Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10-е най-големи екологични бедствия през 2020 г. са нанесли щети за над 140 млрд. долара

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Общите щети от 10-е най-големи екологични бедствия, станали на планетата през 2020 г., възлизат на $140,9 млрд. Тези данни предостави доклад, публикуван днес от международната благотворителна организация „Christian Aid“.

Според авторите на доклада, най-големи щети (40 милиарда долара) са причинени от поредица от бури, обхванали Северна и Централна Америка това лято и есен. По-специално, става дума за ураганите "Лора", "Сали", "Ета" и "Йота". Наводненията в Китай и поредицата от горски пожари на западния бряг на САЩ са следващите по щети (съответно 32 и 20 милиарда долара). Десетте най-големи екологични бедствия включват още нашествията на скакалци в Източна Африка, горските пожари в Австралия, наводненията в Индия, Япония и Пакистан, бурята „Алекс“, ураганът „Сиара“ в Европа и циклонът „Амфан“ в Бенгалския залив.

Докладът отбелязва, че основните причини за екологичните катаклизми по света са глобалното изменение на климата и недостатъчните усилия на световната общност за борба с него чрез намаляване на емисиите на парникови газове в земната атмосфера.

„През 2021 г. е наложително да започнем нова фаза на съвместни действия за борба с тази вълна от климатични промени“, каза един от авторите на документа, Катрин Крамър, пред Би Би Си.

Като препоръки за световната общност авторите на доклада предлагат спешно да се засилят усилията за борба с емисиите на парникови газове в атмосферата, да се увеличи финансовата помощ от богатите страни за бедните като основни жертви на климатичната криза и още по-активно да се премине към възобновяеми енергийни източници. Авторите на документа възлагат също така надежди на 26-та конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP-26), която ще се проведе в Глазгоу през ноември 2021 г., където според тях „участващите страни ще трябва да поемат нови ангажименти относно борбата с изменението на климата".

Борба с глобалното затопляне

В доклад на ООН, публикуван през декември, се казва, че средната глобална температура продължава да се повишава.

"Въпреки краткосрочния спад на емисиите на въглероден диоксид, причинен от пандемията от COVID-19, светът все още се движи към повишаване на температурата с повече от 3 градуса през този век, много над целта от Парижкото споразумение", се казва в изследването. На 20 юни 2020 г. в руския Верхоянск термометърът се повиши до +38 градуса по Целзий и това стана най-високата температура, регистрирана някога в Северния полярен кръг.

Парижкото споразумение за климата беше прието във френската столица на 12 декември 2015 г. след 21-ва конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата. Документът прокламира целта да се предотврати надвишаването на средната годишна температура на планетата до 2 градуса по Целзий от доиндустриалните нива до 2100 г. и да се вземат мерки за поддържане на затоплянето в рамките на 1,5 градуса (в момента средната температура е с 0,75 градуса по-висока от средната годишна през 1850-1900). Към ноември 2020 г. Парижкото споразумение е ратифицирано от 188 държави и от Европейския съюз. /БГНЕС/ТАСС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата с участие в увеличаването на капитала на "Спортен комплекс - Варна" за изграждането на Стадион "Варна"

Държавата ще участва в увеличаването на капитала на "Спортен комплекс Варна" едновременно и при същите условия, при каквито и частните акционери на дружеството, реши на своето редовно заседание днес Министерският съвет. Тази възможност се осигурява с изменение на Постановление на МС за одобряване на промените по бюджета на Министерството на младежта..

публикувано на 18.12.24 в 18:15
Снимката е илюстративна

Площадката за безплатно изхвърляне на едрогабаритни отпадъци до КАТ-Варна вече с лиценз

Община Варна вече има лиценз за площадка за изхвърляне на едрогабаритни, строителни и друг вид отпадъци. Тя се намира на общински терен между квартал „Възраждане“ и промишлената зона, в близост до сградата на КАТ. Предстои на площадката да бъдат разположени съдове за различни видове отпадъци, а изхвърлянето им ще е абсолютно безплатно за гражданите...

публикувано на 18.12.24 в 18:00

Николай Стефанов, ПП-ДБ: Съгласен съм да не се вдигат таксите, но накрая кой плаща сметката?

Общинските съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България" на утрешното заседание на сесията на ОбС-Варна ще предложат преразглеждане на решенията от последната комисия по финанси и бюджет. Това съобщи за предаването "Post Factum" Николай Стефанов, заместник-председател на Общинския съвет, председател на комисията по финанси и..

публикувано на 18.12.24 в 17:50

Павел Раличков: Липсата на диалог между ОбС и Общината затруднява работата на общинските съветници

Липсата на комуникация между кметската администрация и Общинския съвет във Варна е основната причина голяма част от важните за Варна въпроси да се обсъждат за първи път на общинските комисии, а те трябва да се коментират предварително, за да се вземат адекватни решения. Това коментира за предаването "Post Factum" Павел Раличков, председател на..

публикувано на 18.12.24 в 16:40

До дни ще има ново приложение за синята зона, няма да се загубят средствата на потребителите

До няколко дни ще заработи новото приложение, което обслужва синята зона във Варна. Всички данни от старото - "Варна Паркинг", ще бъдат прехвърлени, в това число и сумите от портфейлите на потребителите. Ще бъдат възстановени и сумите в абонамента. Това увери на брифинг преди минути кметът на Варна Благомир Коцев.  Данните на абонатите, живущи в..

публикувано на 18.12.24 в 16:05

КЕВР обсъжда на 1 януари поскъпването на тока с 9 на сто

На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата. Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто.  Днес това предложение беше подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и потребителски..

публикувано на 18.12.24 в 15:16

Иван Костов представя „Свидетелства за прехода: 2000–2009“ във Варна

В началото на октомври 2024 г. в книжарниците се появи „Свидетелства за прехода: 2000–2009“ или достойното продължение на мемоарите на министър-председателя на България в периода 1997-2001 – Иван Костов. В него българският държавник представя едно от най-бурните десетилетия в новата ни история, пречупвайки го през своите наблюдения и през най-важните..

публикувано на 18.12.24 в 14:37