Среднозимното преброяване на дивите птици в България се провежда от 1977 година.
В първите години с тази задача са натоварени основно учени от Българската академия на науките, а самото преброяване се извършва по всички по-важни водни обекти в страната, включително Черноморското крайбрежие и поречието на река Дунав. От средата на 90-те години на миналия век тази дейност започва да се осъществява от неправителствени организации и доброволци, част от които са и членовете на Българското дружество за защита на птиците.
Целта на среднозимното преброяване е да се оцени състоянието и числеността на популациите на много видове водолюбиви птици. Какво показва тазгодишното преброяване в региона на Добрич и Варна и има ли открояващи се промени във вида и броя на птиците чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.
Около 30 доброволци, служители на РИОСВ и членове на БДЗП извършиха среднозимното преброяване на дивите птици в Добруджа от 14 до 17 януари. Основният извод след обобщаването на резултатите е, че се наблюдават много видове птици, но с много ниска численост, сподели координаторът на Българското дружество за защита на птиците в Добруджа Михаил Илиев. Традиционните за това време на годината в Шабленското и Дуранкулашкото езеро гъски липсват, а от световно застрашения вид червеногуша гъска са преброени едва 50 екземпляра.
За сметка на липсващите гъски са забелязани интересни видове като белия щъркел, папуняка, които са мигриращи птици и не би трябвало да ги виждаме през зимата. Общият брой на преброените птици е около 25 000, което е много малко за региона. По думите на Михаил Илиев вероятно промените в климата ще променят трайно и резултатите от среднозимното преброяване на дивите птици.
Според Михаил Илиев тепърва ще се анализират данните от климатичните промени и как те се отразяват на популацията и видовете от водолюбиви птици в България, но все повече се налага изводът, че онова, което се е наблюдавало в началото на 21 век остава историята.
Автомобил с търговищка регистрация, управляван от шуменец, падна в подлеза на бул. "Вл. Варненчик" - на кръстовището с ул. "Г. Бенковски". По думите на шофьора, който е невредим, спирачките на колата са отказали на 20-30 метра преди светофара. За да избегне инцидент, той отбива колата към тротоара без да предполага, че там има подлез. Няма пострадали..
Оранжев код за опасно силен вятър е обявен за утре за голяма част от страната. Предупреждението важи и за област Варна, където поривите на вятъра от юг-югозапад, ще достигнат 32 m/s, съобщават от националния институт по метеорология и хидрология. През нощта от запад на изток ще се появи разкъсана висока и средна облачност, вятърът ще е слаб до умерен..
Концесионерите и наемателите на плажове за следващия летен сезон да изградят необходимите съоръжения, осигуряващи достъпа на хора с увреждания, задължава наредба , свързана с промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Наредбата е в последен етап на съгласуване, каза министърът на регионалното развитие Виолета Коритарова по време на..
Откриха боеприпас в района на парк "Росенец" при изкопни работи. Специализиран екип на Военноморските сили идентифицира находката като силно корозирала част от снаряд, без взривител, съобщават от ВМС. Боеприпасът беше транспортиран и унищожен на територията на Военноморска база Бургас при стриктно спазване на мерките на безопасност, съгласно..
Социални предприятия от Варна и региона ще могат да договарят коледни поръчки с представители на бизнеса в рамките на Варна ЕКСПО 2 „Купи с кауза“, което ще се проведе на 25 и 26 ноември на ул. „Цар Симеон I” №26 във Варна от 10 до 16 часа. Специализираното коледно договаряне се организира от Регионалния център за развитие на..
Молебен за здравето и спасението на двамата капитани от автомобиловоза "GALAXY LEADER" беше отслужен в моряшкия храм "Свети Николай Чудотворец" във Варна. Присъстваха приятели на двамата отвлечени моряци, които попаднаха в плен на хутите точно преди година в района на Аденския залив. Управителят на фирмата кап. Золтан Сулай каза, че двамата са..
На заседание на постоянната комисия „Собственост и стопанство” към Общинския съвет в Варна бяха одобрени редица важни решения, касаещи социалните услуги и общинската собственост. Две сдружения получиха право на ползване на общински помещения - Фондация „ЕС О ЕС – Семейства в риск“ ще продължи да предоставя социални услуги в ДКЦ – 3, а Сдружение „Агенция..