Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли още злато във Варненския халколитен некропол

През 2021 г. се очаква да бъдат възстановени разкопките на част от Варненския халколитен некропол. Това коментира за Радио Варна Яни Янев от едноименното сдружение.

Очакванията са да бъдат намерени и нови неща, защото има немалко разкопани гробове в некропола, където в началото на 70-те години на XX век беше намерено най-старото обработено злато в света, датирано между 4600 и 4200 години преди н.е. (т.е. на около 6500 години).

Липсата на интерес от иманярите ми подсказва, че в останалата част от неразкопаните гробове вероятно няма злато. Но дори и в този случай, там могат да бъдат намерени изключително интересни неща, свързани с живота на предците ни, с бита, културата, медицината, коментира Янев.

Още повече, че животът в селището, свързано с халколитния некропол, е просъществувал около 1000 години.

Идейната визия за това как ще бъде социализиран теренът, върху който е разположен некропола е вече готов. Теренът вече също е изцяло публична държавна собственост. Възстановена е и геодезичната мрежа - за това, което вече е проучено при откриването на некропола и златното съкровище от него, както и за това което предстои да бъде направено.

През миналата 2020 г., имаше и акции за разчистване на терена, който се пада в Западната промишлена зона.

Яни Янев от сдружение Варненски некропол разказва повече.

Да не забравяме още, че откритието край Варна разтърси света и преобърна на 180 градуса всички известни дотогава теории за развитието на настоящата ни цивилизация. Само няколко акцента – за припомняне. Това е най-голямата група златни предмети, откривани до момента в света. От близо 300 гроба (по-точно 297), разположени на около 7500 кв. м. са изровени повече от  3 хил. златни предмета с тегло над 6 кг или повече от всичко, което е открито в света през каменно-медната епоха.

Освен това златното съдържание е с проба от 23,5 карата, а въглеродният анализ показва, че то е около 1000 години по-старо от цивилизациите на Древен Египет, Микена и тези от Месопотамия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34