Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Япония откриха трети щам на коронавируса

По улиците на Токио по време на пазаруването за Нова година, 26 декември 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Япония заяви днес, че четирима души, пристигнали в Токио от Бразилия, са били заразени с нов, трети щам на коронавируса, съобщава "Дойче Веле".
Четирима пътници, кацнали на летище Ханеда в Токио на 2 януари от Амазонка, Бразилия, са били положителни, след като прекарали известно време на летището в карантина, съобщи Министерството на здравеопазването на страната. Такаджи Уакита, ръководител на Националния институт по инфекциозни болести, каза, че щамът е различен от тези, които вече се разпространяват във Великобритания и Южна Африка, съобщи Киодо. От института заявиха, че понастоящем няма доказателства, че новият щам е по-заразен.
От четиримата мъж на около 40 години е бил хоспитализиран, след като затрудненото му дишане се е влошило, жена на 30 години се е оплакала от болки в гърлото и главоболие, а тийнейджър е получил треска.
Премиерът Йошихиде Суга в четвъртък обяви едномесечно извънредно положение поради пандемията за Токио и съседните му префектури Чиба, Канагава и Сайтама, което влезе в сила на следващия ден. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Бибов

30 млрд. лв. са нужни, за да бъде подменена остарялата ВиК мрежа в България

30 млрд. лв. са нужни, за да бъде подменена остарялата ВиК мрежа в България .  Това коментира пред bTV Владимир Бибов , член на управителния съвет на „Български ВиК Холдинг“, цитирайки данни от анализ на Световната банка. „Български ВиК Холдинг“ беше създаден след водната кризата в Перник с капитал от 1 милиард лева. Според Бибов..

публикувано на 24.08.25 в 16:20

Обеца-наушник от златния сектор на средновековна Калиакра откриха археолози

Обеца-н аушник от XIV век – по всяка вероятност направена от злато, извадиха от женски гроб в средновековния некропол на Калиакра археолозите от екипа на доц. Бони Петрунова (НИМ). Това съобщават във Фейсбук страницата си от Archaeologia Bulgarica. След почистването експертите от лабораторията на Националния исторически музей ще..

публикувано на 24.08.25 в 15:45

Златният медалист от от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика Светослав Арабов: Хубаво е да си успешен, но не е най- важното

Светослав Арабов е ученик от 9 клас на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна, той беше част от националния отбор на България от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика, която се провед от 11 до 21 август в Момбай, Индия. Арабов спечели златен медал, а отборът ни се представи отлично, въпреки голямата конкуренция от..

публикувано на 24.08.25 в 15:04
Испания

Испания преживява най-интензивната гореща вълна регистрирана досега

16-дневната гореща вълна, която Испания преживя този месец, е „най-интензивната, регистрирана досега“. Това съобщи Държавната метеорологична агенция на страната (AEMET), предаде АФП. Термометрите в югозападния град Ел Гранадо, провинция Уелва отчетоха 46 градуса по Целзий Предварителните данни за горещата вълна от 3 до 18 август..

публикувано на 24.08.25 в 14:43

Гърция с рекордни приходи от туризъм до средата на годината

Гърция е с рекордни приходи от туризъм през първата половина на тази година.  Броят на туристите през първите шест месеца на годината е увеличен, но не драстично, отчита Министерството по туризъм.  Приходите в сектора са увеличени с 11% поради повечето разходи, които си позволяват посетилите Гърция. С 20% са се увеличили американските туристи...

публикувано на 24.08.25 в 14:29

Добрич сред градовете с най-сериозен спад на качеството на пътищата

Значително влошаване на състоянието на републиканската пътна мрежа у нас през 2024 г., сочат данните на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), предоставени на Института за пазарна икономика. Те класифицират републиканските пътища (в чиито състав не влизат общинските пътища) у нас според състоянието на настилката – добро (с повреди, обхващащи под..

публикувано на 24.08.25 в 13:19
Бойко Борисов

Бойко Борисов: Безводието е проблем не само на България, но и на Европа

Безводието е проблем не само на България, но и на Европа и са необходими спешни решения и действия, както и законодателни промени по отношение на сондирането и каптажите. Това заяви председателят на ПП ГЕРБ Бойко Борисов при посещението си в Добрич. Според Борисов последните четири години са били загуба на време. Кризата с липсата на..

публикувано на 24.08.25 в 12:06