Какви са историческите поуки от Холокоста?
С резолюция на ООН през 2005 година, датата 27 януари е обявена за Международен ден за възпоменание на жертвите на Холокоста.Именно на този ден, през 1945 година, са освободени малцината оцелели от концентрационния лагер „Аушвиц”.
Днес той е символ на нацисткия геноцид над повече от 6 милиона евреи, известен като Холокост. Освен еврейското население, преследвани и убивани от нацистите са също представители и на други етнически, политически и социални групи. Според Олег Калдерон, председател на Регионалната организация на евреите във Варна „Шалом”, много хора са си взели поука от тези ужасни събития. Има обаче и такива, които не са.
„За съжаление в днешно време, все още срещаме прояви на омраза, основана на различията между хората”, казва Калдерон.
Той се е срещал и е разговарял с много живи свидетели на ужаса в лагерите на смъртта.
„За щастие, лошите спомени са избледнели в тяхното съзнание. Те не наблягат на тях. Напротив. Помнят добрите жестове от българи, които са им подавали ръка в тези трудни моменти. Спомняйки си доброто, ние учим младите поколения на добро”, каза още Калдерон и допълни, че организацията „Шалом” ще отбележи подобаващо предстоящата годишнина от спасението на бълагрските евреи през март.
За историческите поуки от Холокоста – чуйте в репортажа на Иван Барбов:
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..