Повече от месец заведенията не работят. Не е възможно освен в домашна обстановка или онлайн да се седне на маса и да се обсъди поредната интересна бира. За любителите на пивото дегустацията стана почти самотно занимание. Вземаш си бутилка или кенче от магазина, опитваш и след това споделяш в социалните мрежи впечатления. Или в специалните приложения, които обединяват биропивците. Друго е обаче, когато контактът не е виртуален, а личен. И още по-друго е, когато бирата, която обсъждате, е сварена вкъщи. Домашното пивоварство отдавна е пуснало корени в българската душевност. За сега в ограничен ареал, но експериментаторите се увеличават постоянно. Варенето на бира вкъщи бързо печели последователи и през 2013 година група ентусиасти основават Асоциацията на домашните пивовари в България. В един момент те събират толкова много информация за хобито си, че решават да я издадат под формата на наръчника „Домашна бира? Това е лесно”.
Лесно е да свариш домашна бира вкъщи. Не трябва нищо по-специално от съдовете, които имате в кухнята, казва Радослав Славов от Асоциацията на домашните пивовари в България.
"В началото няма нужда да се купува някакво допълнително оборудване. Освен това Ви трябва един термометър, който да мери от 0 до 100 градуса. Обикновен лабораторен термометър. Всичко друго, което Ви е необходимо, за да сварите една малка партида бира, го има в една кухня."
Повече за домашното варене на бира и домашните пивовари чуйте в звуковия файл.
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..