Разказвайки за сградата на Англо-българското анонимно дружество във Варна, проектирана от арх. Дабко Дабков, екипът на предаването „Архитектурата на Стара Варна“ попадна на много интересна история.
Въпросната сграда някога е била притежание на Саркис Куюмджиян - един от състоятелните търговци на текстил и манифактура в България в края на ХІХ и началото на ХХ в. Той е управител на Англо-българското анонимно дружество, развило търговска дейност в Русе, Варна, Пловдив и София.
Фамилията живее в България от 1892г., а впоследствие емигрира в Манчестър, Англия, като продължава търговската си дейност у нас.
Саркис Куюмджиян и съпругата му Сатеник са имали пет деца, от които най-малкият им син – Дикран Куюмджиян, е роден в Русе на 16 ноември 1895 г. Той е нашият герой, който обаче остава запомнен с името, което сам си избира през 20-те години на ХХ век – Майкъл Арлен – писател. Заминава за САЩ, където романът му „Зелената шапка“ е екранизиран през 1928 година под името „A Woman of Affairs“, по сценарий на Майкъл Арлен и с участието на Грета Гарбо, Джон Гилбърт и др.
Очевидно е бил доста известен в Холивуд, след като образът му се появяа и на корицата на списание „Тайм“.
А ето и някои отзиви за филма „A Woman of Affairs“:
От „Ню Йорк Таймс“ - 21 януари 1929 г.:
„…Не само разказът е преведен с промени единствено, където е очевидно необходимо, за да се заобиколят недоволството на цензурата, но и г-жа Гарбо придава най-интелигентното и забележително превъплъщение на тази „тъжна дама“… Г-н Гилбърт се справя добре като мъжа, в когото Даяна е лудо влюбена. С изключение на склонността му към проблясъци на символика, Кларънс Браун се справи с тази продукция с въображение и съобразителност. Разказът не води до объркване, и въпреки че причината за всички неприятности може понякога да изглежда невероятна, сцените са неизменно красиво заснети и възхитително конструирани.“
От списание „Варайъти“ 23 януари 1929 г.:
„Сензационен сбор от екранни имена, а интригуващият характер на разказа („Зелената шапка“), от който филмът е направен, заедно с великолепие в актьорската игра на Грета Гарбо, може би най-доброто нещо, което някога е правила, ще пренесе тази неясна и стерилизирана версия на екзотичната пиеса на Майкъл Арлен…“
Част от тази любопитна история разказват изследователят на архитектурното минало - Християн Облаков, и Светлана Вълкова в предаването „Архитектурата на Стара Варна“:
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..
На 22 юли Православната църква почита паметта на света равноапостолна мироносица Мария Магдалeна, която изцелява бесове. В житието ѝ се разказва, че когато Исус Христос извършвал чудеса в Галилея, към него пристъпила жена на име Мария Магдалина (от гр. Магдала). Помолила го за помощ и Господ изгонил от тялото ѝ седем бесове, с което я излекувал. От..
След сигнал за забелязан черен леопард в района на село Караманите, община Вълчи дол, проведеното издирване не е открило следи от хищника. Това съобщи за Радио Варна Юзеир Рифатов, участник в издирвателните действия. По думите му, дронове и термокамери са обходили терен от около 700 декара, но не е засечено нито едно живо същество . Дори..
До 30 юли в Двореца в Балчик се провеждат Дни на италианската култура. Организатори са Държавен културен институт - културен център "Двореца" в Балчик и Консулският кореспондент на Италия във Варна, Международният артцентър "Антино" Рим в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския културен институт в София под патронажа на Министерството на..
Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември. Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...
Ще бъде ясно и слънчево, следобед на места ще се развива купеста облачност. Ще духа слаб вятър от южна четвърт, следобед временно ще се усили до умерен и ще се обърне по крайбрежието от югоизток, а в Дунавската равнина от запад. Минимални температури между 17° и 22°, максималните още ще се повишат спрямо предните дни и ще са от 34° до 39°, по..