Има професии, които отдавна са изчезнали, а има и такива, които са като атракция в наши дни – напомнят за отминала епоха. Сред тях е занаятът на ваксаджията – човек, който лъска обувки на улицата. Във Варна от много години има само един – Кирчо Ангелов, който всеки ден стои в един от централните подлези. Вече има и кандидат, който да го наследи в този стар занаят.
Кирчо Ангелов вече е на 77 години и продължава да работи с удоволствие. Започва през 1962-а и никога не си е изкарвал прехраната с нещо друго.
"Вървеше работата, имаха навик хората, бяха съвсем други нещата. Нямаше маратонки. Постоянно имаше опашка за тази работа. Имаше ваксаджийница към комунални услуги и там започнах."
В началото му е било трудно, но постепенно свиква. Гледа по-старите от него и „краде“ занаята. Казва, че най-трудно е да четкаш обувката, но най-важна е работата с клиента.
"Посрещането и изпращането е много важно. Не знам, то си зависи от човека. На мен отвътре ми идва това нещо. Трудно е да се работи с хора, имат най-различни характери. Не го знаеш, кой какъв е, що е. Ама аз гледам като трябва мълча си. Има една приказка – с лудия луд, с умния умен и толкоз. Гледаш го, че е сприхав - мълчиш си, отстъпваш."
И така вече близо 60 години Кирчо Ангелов се труди със своите четки и размазвачки. Обслужвал е по сто души на ден. В наши дни не повече от 5-6. Въпреки че работата му намалява, си има редовни клиенти, които понякога му оставят и чанти, пълни с обувки. При него се спират млади, възрастни, хора с всякакви професии.
"Казвам им опитай веднъж, да видиш как ще ти станат обувките. Друго си е професионалист да ти я свърши тази работа. Когото съм обслужил, хората казват има разлика голяма. Едно е вкъщи да се направи, друго е аз да го направя. Кожата на обувката се подхранва, друго е, то е храна за кожата на обувката."
Кирчо Ангелов казва, че никога не е имал чираци. Докато не се запознава с Антони Боксеров. 34-годишният варненец има собствен бръснарски салон и интерес към старите занаяти. Решава да покани стария ваксаджия в салона си. Там е всяка събота и работи безплатно.
Антони го гледа и „краде“ занаята, както е правил Кирчо някога. Има планове, обаче да го осъвремени, защото в този си вид, ваксаджийството няма големи перспективи:
"Понеже ми е доста натоварено в бръснарницата, като се поуспокоят нещата ще наблегна над ваксаджийството, но имам идея за нещо по-съвременно. Може би до половин година ще изляза с нещо подобно като малък проект, с който да върна стария занаят ваксаджийството."
Чуйте целия репортаж в звуковия файл:
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...