За защита на природната среда от юли тази година в ЕС ще бъде забранена пластмасата за еднократна употреба, много пластмаси вече няма да имат право да се произвеждат. Дойче веле представя алтернативите за тях.
Защита на морските обитатели
Забраната трябва да означава спестяване на ресурси, разтоварване на околната среда и най-вече защита на моретата. Около 80% от отпадъците във водата се състоят от пластмаса, голяма част от която е за еднократна употреба. Тъй като рибите и другите морски животни често се считат за храни отпадъците и ги ядат, микропластмасите достигат и до човешката храна.
Какво конкретно ще бъде забранено?
Чиниите за еднократна употреба и пластмасовите прибори за хранене, пластмасови държачи за балони, пластмасови клечки за чистене на уши и сламките за пиене от юли вече не могат да се произвеждат в ЕС. Това се отнася и за чаши от стиропор и пластмасови изделия като полиетилен, полистирол и полиетилен терефталат, които се разлагат на малки частици, но не са биоразградими.
Останалата част от пластмасата остава в употреба
Новият закон не забранява всички пластмасови материали. Пластмасовите торбички за закупуване на определени материали, както и опаковки за хранителни продукти, могат да продължат да се продават. Пластмасовите кутии за домакинството, както и други твърди пластмасови изделия, остават разрешени.
Алтернативи на пластмасовите прибори за хранене
Съществуват устойчиви алтернативи на пластмасовите прибори за еднократна употреба, например дърво или изкуствен царевичен материал и смола. Още по-екологично е просто да вземете приборите от кухнята на пикника. Особено практични са комбинациите от лъжица, нож и вилица, които са подходящи за носене при всички случаи.
Бамбук, хартия или трици като чиния
Когато обикновените чинии са трудни за носене на пикник - както при твърдите пластмасови или метални контейнери за рециклиране, те поне не се разбиват лесно. Компостируеми купички като тези от трици могат дори да се ядат. Или хартиени чаши за еднократна употреба, захарна тръстика, те не са напълно екологични, но са по-добри за околната среда от пластмасите за еднократна употреба.
Решение за клечките за уши
Пластмасовата част в пръчките за почистване на уши може също да бъде заменена с хартия или бамбук. Още по-добри са тези, направени от бамбук или други материали. Те са дълготрайни и помагат за намаляване на отпадъците и спестяват ресурси.
Наздраве с ядящи се сламки за пиене?
Еднократните пластмасови сламки за пиене могат да бъдат заменени с бамбукови или хартиени. Още по-екологичен вариант са тези, изработени от метал или стъкло. Но сламки за пиене, които могат и да се консумират, като тези от пресовани ябълкови кори или жито, стават все по-популярни. Може би е най-добре е да се пие директно от чашата.
Контейнери с депозит вместо опаковка за еднократна употреба
Опаковките за еднократна употреба и чашите и съдовете от стиропор също ще бъдат забранени в бъдеще. Междувременно много ресторанти въвеждат системи за депозит за контейнерите, в които е опакована храната: когато се върнат, задържаните парични средства се запазват и контейнерите могат да се използват повторно. Или носят ястия от вкъщи и взимат храна от ресторант в тях.
Пластмасата за еднократна употреба е само началото
ЕС планира да спести още повече от пластмаса през следващите години, до 2029 г. 90% от всички пластмасови бутилки ще бъдат събирани отделно и рециклирани. Още през 2025 г. една четвърт от пластмасовите бутилки ще бъдат направени от рециклируем материал, с тенденция към увеличаване. В бъдеще производителите ще поемат разходите за екология и намален улов на риба поради пластмасови отпадъци в моретата.6 януари ( понеделник ), Богоявление: Утреня - 08:00ч. Василиева Литургия - 09:00ч. Велик водосвет - 11:00ч. По традиция на този ден в курорта Албена ще се осъществи традиционното хвърляне на кръста Господен във водите на Черно море. Мястото е на кея срещу хотел Арабела, с начален час 12:30ч.Входът при кк. Албена ще е свободен в рамките на..
И тази година ще бъде спазена традицията, свързана с водосвет по спасяване на Светия кръст на Богоявление в Каварна. В ранните утринни часове камбаните на православния храм „ Свето Успение Богородично“ ще привлекат миряните, за да чуят празничната Богоявленска литургия, отслужена от ставрафарен свещеноиконом Василий. От църквата всеки,..
На 5 януари отбелязваме Попова Коледа или Зимен Кръстовден, наричан още Кръстци, Водокръщи. Този празник затваря цикъла на "мръсните дни", започващи от 25 декември. "Мръсни" или "некръстни" се наричат според християнството тези дни, в които новороденият Иисус все още не е получил Светото Кръщение. Смисълът на празничния ритуал е чрез силата на..
На традиционния новогодишен търг за риба тон в Токио в Япония беше продадена червена риба тон за почти 1,3 млн. евро. Престижният суши ресторант Onodera Group, удостоен със звезда „Мишлен“, плати 207 млн. йени (около 1,28 млн. евро) за 276-килограмовата риба, уловена в Ома в северната провинция Аомори, предаде АФП. „Предполага се, че първата..
В големи части на Обедиенното кралство е в сила оранжев предупредителен код за сняг и леден дъжд. Той може да остане в сила до понеделник вечерта. Метеоролозите предупредиха, че има реална опасност по-отдалечени селища да бъдат откъснати от света, тъй като на места може да падне сняг до 40 сантиметра и да бъде прекъснато..
Опашките пред пунктовете за карти за безплатно пътуване на ученици и пенсионери с градския транспорт във Варна вече са по-малки, в централния пункт до училище „Димчо Дебелянов“ има обособени отделни гишета за пенсионери, за учениците и за хора с увреждания. Кметът на града Благомир Коцев..
В Букурещ има дърво на желанията. То се намира на улица “Луи Пастьор” 30 в квартал “Котрочени”. По клоните му са окачени десетки послания и пожелания - от такива за здраве, нова къща или пътуване до много лични - за намиране на любовта и подходящия партньор. Идеята принадлежи на собственици на магазин за десерти в квартала. Те осигуряват на..