Световният ден на Брайловата азбука отбелязваме на 4 януари, в деня, в който е роден нейният създател Луи Брайл. По този начин признаваме неговият принос в това незрящите хора с увредено зрение да четат и пишат.
Брайловата азбука е въведена в България през 1906 година, една година след като е създаден Държавният институт за слепи, наследник на който е Специалното училище за деца с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов" във Варна. Брайловата азбука е адаптирана на български език от доктор Стойчо Донев - първият директор на Държавния институт за слепи.
Брайловото писмо се състои от 63 комбинации от 6 релефни точки, разположени в 2 вертикални колонки от по 3 точки. Чрез него се изобразяват буквите на всички азбуки, цифрите, нотните знаци и други символи на писмената реч. Това обясни Геновева Зашева, главен учител в училището за деца с нарушено зрение във Варна. Съвременните технологии улесниха обучението на незрящите хора, както и четенето на книги, но Брайловата азбука и за миг не е изгубила важността си, категорична е тя и обясни защо:
„С новите технологии много хора мислят, че брайлът ще отпадне, но това не е така, защото той е начин на ограмотяване.За да се обучава успешно един ученик, той трябва първо да бъде ограмотен. Много от незрящите ученици са интегрирани в масовите училища и брайловата азбука е техният начин да се ограмотят.",
Чрез новите съвременни технологии се използват и брайлови дисплеи, които преобразуват към брайл текстовата информация от екрана на компютъра, смартфона или таблета. В училището във Варна разполагат с два такива и ги използват, когато запознават децата и с този начин на извеждане на информацията освен гласово. Децата предпочитат гласовото използване, защото става бързо и лесно, но брайлът така или иначе няма да изчезне, защото се използва и за надписи на лекарства, за обозначение на бутоните в асансьорите, каза още Геновева Зашева.
Библиотеката в училището за деца с нарушено зрение във Варна разполага и с брайлови и с аудио книги. Коя да прочете, всяко дете прави според предпочитанията си, също както и останалите хора. Геновева Зашева е основният печатар в училището, където на брайлов принтер се отпечатват всички учебници и помагала на учениците. За отпечатването на един комплект учебници е необходима 1 година, защото трябва да се адаптира текстът и да се прецени кои изображения могат да се разглеждат чрез брайл.
В обществените сгради има две важни места, на които задължително трябва да има брайл, каза още Зашева – асансьорите и парапетите на стълбищата.
Струпване на автомобили на моста над р. Камчия, видя репортер на Радио Варна. По данни на полицията инцидентите са два. Те са станали в отсечката между защитена местност "Пода" и Старо Оряхово по главния път Варна-Бургас. Няма сериозно пострадали хора при инцидента. На мястото има лекарски екип с линейка, хората са прегледани, но никой не е отведен в..
Русия и Украйна си размениха днес по още 307 свои войници през втория ден от най-мащабната размяна на военнопленници досега за повече от три години след началото на тригодишната война между двете страни, предаде Ройтерс. Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза, че размяната на военнопленници, при която трябва да бъдат освободени по 1000..
Над 20 000 души се включиха в празничното тържествено шествие послучай 24 май - Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. 125 блока с представители на детски градини, начални, основни, средни и висши училища, центрове за подкрепа за личностно развитие, както..
Стотици балчиклии днес се включиха в празничното шествие по повод 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българска азбука, просвета и култура и на славянската книжовност и празник на града. „Нека да сме горди балчиклии в днешния най-български празник“ – приветства в поздрава си към местните жители кметът на Балчик Николай Ангелов...
По повод Празника на град Балчик и Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност Годишната награда за принос в областта на културата днес бе връчена на Надежда Александрова - галерист и художник, в чиито платна неизменно присъства Балчик. На 12 юли 2024 година Надежда Александрова откри..
Европейската комисия предложи обезщетенията за забавяне на полети да се дават само за значително по-дълги закъснения, отколкото досега, предаде ДПА. Агенцията отбелязва, че ако бъде одобрено това предложение, вероятно в бъдеще пътниците, чиито полет е имал сериозно закъснение, ще имат по-малки възможности за предявяване на искове за компенсации..
Над половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото. 59% подкрепят инициативата на президента Румен Радев за провеждане на референдум, но това не се отразява на неговото обществено одобрение. 41% оценяват работата му като положителна. Това е един от изводите в проучване на изследователски център "Тренд" по поръчка на "24..