Днес една от артистичните емблеми на Варна – художникът Тодор Игнатов, щеше да навърши 70 години. Тони Игнатов загуби битката с COVID-19, докато подготвяше нови работи за своя юбилей и артистичната общност в морския град още страда за раздялата с него.
Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна, припомня годишнината с онлайн представяне на творчеството на Тони Игнатов и с проникновените думи на директора на ГХГ – Варна, изкуствоведа Пламена Димитрова-Рачева, посветени на изкуството на обичания артист:
„Тони Игнатов е свързал своето творческо присъствие с Варна. След 1977 г. той трайно се установява и реализира своята кариера на сценограф във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ с над 140 постановки. Завършил Художествената гимназия „Илия Петров“ в София и Националната художествена академия със специалност „Сценография“, художникът не се ограничава творчески в една област на пластичните изкуства. Той е много активен, участва в различни национални и регионални изложби с живопис и пластика. Прави стотици сценографски проекти за оперни, балетни, музикални, телевизионни постановки, реализира дизайн на интериори в различни обществени градски пространства. Има авторитетно признание за творческите си постижения като носител на много национални, регионални и международни награди за сценография и за живопис от участията си в различни пленери и симпозиуми в България и чужбина.
Творчеството на Тони Игнатов се гради на няколко опорни елемента – концептуално обединява пространствени, образни и естетически художествени похвати от два вида изкуство – на живописта като класическо кавалетно изкуство и на сценографията, която сама по себе си е едно изкуство на универсалните умения и творчески идеи, изкуство, постигащо нова реалност в реалността, в която да се развие пърформанс с драмата на живота, заложена от произведението на литературата, режисурата и актьорската игра. Сценографията, в която художникът има истински творчески находки и постижения, както и живописните произведения на Тони Игнатов ни въздействат със силата на творческото му въображение, вълнуват ни с енергията на свободният му дух и ни респектират с уменията на богатия му артистичен му талант.
В творчеството си на сценограф и живописец Тони Игнатов търси на вечно променящата се „сцена на живота“ връзката на човека с пространството, драматургията на човешкото изживяване между фантазността, красотата на натурата и загадката на артефактите. Затова в неговите творби има един специфичен за изкуството му синкретизъм, изразен чрез индивидуален естетически избор на различни стилови похвати, чрез които образно и емоционално се изразява. В това като художествен маниер и почерк, разпознаваме чисто сценографския му поглед и похват. В живописния му похват можем да открием стремеж към сепариране на картинното пространство и идейното му рамкиране в една заявена интимност. В картините си творецът акцентира върху едни или други качества на обектите и ги преобразява в символи. Неговите сюрреалистични живописни платна могат да бъдат разглеждани като екстазна игра в пейзажа, в която цветовете са в тонална хармония, детайлите са прецизно изписани, тоналните преливания са направени умело, за да се предаде прозрачност на въздушното пространство или една завършеност и пластична красота на формите.“
Съвместно с ТМПЦ – Варна, Галерията готви за юни месец голяма ретроспективна изложба, която ще покаже в мащабна експозиция приноса на художника в живописта и сценографията.
Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември. Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..
Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..
Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..
„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..
122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна. Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма. Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..
Навръх рождения си ден почина младият писател Иво Христов, който от години се бореше с рядко заболяване, което образуваше тумори в главния и гръбначния мозък. - неврофиброматоза тип 2 "Вместо да отпразнуваме 24 години живот, се прощаваме с него. Болката е неописуема. Трудно е да повярваме, че го няма. Сърцата ни са натежали, а думите – безсилни",..