Проект за близо 1 милион евро ще подобрява ключовите местообитания и условията за птиците около Поморийското езеро. В района гнездят много видове. 91 от тях са от европейско природозащитно значение. В Крайбрежната лагуна има редица защитени местообитания. Състоянието на района около Поморийското езеро обаче не е добро. За да бъде възстановена природата в следващите три години ще бъдат предприети редица мерки като изграждане на изкуствен остров (който може да служи като ключово място за размножаване), подобряване на защитата от наводнения и възстановяване на обходните канали, за да се увеличи циркулацията на водата и да се възстанови солеността на езерото. Партньори по проекта са „Поморийски солници”, Българска фондация „Биоразнообразие”, както и биологичното станция „Тур дьо Валат” от Франция. Повече за целите на проекта от Димитър Попов от Сдружение „Зелени балкани”.
"С проекта ще възстанови един доста сериозен проблем, който сме идентифицирали. Той се утежни малко с изграждането на обходния път, разширението на съществуващия път, който пресича Поморийско езеро. Основната цел е да опазим свръхсоления тип езеро, което е изключително рядко за нашето крайбрежие. Солта и лечебната кал, които се добиват то там до голяма степен са родукт на функционирането на екосистемата, която включва микроорганизми, така и макроорганизми като птиците."
Какви точно дейности ще бъдат предприети, за възстановяването на свръхсолеността на Поморийското езеро, чуйте от Димитър Попов от Сдружение „Зелени балкани” в звуковия файл.
Обезопасиха изоставеното съоръжение в близост до Делфинариума в Морската градина. За да се предотврати всяка възможност за инциденти и пропадания, бяха засипани и заравнени с машина отворите, които се разкриха на повърхността на могилата над някогашното военно съоръжение, съобщават от общинската администрация. Преди да бъде засипан с пръст, обектът..
Регионалният исторически музей във Варна ще създаде иновативна лаборатория за опазване и съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район. Новината съобщи доц. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел "Археология". Дейностите по проекта са финансирани от Национален фонд "Култура". Тази година предстои закупуването на лазерен профайлър,..
Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха. Прегледите ще се проведат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Сигнал до прокуратурата и до комисията за конфликт на интереси ще внесат общинските съветници от групата на ГЕРБ във Варна. Поводът е неизпълнение на решение на съда за спиране на движението на автомобили в Морската градина от кмета на града Благомир Коцев. Бившият кмет и настоящ общински съветник Иван Портних уточни, че става..
224 нови паметника са постъпили във фондовете на отдел "Археология" на Регионалния исторически музей във Варна. Обектите на отдел "Археология" (Археологически музей, Аладжа манастир, Големи Римски терми и Малки Римски терми) са посетени от общо 117 866 българи и чужденци. Това отчете днес екипът на РИМ-Варна на професионалния ден на българския..
Кирил Петков отива на съд заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март 2022 година, предаде БНР. Два месеца след като съпредседателя на Продължаваме Промяната се отказа от доброволно от депутатския си имунитет, прокуратурата внесе в Софийския градски съд обвинителния акт срещу него. Предстои да бъде насрочено разпоредително заседание по..