2
Българските граждани живеещи на територията на Каталуния, Испания ще гласуват на парламентарните избори по определен график и при изключително строги мерки за сигурност. Това каза за Радио Варна Иванка Иванова, член на Мрежата на изборните доброволци по света и организатор на всички избори, които до сега са се провели в Барселона.
Разпоредбите са определени от местните власти на Каталуния. Според тях на 4 април от 9.00 до 12.00 часа ще гласуват хората над 60 годишна възраст, от 12.00 до 19.00 часа са останалите, които имат право да гласуват и от 19.00 до 20.00 часа ще гласуват хората, които са в карантина, но представят отрицателен PSR-тест валиден до 72 часа от издаването. Към момента не е ясно как ще гласуват българите, които са в карантина и имат доказан коронавирус.
Строги мерки да спазват и всички членове на секционни избирателни комисии, са определили властите в Каталуния. Те ще трябва да бъдат облечени в защитни облекла, като лекари в ковид-отделения, обясни Иванка Иванова. Ще има и един човек от комисията, който ще извършва дезинфекция след всеки гласоподавател. Ще дезинфекцира урната, кабината, а избирателите ще поставят документа си за самоличност на специална табла, която също да може да бъде дезинфекцирана.
Българските граждани в Каталуния ще трябва да спазват разстояние от 2,5 м. при чакането да влязат в секцията, в която ще гласуват, като за целта отстоянието ще бъде отбелязано със специални ленти. В секция ще влизат с маска, а за по-голяма безопасност могат да си носят и личен химикал, ако желаят, каза още Иванка Иванова.
Към този момент това не са окончателните указания за провеждането на изборния ден, защото се очакват допълнителни такива от ЦИК, които от своя страна ще бъдат съгласувани с местните власти в Испания.
4395 електронни заявления за гласуване са подали българските граждани живеещи в Испания към 11.00 часа на 25.02.2021 г .
Готови са 43 секции, но е желателно да се отворят повече секции там където са съсредоточени повече българи и където няма, за да не се налага хората да пътуват на големи разстояния, каза още Иванка Иванова.
По нейните думи трета секция е наложително да бъде отворена в Барселона, за да няма струпване на хора и чакане на опашки, защото там българите са най-много – 5511 души.
2294 българи живеят в Лерида, там има само една секция и това е проблем.
1892 са българите в Тарагона и за там също ще се настоява да бъде разкрита трета секция. 1800 са сънародниците ни в Жирона.
Проблемен е северният район на Испания, защото няма открити секции в Билбао и Сантандер.
По последни данни над 122 000 българи живеят в цяла Испания.
„Апелирам всички българи в чужбина да подадат електронно заявление за гласуване, за да може да си улесните и здравето и гласуването. Разбира се, че имате право да си подадете декларацията и да гласувате на място без предварително заявление, но е желателно да си подадете такова, за да се спести чакане по опашки и защото от нас зависи да си помогнем. “, апелира Иванка Иванова.
Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл:
Иванка Иванова е от София, но живее в Барселона от 12 години. Занимава се финансово-счетоводна дейност. Тя е активен участник и координатор на всички видове избори в Барселона. Инициатор е на петицията за откриване на консулство в Барселона, което отваря врати на 10.09.2019 г.

Оттеглянето на Бюджет 2026 и реакцията на Бойко Борисов е рефлекс, основан на страх. Той знае до какво може да доведе гнева на хората по улиците. Има несполучлив опит от минали години. Това коментира в предаването на Радио Варна POST FACTUM политологът Теодор Славев. Според него в решението не може да се намери нова управленска логика. Славев..
БСП може да преосмисли участието си в управлението. Това заяви лидерът на социалистите Атанас Зафиров на извънреден брифинг на Позитано 20, предаде БНР. Българската социалистическа партия изрази сериозно безпокойство от решението за отлагане на бюджетната процедура за 2026 година. След съвместно заседание на Изпълнителното бюро на партията и..
Софийска градска прокуратура (СГП) привлече към наказателна отговорност 7 лица за организирана престъпна група, свързана с корупция (чл. 321, ал. 3 НК), и постанови задържането им за срок до 72 часа., предаде БГНЕС. Обвинението спрямо тях е, че от началото на месец януари 2013 г. до 26.11.2025 г. на територията на гр. София, гр. Варна и други части на..
Състав на Варненския окръжен съд измени мярката за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев в по-лека, като го пусна на свобода под парична гаранция в размер на 200 000 лева. Сумата трябва да бъде платена в 7-дневен срок. Десетки симпатизанти на Коцев очакваха произнасянето пред сградата на Съдебната палата, те скандираха "Свобода" и "Победа"...
2025-а година е една от най-тежките в последните 30 години, нуждаем се от кардинални промени в напояването и поземлените отношения, каза по време на откриването на 13-ия национален агросеминар, организиран от Националната асоциация на зърнопроизводителите с участието на МЗХ, председателят на организацията Илия Проданов. Форумът в курорта Албена до..
Състав на Варненския окръжен съд ще се произнесе в 17,00 часа по мярката за неотклонение "задържане под стража" на кмета на Варна Благомир Коцев. Защитата на Коцев - адвокатите Ина Лулчева и Николай Владимиров, поискаха мярка "подписка" като заявиха, че разследването е приключило и Коцев няма как да повлияе, ако е на свобода. След пледоариите на..
Общински съвет – Варна одобри компенсирани промени по бюджета на общината за 2025 г., продиктувани от непланирани разходи и възникнали нови обстоятелства. Корекциите се извършват в рамките на утвърдените бюджетни параметри, като средствата се пренасочват от дейности, които няма да бъдат реализирани през тази година. Според решение на..