Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идва ли краят на културата "винаги на линия"

Правото на откъсване от работната среда е основно право, което позволява на работниците да се въздържат от участие в свързани с работата задачи извън работното време, включително празници и други видове отпуск, коментира пред Радио Варна адвокат Андрей Александров. Той припомня, че у нас е прието трудовите задължения да се изпълняват в рамките на установеното работно време. В Кодекса на труда обаче има два раздела, които трябва да се подобрят - регламентите за надомната работа и работата от разстояние, приети преди да настъпи епидемичната обстановка. Днес, когато масово се прилага работа в режим "home office ", коригирането им е наложително: 

"В частта за работата от разстояние има една проблемна разпоредба, на която десетки пъти е било обръщано внимание в правната теория. Давани са призиви да се преосмисли това законодателно решение и да се отмени тази разпоредба. Това е алинея на член 107 л от Кодекса на труда, която казва, че работникът или служителят, извършващ работа от разстояние, сам организира своето работно време, така че да е на разположение и да работи във времето, в което работодателят и неговите търговски партньори са в комуникационна връзка. Това е очевидно отстъпление от всички норми и минимални стандарти за спазване на работното време. Ако работодателят има чуждестранни партньори от САЩ, то те ще са в комуникационна връзка през нощта, т.е. очаква се служителят да полага и нощен труд. Ако работи с търговски партньори от цял свят, практически денонощно трябва да е на разположение."

Александров смята, че работниците трябва да имат правото да изключват цифровите си служебни устройства извън работното време, както и да бъдат определени минимални изисквания за работа от дома.  Нужни са и гаранции, че те няма да бъдат подложени на дискриминация, критика, уволнение или други неблагоприятни действия от страна на работодателите си. Според оповестено преди дни европейско изследване използването на цифрови ресурси за служебни цели доведе до културата „винаги на линия“, което има отрицателно въздействие върху равновесието между професионалния и личния живот на служителите. Въпреки че работата от дома изигра важна роля за запазване на работни места по време на кризата с COVID-19, съчетаването на дълго работно време и по-високи изисквания води до  случаи на тревожност и  проблеми, свързани с физическото и психичното здраве.

Цялото интервю с Андрей Александров чуйте в прикачения звуков файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворително парти в подкрепа на Виктор за 1 юни във Варна

На 1 юни 2025 г., по случай Международния ден на детето, се организира благотворително парти “Надежда за Виктор”, с цел да се съберат средства за лечението на Виктор, който от години се бори с онкологично заболяване. Организатор е майката на Вики – Зорница Атанасова. Събитието ще се проведе в  озелененото пространство в село Слънчево от 9.30 часа...

публикувано на 07.05.25 в 14:58

Отличиха доброволци от клубовете по превенция във Варна

Дванадесетокласници-доброволци към клубовете по превенция получиха отличия от кмета на Варна Благомир Коцев за за изключителен принос в развитието и прилагането на общинската политика по превенция на рисковото поведение сред деца и млади хора. Церемонията „Младите хора и бъдещето“ се проведе в сградата на общината. По време на..

публикувано на 07.05.25 в 13:33

7 май - Международен ден на планетариумите

Светът отбелязва на 7 май Денят на планетариумите. Първоначално празникът се чества от  1995 г. през втората неделя на месец март по инициатива от 1991 г. на италианската Асоциация на приятелите на планетариумите. От 2024 г. датата е фиксирана на 7 май, за да може популяризирането на планетариумите да бъде обвързано със значима дата: началото на..

публикувано на 07.05.25 в 12:10

Нова екопътека над село Невша (СНИМКИ)

Нова екопътека разкрива красиви гледки към природните забележителности Голяо и Малко було над село Невша.  Маршрутът води през местност Дюза в землището на селото. Скалните феномени Голямо и Малко було се намират в каньона на река Провадийска над гара Невша. По маршрутите са поставени парапети, указателни и информационни табели и елементи за отдих..

публикувано на 07.05.25 в 11:45

Хоротека в подкрепа на 5-годишната Димана организират във Варна

Хоротека с мисия организира клубът за народни танци "Ръка за ръка" във Варна. Тя ще се проведе от 17 часа на 24 май, събота, в парк "Аспарухово". Събитието е в подкрепа на 5-годишната Димана, която се нуждае от спешни изследвания за отхвърляне на съмнение за рецидив на тежко заболяване. "Заедно ще се хванем на хоро в парка и ще съберем..

публикувано на 07.05.25 в 08:08

Журналистът Георги Калагларски: Не парадът прави празника, а достойната история на нашата армия и отношението на обществото

На Гергьовден в студиото на Радио Варна гост е именикът и колега, журналистът Георги Калагларски. Доцент и преподавател на бъдещи журналисти в София и Варна, автор на книги за българските медии и в областта на връзките с обществеността и рекламата, дългогодишен председател на Дружество "Печатни медии" - Варна и член на УС на Съюза на българските..

публикувано на 06.05.25 в 17:33

Нова изложба във Военноморския музей във Варна

С вход свободен от 10 до 17.30 ч. и нова изложба Военноморският музей във Варна, ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия.  В празничния ден за първи път пред публиката ще бъде представена най-новата временна фотоизложба „Българското Черноморие – паралели във времето“. Тя включва фотографии на най-големите..

публикувано на 06.05.25 в 08:47