Дебат около сградите на две от варненските училища постави началото на ПК „Наука и образование” към Общински съвет – Варна, а именно ОУ „Иван Рилски” и Оздравителното училище "Д-р Никола Димитров" (т.нар. климатично училище". В момента стратегията за ОУ „Иван Рилски” е публикувана на страницата на Община Варна, вървят процедури и разговори по отношение на образователната инфраструктура, каза директорът на Дирекция „Образование и младежки дейности”, Лилия Христова.
Училището, разположено в близост до кв. „Максуда”, където живеят много деца от ромски произход, се обмисля да бъде закрито, а учениците му – преместени в най-близките в района. Теренът се предвижда да бъде застроен за нуждите на V ЕГ. Идеята е децата да преминат на едносменен учебен режим, а за целта трябва да се разделят училищата, които обитават една и съща сграда. Един от приоритетите на Община Варна е децата да преминат в едносменен режим и това по никакъв начин да не наруши тяхното обучение в нормална среда, заяви още Лилия Христова.
Относно съдбата на т.нар. климатично училище, което се намира в близост до КК „Св. Св. Константин и Елена”, Христова заяви, че след проучване от технически екип, е установено, че сградата е със здрава основа. Това позволява то да бъде реконструирано. Предвижда се там да бъде изградено начално училище с предучилищни групи. Причината е, че в района живеят много семейства с по-малки деца, които имат нужда от начално училище, добави директорът на Дирекция „Образование и младежки дейности”.
Предстои и двете теми да бъдат обсъдени по време на сесия на Общински съвет - Варна, но преди това ще минат за разглеждане и в комисията по финанси и бюджет.
В края на заседанието общинските съветници дадоха положително становище относно програмата на Община Варна за изпълнение на бюджета на Общински образователни програми за 2021 г., както и за продължаване на съвместната работа между Дирекция „Образование и младежки дейности” и РТВЦ-Варна.
Значително увеличение на средствата за образование предвижда проектобюджетът на Община Варна за 2021 г. Финансовата рамка възлиза на 184 790 000 лв . и е с 30 769 000 лв. повече спрямо първоначалния бюджет на предходната година. Това бе изтъкнато на днешното заседание на ресорната комисия към местния парламент, на което съветниците одобриха макрорамката по това перо за тази година. Разходите за делегирани от държавата дейности са в размер на 146,1 млн. лв., за дофинансиране – близо 7 млн. лв. и за местни дейности – 31,7 млн. лв.
В Града на знанието образованието оставаприоритет №1, което се доказва и от обема на заложените средства. Те заемат най-голям дял в общинския бюджет - 38%, който тази година възлиза на 556 700 000 лв.
Бюджетът за образование бележи трайно увеличение през годините. За сравнение – през 2016 г. той е в размер на близо 91,2 млн. лева, през 2018 г. – на 118, 5 млн. лева, а през 2020 г. – 154 млн. лева.
Тази година ще се инвестират значителни средства в подобряване на образователната инфраструктура и създаване на по-качествена работна среда за учители и ученици. Предстои изпълнението на мащабна програма за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища на стойност 41,2 млн. лева.
Предвидено е също така увеличение на трудовите възнаграждения на педагогическия персонал средно с 15%.
Ще продължат да се развиват и общинските образователни програми, за които са заделени близо 924 000 лв.Тази година ще бъдат реализирани програмите „Младежки дейности 2021“, „Програма за насърчаване творческите заложби на ученици и студенти с изявени дарби през 2021 г.“, „Програма за приобщаващо образование на деца, ученици и студенти от различни етнически групи и в неравностойно социално положение през 2021 г.“, „Програма за квалификация и насърчаване на педагогическите кадри в община Варна през 2021 г.“
Над 45, 4 млн. лева ще бъдат инвестирани в образователната инфраструктура на Варна. Тази сума е рекордна за града, стана ясно на днешното заседание на ресорната комисия към Общинския съвет, на което съветниците одобриха проектобюджета за функция „Образование“.
Предстои изпълнението на амбициозна програма за строителството на 12 нови сгради и пристройки на детски градини, ясли и училища. Индикативната стойност на проекта е 41,2 млн. лева, от които 31,2 млн. лева са осигурени от държавния бюджет, а 10 млн. лева – от общината чрез дългово финансиране. Други около 4 ,2 млн. лева ще бъдат вложени в основния ремонт на бившия дом „Другарче“, който вече ще е филиал на ДГ „Д-р Петър Берон“, и в реконструкцията на площадки за спорт и игра в няколко училища и детски градини.
Община Варна ще построи три нови сгради на детски градини – на ул. „Хъшове“ в район „Одесос“, за ДГ „Слънчогледи“ в район „Приморски“ и за ДГ „Ран Босилек“ в с. Тополи. Нови корпуси ще имат ДГ „Приказка“ и ДГ „Д-р Петър Берон“, а към детска ясла „Роза“ ще бъде изградена нова пристройка. Със строителството им ще бъдат разкрити 25 нови групи иосигурени 679 места за децата от общината.
Нови сгради ще има и за три варненски училища, сред които е профилираната природоматематическа гимназия (ІІІ ПМГ „Акад. Методий Попов“). Предвижда се в нов дом да се премести Гимназията с преподаване на чужди езици ПГЧЕ „Йоан Екзарх“. В к.к. "Св. Св. Константин и Елена", на мястото на Оздравителното училище, ще бъде издигнато модерно начално училище за от І-ви до ІV-ти клас с 2 подготвителни групи.
В програмата са заложени също реконструкция и надстрояване на СУ „Св. Климент Охридски“ и разширение на ОУ „Васил Друмев“. С нов корпус ще се сдобие VII СУ "Найден Геров".
През тази година трябва да завърши ремонтът на бившия дом "Другарче", който ще струва около 2,6 млн. лева. Малко над 1, 6 млн. лева общината ще инвестира в основен ремонт на площадки за игра на открито и спорт в 4 детски градини и 3 училища. Модерни съоръжения за игра на открито ще бъдат изградени в ДГ „Дружба“, „Валентина Терешкова“, „Ран Босилек“ в с. Константиново ив детската градина в с. Звездица. На нови спортни игрища ще се радват учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Първа езикова гимназия и ПГТСД „Николай Хайтов“.
Пътищата от републиканската пътна мрежа се обработват против заледяване, предвид очакваните ниски температури през нощта. Прогнозите са отрицателни градуси от минус 13 до минус 8, която създава предпоставки за поледици в участъците. Работата по трасетата продължава, в момента 630 машини обработват републиканската пътна мрежа, като 293 са в областите с..
Акцент в управленската програма на правителството са инвестиции в няколко ключови сектора – инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни сфери, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия, предаде БНР. Приоритет е и интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система. За да..
Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..
България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..
Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..
Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна". Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..
Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..