Камчия достигна пълноводието си, което за последно е наблюдавано преди малко повече от две години. Основната причина са дъждовете и оттичащите се води. Около 4 метра е височината на реката в най-дълбоката ѝ част - при рибарското селище преди устието. Реката се завръща и към обичайните си равнища и при с. Гроздьово, където се намира един от наблюдателните пунктове на НИМХ – клон Варна, сочи справката на института. В района, припомняме се сливат в едно двата основни притока на реката – Голяма и Луда Камчия.
Преди спада, който наблюдавахме с последните две години, така именно изглеждаше Камчия. Това каза за Радио Варна Иван Стоянов от рибарското селище в Камчия, който живее там от 26 години.
Това равнище съм наблюдавал поне 15 години.
Малко преди района на рибарското селище, водите са залели и част от изсъхналите вече месеци блатисти райони до самата река. Камчия обаче тече кална и нерядко пълна с боклуци. Преобладаващи са пластмасовите бутилки.
"Сборът на боклука" обаче е през март, пояснява Стоянов.
Понастоящем в рибарското селище постоянно живеят 9 души. Иначе са 42-ма, каза Стоянов.
Възстановяването на пълноводието на р. Камчия означава и, че няма да се налага устието на реката да се отпушва в лопати от рибарите от селището. Само за година и месец, от декември 2019 до декември 2020 устието е отпушвано близо 15 пъти. Реката вече не е ленива, течението е бързо и водата има къде да се оттича.
Как изглеждаше Камчия и устието на реката в средата на септември 2020 г. може да видите тук.
Рекордни количества вода продължават да се вливат и в язовирите Камчия и Цонево, сочи справката на Министерство на околната среда и водите от последните дни.
Според данните, в яз. Камчия към дата 13 януари, когато започна голямото оттичане на водата от дъждовете, притокът е бил 207 л/с, а в Цонево – два пъти по-малко, 108 л/с.
Само в рамките на денонощието тогава, в яз. Камчия са влезли 18 млн. куб. м. вода от водосбора на р. Луда Камчия. Полезният обем на язовира вече е запълнен на 50% и към вчера следобед е бил над 78 млн. куб.м.
Над 9 млн. куб.м. вода са влезли за същия ден и в яз. Цонево, а полезният му обем е запълнен на една трета.
В петък привечер - на 15 януари, справката на екоминистерството сочи, че дебитът на вливаващата се вода намалява, но е значително по-голям в сравнение с ежедневните справки за почти цялата 2020 г. Яз. Камчия е с капацитет над 85 млн. куб. м. полезен обем, т.е. наполовина, докато яз. Цонево, макар и вече със 104 млн.куб.м. вода е пълен на една трета.
Вижте и останалите снимки от района на Камчия във фотогалерията.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..