Какви са историческите поуки от Холокоста?
С резолюция на ООН през 2005 година, датата 27 януари е обявена за Международен ден за възпоменание на жертвите на Холокоста.Именно на този ден, през 1945 година, са освободени малцината оцелели от концентрационния лагер „Аушвиц”.
Днес той е символ на нацисткия геноцид над повече от 6 милиона евреи, известен като Холокост. Освен еврейското население, преследвани и убивани от нацистите са също представители и на други етнически, политически и социални групи. Според Олег Калдерон, председател на Регионалната организация на евреите във Варна „Шалом”, много хора са си взели поука от тези ужасни събития. Има обаче и такива, които не са.
„За съжаление в днешно време, все още срещаме прояви на омраза, основана на различията между хората”, казва Калдерон.
Той се е срещал и е разговарял с много живи свидетели на ужаса в лагерите на смъртта.
„За щастие, лошите спомени са избледнели в тяхното съзнание. Те не наблягат на тях. Напротив. Помнят добрите жестове от българи, които са им подавали ръка в тези трудни моменти. Спомняйки си доброто, ние учим младите поколения на добро”, каза още Калдерон и допълни, че организацията „Шалом” ще отбележи подобаващо предстоящата годишнина от спасението на бълагрските евреи през март.
За историческите поуки от Холокоста – чуйте в репортажа на Иван Барбов:
На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..
Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..
Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..
На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина. Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир, където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали името Христина, което не било според тяхното езическо мъдруване, а по Божий промисъл, предопределил живота ѝ в служба на Бога. Момичето било невероятно красиво и..
Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван. Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..