За информационната сигурност и нейното управление принос трябва да имат всички - от чистачката до изпълнителния директор. Така Явор Фурнаджиев, водещ специалист в областта на киберсигурността, обори мита, че за информационната сигурност изцяло е отговорен IT-отделът на фирмата. „Имплементирането на системата за информационна сигурност не е IT-проект, а е бизнес стратегически проект, който засяга всеки в дадена организация“, обясни Фурнаджиев на студентите от Икономически университет – Варна в рамките на Седмицата на дигиталното обучение „Digital Force Week“. Той съобщи, че 43% от кибератаките в световен мащаб са насочени към малките и средни предприятия /МСП/. Според него причини за високото число успешни атаки са митовете сред голяма част от ръководителите на фирмите:
„Ние сме много малка компания, за да бъдем обект на кибератака; не притежаваме ценна информация; имаме антивирусна програма и защитна стена, значи сме защитени; цялата ни информация е в облака; трите основни доставчика на облачни услуги - Microsoft, Google и Amazon, съхраняват нашата информация, значи можем да си я възвърнем във всеки един момент. Това е абсолютно погрешно, понеже информацията може да бъде безвъзвратно загубена.“
50% от МСП са станали обект на кибератаки, а 60% от пробивите са били причина предприятията да излязат от бизнеса и да не могат да продължат своята дейност.
Киберпрестъпниците не се интересуват нито от типа бизнес, нито от това колко голяма е фирмата и чия е собствеността. Целта им е да се инфилтрират и да извлекат съответната полза.
„През 2019 година пробивите в информационната сигурност на МСП са се увеличили повече от пет пъти. 86% от тях са били финансово мотивирани. Всяко едно от 323 писма е злонамерено, за сравнение един средностатистически служител получава около 120 мейла на ден.“
Подробностите чуйте от звуковия файл:Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли. Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..
С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..
Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..
Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...
39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна. Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..
Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..