подобрява качеството на въздуха.
Цените на билетите и картите ще се определят от времетраенето на пътуване, а не според разстоянието
Дискутирани бяха и цените на билетите и картите, основно за крайградските зони, заради намерението таксуването да се осъществява според времетраенето на пътуването, а не според изминатото разстояние. Пред съветниците директорът на ОП ТАСРУД Крум Крумов обясни защо е избран този принцип:
„Според всички специалисти не е нормално град като Варна да има 7-8 зони, при условие че времето за пътуване по най-дългата и най-натоварената линия в момента е 55 минути. Принципът със зонирането означава, че влизайки с картата си в превозното средство, ще трябва да изберете през валидатора 7 опции, което би затруднило пътуващите. Целта е гражданите, които ползват обществения транспорт, да бъдат максимално улеснени“, изтъкна Крумов.
Какво се случва с едночасовите карти, когато по вина на превозвача колите закъсняват, било то поради ремонт на Аспаруховия мост или задръстване по централния бул.Владислав Варненчик? Това попита съветникът от "Демократична България" д-р Ивайло Митковски. Той изрази становище, че това трябва да бъде разписано в наредбата, за да няма след това разнопосочни тълкувания. Предложението му беше възприето като резонно от съветниците и ще бъде предложено да залегне в наредбата.Решено бе финансовата част на превозните документи да бъде обсъдена от ПК „Финанси и бюджет“, а комисията по транспорт да се съсредоточи върху реда и условията за пътуване в обществения транспорт.
Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем, както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъдено един от опасните участъци в града. Кръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..
В базата данни в Центъра за малки планети в Харвард вече фигурира астероидът с българско име "Перперикон". Името е предложено от доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна. Името е одобрено от специална комисия на Международния астрономически съюз. Над 250 астероида с..
Синята и зелената зона за паркиране в Бургас поскъпват. Решението влиза в сила от 1 април, а самата цена за почасово паркиране се повишава от 1.30 на 2 лева. Само допреди година цената беше 1 лев. Увеличението е одобрено на заседанието на Общински съвет с гласовете на 32 общински съветници. Като причина за поскъпването се посочва желанието на..
Над 400 варненски ученици са запознати с кампанията "С вкус на зависимост" и са участвали в дискусиите за рисковете от употребата на вейп устройства, съобщиха от общинския пресцентър. Общинска дирекция „Превенции“ заедно с Общински съвет по наркотичните вещества, Областната дирекция на МВР във Варна и Регионалното управление на образованието..
Предстои преброяване на бездомните кучета в община Балчик. Определените лица, които ще го извършат и трябва да бъдат обявени според разпоредбите, са Мариян Цветков, Дамянка Желязкова, Тюнчер Амедов, Георги Георгиев. Управителят на общинско предприятие „Благоустрояване и комунално стопанство“ инж. Павел Павлов поясни, че преброяване се прави на всеки..
Трима души получиха шанс за втори живот, след като близките на 44-годишна жена взеха благородното решение да дарят органите ѝ. Донорската ситуация бе реализирана от екип на Университетската болница за активно лечение „Света Марина“ във Варна, с кординатор д-р Валентин Маринчев, съобщиха от Изпълнителната агенция "Медицински надзор". Екипаж от..
Агенция „Пътна инфраструктура“ ще наложи неустойки за близо 115 хил. лв. с ДДС на пътноподдържащите фирми в областите Бургас и Монтана за закъсняла реакция при снегопочистването на републиканските пътища при снеговалежа през миналата седмица. Санкцията за изпълнителя, отговарящ за поддържането на републиканската пътна мрежа в област Бургас, е в..