Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

12-те млрд. евро от ЕС да са и за зелен рестарт на българската икономика и стартъп компании

| обновено на 22.01.21 в 17:11

За това настоява Коалиция “За зелен рестарт” и поиска спешно да бъде преработен Националният план за възстановяване и устойчивост на България, с който се кандидатства пред Европа. Европейският парламент одобри седемгодишния бюджет на ЕС за периода 2021-2027 г. Дългосрочният бюджет на ЕС, съчетан с механизма “Следващо поколение ЕС” — временният инструмент за стимулиране на възстановяването, ще бъде най-големият пакет от стимули, финансиран някога от бюджета на ЕС. С общо 1,8 трилиона евро ще бъде подпомогнато възстановяването на Европа след COVID-19. Визията е Европа да бъде по-екологична, по-цифрова и по-устойчива. Краен срок за официално подаване на Националния план за възстановяване и устойчивост пред европейските ръководни органи е 30 април 2021 г.

Пари срещу реформи

Националният план за възстановяване и устойчивост на България беше публикуван на страницата на Министерски съвет на 30.10.2020 г. А срокът за изпращане на становища и препоръки беше един месец. Сред критиците му е Коалиция “За зелен рестарт”, която настоява за спешна преработка на правителствения план. В инициираната от MOVE.BG коалиция влизат още “Грийнпийс”-България, WWF България и “Институт Кръгова Икономика”. Коалицията беше създадена с настояване България да използва 12-те милиарда евро допълнителни средства от Европейския съюз за зелен рестарт на българската икономика. И предлагат пет важни приоритета, които задължително да бъдат включени в Плана: иновации и стартъп развитие, кръгова икономика, климат, енергиен преход, както и биоразнообразие и земеделие. 

47% от родните стартъп компании развиват глобални иновации

Саша Безуханова, основател на MOVE.BG заяви: "47% от стартъп компаниите развиват глобални иновации. Тези компании трябва да се подкрепят, защото те са гръбнака на бъдещата конкутрентноспособност. А истината е, че в момента за тях няма специални полотики, вкл. в програмата, която правителството осигури в подкрепа на малкия и среден бизнес, иновативните компании не бяха изрично подкрепени, както в почти всички европейски компании със специални фондове, които да осигирят ресурс не просто за тяхното оцеляване, но и за устойчивото им разитие. Ние настояваме това да се случи с нарочен фонд, който да бъде в рамките на 150 млн. евро за три години. Вкл. да има механизъм за дялово учатие за тези компании. А със средствата генерирани след това от продажба на дялове да може да се самоинвестира". 

Този седем годишен бюджет на ЕС е за настоящето, но и за неизвестностите, които крие бъдещето. Затова за борбата с изменението на климата е предназначен най-големият дял от европейския бюджет досега - 30 % от средствата. Критика към Плана на българското правителство за възстановяване и развитие отправи и ръководителят на „Грийнпийс“-България Деница Петрова: "За нас е критично това, че в плана не се говори за участието на гражданите в тази енергийна транформация. През 2021-ва г. в българското законодателство ще бъде транспонирана директивата, която насърчава гражданите да са и производители на елекроенергия. Много закъсняваме, в Европа има вече над 1 500 енергийни общности, които сами произвеждат енергията си и са независими. А в България няма още нито една. За нас е ключово в плана да се използва този енергиен преход към възобновяема енергия. Да се разработят законовии финансови стимули хората да се включват в енергийната система на страната ни".   

Парите за българската част от безпрецедентния механизъм за възстановяване “Следващо поколение ЕС” не са гарантирани и отпускането им зависи от изготвянето на национален план, следващ принципа пари срещу реформи, както и подкрепата за зелената и дигиталната трансформация на икономиката.

Балин Балинов – координатор „Енергийни решения“ на „Грийнпийс“-България добави: "Една от възможностите, която беше спомената в рамките на този огромен бюджет сега за въстановяване от коронавируса, как покрай енергийната ефективност ще слагаме и слънчеви панели на покривите, но управляващите не уточниха как ще стане това и у кого ще отиде тази енергия. Т.е. изключително важно е да имаме някаква предвидимост и много точна и ясна информация, за да може хората да са спокойни какво предстои, какви са възможностите и какво означава тази промяна с тяхно участие".  

Целият репортаж чуйте в звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ивайло Митковски: Допълнителните средства за здравеопазване във Варна са с фокус върху строителството, а не върху лекарите

„В допълнителните 50 милиона за здравеопазване във Варна не са предвидени никакви средства за кариерното развитие на работещите в общинските здравни заведения. Акцентът е върху закупуване на нова апаратура и най-вече върху строително-монтажни дейности“. Това коментира в предаването „Позиция“ на Радио Варна, варненският депутат от ПП/ДБ д-р..

публикувано на 01.02.25 в 13:56
Снимката е илюстративна

Село Долище протестира срещу лош път

Жители на аксаковското село Долище, Варненска област, излязоха на протестно събрани в центъра на населеното място заради опасната отсечка от 2,5 километра, която е половината от пътя към Варна и трябва да бъде ремонтирана от общината в морския град. Отсечката е толкова разбит, че вече е опасна и непроходима - казаха хората. Те поискаха спешен авариен..

публикувано на 01.02.25 в 13:46
Биляна Раева

Биляна Раева: Големият проблем в управлението на Варна е липсата на приемственост

Тази седмица Варненският общински съвет гласува в бюджета на общината да бъдат предвидени близо 50 милиона лева, които през следващите три години ще бъдат инвестирани в развитието на общинското здравеопазване. „С парите ще се закупи модерна апаратура и ще бъде извършен ремонт на сгради в четирите общински болници и ДКЦ-тата в града“. Това..

публикувано на 01.02.25 в 13:19

Протест срещу колите и строителството в Морската градина и крайбрежната алея

Пореден протест срещу застрояването на Морската градина и крайбрежната алея беше организиран днес във Варна. Потестиращите отново призоваха за спиране на автомобилие в Морската градина и превръщането на крайбрежната алея в пешеходна зона. "Всичко да е пешеходно, безопастно, красиво, както би следвало да се очаква във всеки парк. Но..

публикувано на 01.02.25 в 12:58

"Варна диша": Искаме да знаем какво точно ще се строи на Крайбрежната алея

Да бъдат представени бъдещите инвестиционни намерения за развитие на Крайбрежната алея настояват от сдружението "Варна диша". Това каза Милена Пехливанова, съосновател на сдружението, която припомни, че днес отново ще бъде проведен протест.  По думите й инвеститорът "Холдинг Варна" не показва цялата картина. В момента започна проект за изграждане на..

публикувано на 01.02.25 в 12:00

Спират разширяването на "Синята зона" в Добрич

Община Добрич спира разширяването на обхвата на платеното паркиране в областния център. Проектът беше подложен на обществено обсъждане в продължение на три месеца и предизвика масово недоволство сред жителите на Добрич. „Синята зона“ обхваща едва 665 места и е разположена единствено в идеалния център. Информация на кореспондента ни Мая Райнова...

публикувано на 01.02.25 в 11:29

Нова авиокатастрофа в САЩ, този път с въздушна линейка

Малък самолет с двама души на борда се е разбил в близост до търговски център във Филаделфия, в резултат на което има много жертви на земята, съобщават местни медии, предаде агенция Ройтерс. Най-малко една къща и няколко автомобила са били обхванати в пламъци. Малко по късно става ясно, че самолетът е въздушна линейка с дете и петима души на борда. В..

публикувано на 01.02.25 в 09:00