Един от често дискутираните въпроси по отношение на здравето на децата е този за недостатъчната им физическа активност. Статичното ежедневие, което имат повечето деца и младежи в днешно време води след себе си и редица проблеми в тяхното физическо и психическо развитие. Онлайн формата на обучение засили още повече страховете на възрастните, че децата не спортуват и не се движат достатъчно.
До голяма степен да се говори за провеждане на часове по физическо възпитание по време на дистанционно образование е екзотично. Разбира се, преподавателите по този предмет са длъжни да измислят вариант как да преподават и как да накарат децата да изпълняват поставените им задачи, но със сигурност тези часове са много по-различни, съгласява се и дългогодишният педагог Красимир Станков, преподавател по Физическо възпитание в Средното училище „П. Р. Славейков“ в Добрич.
Противоепидемичните мерки, засягащи децата, до голяма степен намаляват и без това ниската им двигателна активност, допълва Красимир Станков. За този факт спомага и затварянето на спортните зали за голяма част от тях и по този начин децата и младежите губят възможността да се движат достатъчно.
По думите на Красимир Станков за голяма част от учениците часовете по физическо възпитание са единственото време, в което те спортуват.
Ниската физическа актвиност на децата води и до редица проблеми, както в техния опорно-двигателен апарат, така и до здравословни проблеми като затлъстяването.
Подробности чуйте от репортажа на Мая Щърбанова:
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..
Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Роботът се казва Емма и е част от проект,..