Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не е изключено да има и други пропуснати забрани за строителство в защитени зони

| обновено на 06.02.21 в 09:42

Не е изключено и в други заповеди на екоминистерството за обявяване на защитени местности в България да има пропуснати забрани за строителство или забрани.

Това коментира за Радио Варна Иван Радев от сдружение Зелени закони, които преди дни алармираха за пропусната забрана за строителство в района на защитената местност "Камчия". Заповедта за нейното обявяване беше обнародвана в "Държавен вестник" на 19 януари.

Припомням, че заради липсата на строеж в защитената местност, която обхваща Камчийски пясъци – най-дългата пясъчна ивица в България с най-големият масив от дюни и Лонгозни гори, късно в петък - на 22 януари, Министерството на околната среда и водите започна вътрешна проверка по процедурата за издаване на заповедта.

Развитието на казуса и започването наново на процедурата за обявяване на защитена зона "Камчия" може да видите тук.

На практика, заповедта за създаването й, обнародвана в "Държавен вестник" на 19 януари, ще бъде отменена. Това е решил министърът на околната среда Емил Димитров след като се е запознал с доклада от вътрешната проверка във ведомството, започнала след публикации за това, че в окончателния ѝ вариант е отпаднала забраната за строителство в района, който е част от европейската мрежа "Натура 2000".

Според еколози текстове в заповедта, които преди това са били съгласувани с обществеността са били подменени, казва още Иван Радев.

Ето и хронологията на казуса, цитирана от сдружението.

"На 25 септември 2020 г. Министерството на околната среда и водите публикува на интернет страницата си за обсъждане проект за тази заповед, заедно със заповедите на общо 50 защитени зони. Файлът на този проект е създаден през декември 2014 г. и съдържа забрана за строителство, а също и за разораване, превръщане в трайни насаждения, извеждане на сечи в конкретни имоти с посочен номер от кадастъра. Тези имоти са всъщност дюни, които в противоречие с Конституцията са обявени първо за земеделска земя, а после са урбанизирани и прехвърлени на частни лица. МОСВ публикува проектозаповедта и дава срок от един месец за обществено обсъждане. Докато трае обсъждането обаче файлът, качен на сайта на министерството, е подменен с друг, създаден на дата 24.09.2020 г. В този нов вариант на проекта изричната забрана за застрояване на имотите от землищата на Ново Оряхово и Шкорпиловци липсва. Такава липсва и в обнародваната тази седмица в държавен вестник заповед.

Ако бъде запитано защо е отпаднала забраната, Министерството вероятно ще посочи, че никой не е възразил срещу това в срока на общественото обсъждане и че всички заинтересовани лица са имали цял месец на разположение да го направят. Експертите обаче не са подозирали, че се готви отпадане на забраната, тъй като те са свалили и са се водили от варианта, публикуван първоначално.

Не е съвсем ясно кога се е случила подмяната на единия вариант с другия. Инструментът web.archive.org помага да се възстанови версията на сайта на Министерството от 28 септември 2020 г. И там се вижда, че е качен първият вариант със забрана за строителство. Този вариант присъства и в публикацията на Дневник по темата от 26 септември 2020 г. - под текста са всички файлове на проектозаповеди. Двама експерти, с които разговаряхме, са свалили на компютрите си два различни варианта на проекта. Единият е свалил първоначалния на 11 октомври, а другият - подменения на 19 октомври 2020 г. Това означава, че подмяната би трябвало да се е случила в този период - 11-19 октомври 2020. Срокът на общественото обсъждане е бил до 25 октомври, което означава, че реално е имало само няколко дни, в които актуалният вариант на заповедта е бил онлайн, но логично, никой от заинтересованите не е забелязал, че файлът е нов, след като имената на двата файла са сходни".

Целият разговор с Иван Радев може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34