Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Девненка прави бижута с български шевици

Детската учителка от Девня Миглена Владимирова преоткрива себе си в интересно хоби, което я завръща към корените й - накити с български мотиви. Майсторката на шевици наследява занаята от своята майка.

Преди 3 години Владимирова се впуска в своя вълнуващ творчески експеримент, вдъхновен от красотата на родната везба. Така започва да бродира шевици и да ги вгражда в бижута и часовници. Девненката определя заниманието си като хоби, а не като бизнес, разказа тя в интервю за Радио Варна.

Бижутата, съхранили автентичността на народната шевица, стават все по-търсени в наши дни. Елементите, които се съдържат в тях са разнообразни, а всяка орнаментика в състава на шевицата, символизира нещо, разказа Миглена. Не веднъж тя получава поръчки за бижута с български мотиви за булки, които са решили да бъдат облечени с народни носии.

Девненката наскоро намира сродни души във Фейсбук групата „Купи подарък от майка на дете с увреждане”, където среща подкрепа, разбиране и споделеност на радостите и тревогите си. От там и поръчките й започват да валят.

Повече за ръчно бродираните бижута, подходящи за дами с афинитет към българския фолклор и традиции, чуйте от разговора на Сияна Спиридонова с Миглена Владимирова в зуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 60 филма на "Любовта е лудост" тази година (ПРОГРАМА)

Над 60 филма включва фестивалната програма на 33-тото издание на "Любовта е лудост", който ще бъде официално открит от 19 часа тази вечер във Фестивалния и конгресен център.  Начало на събитието ще даде италианската романтична комедия на режисьора Паоло Дженовезе "Любовта е лудост".  За първи път от години насам в конкурсната програма на "Любовта..

публикувано на 22.08.25 в 18:00

Форум "Български наследство": "85 години от Крайовската спогодба - 1940-2025" увековечени в пощенски марки

С  валидиране на две пощенски марки от представители на филателните дружество в Добрич и Варна в Балчик започна 11-ото издание на Международния форум „Българско наследство“, който се провежда за пореден път в датите 22-24 август. На едната от тях е образът на Георги Казанджиев и корицата на неговата книга „ 85 години от Крайовската спогодба  -..

публикувано на 22.08.25 в 13:53

Две нови групи разкриха в новата пристройка към детска ясла "Роза" във Варна

Две нови групи за целодневен престой са разкрити в новата пристройка към детска ясла №7 „Роза“, като интересът към тях е бил голям и местата вече са запълнени. Директорът Даниела Йорданова съобщи, че една от групите вече се посещава от 12 деца, като пет от тях са напълно адаптирани, спят на обед и остават целодневно на ясла. През следващата седмица се..

публикувано на 22.08.25 в 12:16

С фотоизложба РИМ-Добрич се включва в конференцията "85 години от Крайовската спогодба"

В рамките на националната научна конференция „85 години от Крайовската спогодба“, която ще се проведе днес в Туристическия информационен център „Мелницата“ в Балчик, Регионален исторически музей – Добрич представя фотодокументалната изложба „Добруджа 1940“. Тя поставя началото на редица инициативи на отдел „Нова и най-нова история“, с които музеят ще..

публикувано на 22.08.25 в 07:00

Фотоконкурс за най-добра снимка с куче ще помогне на четириногите в приюта в Каменар да намерят дом

Общинският приют за безстопанствени кучета в Каменар  организира кампанията "Снимка с муцунка". Нейната цел е да се помогне на кученцата да си намерят дом.  Тя ще се проведе на 23 август, събота, от 10 часа в приюта, където по сетителите ще има възможност да си направят снимки с избрани от тях кучета, с които после ще могат да се включат във..

публикувано на 21.08.25 в 14:00

Близо 700 участници ще се включат в Националния събор за автентичен фолклор „Тополи пее и се сме“ 2025

Рекорден брой заявки от близо 200 фолклорни групи и индивидуални изпълнители са подадени за участие в Единадесетото издание на Националния събор за автентичен фолклор „Тополи пее и се смее“ 2025 г. Така числеността на участниците, които ще представят богатството на българската песен и танц, се очаква да доближи 700. Празникът на българските традиции,..

публикувано на 21.08.25 в 13:52

"Да живее свободата!" - нова песен за ПФК Левски

Да живее свободата! Това е нова песен, посветена на футболния клуб Левски и подарък за всички левскари от варненската фен фракция на клуба „Ултра Варна“. Тя беше официално представена на 16 август в 19 часа и 14 минути. В нея участват варненските музиканти Иван Манолов, Георги Пехливанов, Александър Василев, а песента е изпята от Станимир..

публикувано на 21.08.25 в 13:10