Художници и ценители на изкуството си дават среща в интернет пространството и по време на карантина, благодарение на успешната платформа, която продължава да се развива - „Купи изкуство, подкрепи художник”. Съзадена през миналата година, веднага след първото затваряне заради вируса, целта и беше да помогне на българските творци, за които е важно да продължат да продават свои произведения, дори в условията на пандемия, когато всички галерии и арт изложения бяха затворени. Един от инициаторите на идеята е художникът Петко Дурмана.
Той разказва какво е свършил екипът през изминалата година и за организираната от него първа за новата година Национална оптимистична изложба.
Художникът споделя, че благодарение на платформата, и творците, и ценителите успяват да се приспособят към новите условия, режисирани от пандемията.
Когато започна пандемията и затвориха музеи и галерии през проелетта, решихме, че няма как авторите да останат без да представят изкуството си и и без да продават. Затова направихме група, като първоначално идеята беше да поканим само колеги от тесен кръг и приятели. Амбицията ни беше много по-скромна, но се оказа на практика, че ние сме с единствената работеща, макар и само във Фейсбук. Групата бързо се разрастна и намери своите последователи, идеята беше изключително успешна, каза Дурмана. Според него много от почитателите на визуалните изкуства, които страдат от липса на време, са били облагодетелствани от платформата, тъй като чрез нея бързо и лесно могат да си закупят това, което им е харесало.
Може би и разговорите с авторите, може би и това, че имаха много по-голям избор, ги стимулира да си купуват картини, каза той, като посочи, че са осъществени над 1000 продажби, а групата вече има над 20 000 членове. Поради тази причина те създават и втора група за кратки търгове до 24 часа.
Първото нещо, което решихме да направим след първата карантина, е да представим авторите и произведенията им и физически, така се появи идеята за изложение, което се превърна и в най-голямото арт събитие за годината в страната. В него участие взеха над 1000 артисти. Илзожението бележи високи резултати на пазара за изкуство в България, обясни още той. Вече има планове за второ издание, но се очаква отговор за партньорство с Пловдив и София.
Националната оптимистична изложба, която екипът подготвя, пък е отговор и съпротивление на това, което се случва. Тя ще се случи в онлайн галерията Купиизкуство.бг - www.buyart.bg
По думите на Дурмана много от галериите са хванали минорния тон на събитията от годината и са посветили много от изложбите си на катаклизмите през 2020-а и на коронавируса. Художникът има изследователска роля, но някак си хората очакват авторите да са отвъд лошите новини. Може би се надяват да доведат добрите новини, да бъдат тези, които променят нещата.
Изложбата е оптимистична от гледна точка на това, че ние толкова сме затънали в депресия и песимизъм, че наистина имаме нужда от оптимизъм и напук на кризата и карантината се оказа, че хората са жадни за изкуство и искат да се разведрят. Донякъде това е инвестиционна покупка, но е и емоционален акт. Сега хората прекарват повече време в домовете си и се оказва, че така те имат нещо, което да им донесе настроение.
Картината е един прозорец към друг свят, който те иската да видят. От тази гледна точка оптимизмът е много важен в този момент, а от друга- това е подкрепа и за творците.
Цялото интервю на Светлана Вълкова с Петко Дурмана чуйте в звуковия файл:
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..