Ефектът на ваксините трябва да се обеснява на разбираем език, буквално в такава ситиуация нещата трябва да се рисуват, ако трябва в картинки, да се обясняват за да могат хората да повярват, да знаят какви са рисковете и какви са ползите, за да вземат едно информирано решение. Това смята д-р Антония Григорова, магистър по психология, сертифициран медиатор за разрешаване на спорове, вкл. сферата на медицината. В коментар за Радио Варна тя отбеляза,че "не всички лекари и научни светила успяха да се адаптират към разбираемия език, оставяха хората да гадаят, да не разбират какво им се казва. Когато специалистите не успяват да обяснят ситуацията фалшивите новини цъфтят, а това се отразява много зле на комуникацията между лекари и пациенти".
Всички морално-етични проблеми, познати в биоетиката излязоха наяве в пандемията
Такива проблеми има, когато няма правна рамка. Но ние бяхме в толкова екстрена ситуация, че напрактика етиката изпреварваше законодателството. А и до момента лекарите работят във военновременна обстановка, те вземат решения, които са насочени най-вече към краткострочните ползи и рискове, смята още д-р Григорова. И тук всички етични и морални принципи важащи в медицината бяха на границата, "под условие". Тук влизат: правото на пациента да направи информиран избор, достъпът до справедливо и солидарно разпределение на здравните ресурси, вземане на решения, които са награницата на краткосрочни рискове и ползи и дългосрочни последици и не на последно място проблемите на границата на дълга и правата на самите медици.
Как се справиха медиците с морално-етичния въпрос да спрат ли домашните посещения за преглед на лежащо болни хора или Хипократовата клетва е валидна във всички случаи?
Хипократовата клетва е обвързана с много митове у нас. Това е една професионална клетва, която лякарят полага пред колегите си. Тя е как да упражнява изкуството медицина, как да лекува, така че да не вреди и нищо друго, подчерта д-р Григорова. Не може да се каже, че лекарят на всяка цена трябва да лекува. Той винаги има избор и това го има и в законовата рамка, да пренасочи пациента към друг свой колега. Това е, ако прецени че това не е от неговата компетентност или че в момента не може да реши този проблем. Това е единият мит. Вторият мит е, че лекарят трябва да лекува за без пари. В Хипократовата клетва такова нещо няма. В нея лекарят се заклева да лекува без пари своите учители и техните деца, да речем това са колеги. И третият мит е, че всички медици полагат Хипократова клетва, полагат я само лекарите, а специалистите по медицински грици и сестрите полагат друга, подобна клета. Така че, не може при всеки всеки морално-етичен казус да дамгосваме с "вие сте се клели". Истината е някъде по средата. Аз ви благодаря за този въпрос и винаги обяснявам, че в крайна сметка медиците също имат права, освен задължения и добре да се знаят, защото преди всичко те са хора, а после са лекари.
Цялото интервю с д-р Антония Григорова може да чуете в звуковия файл. Д-р Антония Григорова завърша медицина в МУ – София. Магистър е по психология и философия СУ „Св. Климент Охридски".В момента се занимава с обучение и развитие на медицинските специалисти на работното място.
Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..
Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане. Прегледите ще се проведат в периода 4-2 1 март в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...
Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..
Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..
В базата данни в Центъра за малки планети в Харвард вече фигурира астероидът с българско име "Перперикон". Името е предложено от доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна. Името е одобрено от специална комисия на Международния астрономически съюз. Над 250 астероида с..
Синята и зелената зона за паркиране в Бургас поскъпват. Решението влиза в сила от 1 април, а самата цена за почасово паркиране се повишава от 1.30 на 2 лева. Само допреди година цената беше 1 лев. Увеличението е одобрено на заседанието на Общински съвет с гласовете на 32 общински съветници. Като причина за поскъпването се посочва желанието на..
Над 400 варненски ученици са запознати с кампанията "С вкус на зависимост" и са участвали в дискусиите за рисковете от употребата на вейп устройства, съобщиха от общинския пресцентър. Общинска дирекция „Превенции“ заедно с Общински съвет по наркотичните вещества, Областната дирекция на МВР във Варна и Регионалното управление на образованието..