След множество спорове и дебати между съветниците, бюджетът на Община Варна за 2021 година беше приет на днешното заседание на общинския съвет с 34 гласа „за” и 15 „против”. Макрорамката на бюджета възлиза на 556.7 млн. лева, от които 68 млн. лева ще се осигурят чрез европейско финансиране.
Според кмета на Варна Иван Портних, който се включи в началото на днешната сесия, този бюджет е крачка напред в развитието на града. Той акцентира и върху предстоящото облагородяване на междублоковите пространства в целия град.
На противоположното мнение е групата на „Демократична България”.
„Това е един бюджет на застоя, сивотата и паркингите”, каза общинския съветник Стела Николова.
Като бюджет на „бюрокрацията и градинките” определи макрорамката Георги Георгиев от „Възраждане”. От групата поискаха преразглеждане на бюджета, което не беше одобрено.
„Нашата група към Общински съвет, смята че бюджета е балансиран. Той отговаря на Закона за публичните бюджети”, каза на свой ред Бранимир Балачев от името на групата на ГЕРБ.
Съветниците дадоха съгласие за отпускането на финансови средства за мъжкия отбор и детско-юношеската школа на баскетболния клуб „Черно море Тича”, за профилактична програма „Комплексно пост-ковид проследяване” на ДКЦ V „Света Екатерина”, също и за предоставяне на гориво за нуждите на ТМПЦ и Държавнен куклен театър-Варна. Oбщинският съвет прие единодушно финансирането на Варненската хотелиерска и ресторантьорска асоциация за изложението „Туризъм – експо дестинация Варна 2021” и туристическата конференция „Варна – 100 години курортен град 2021”. Одобрено беше и отпускането на финансови средства за медии и медийни проекти.
В началото на днешната сесия, съветниците приеха и Годишната програма за управление и разпореждане с имоти – общинска собственост и Годишния план за приватизация за тази година.
14-то заседание на Общински съвет, което се провежда онлайн, продължава и в момента. То може да се проследи в YouTube канала на Общинския съвет.
В Средното училище „Христо Ботев“ в Балчик в момента се извършва текущ ремонт, финансиран от училището. Такива дейности текат и в основните училища в селата Соколово и Сенокос, съобщи заместник – кметът по устройство на територията Димитрин Димитров . За училищата в двете села по инвестиционна програма на Министерство на образованието и науката са..
България е напълно подготвена за въвеждането на еврото от 1 януари. Хората могат да са спокойни и да не бързат да обменят спестяванията си, БНБ ще извършва обмен безсрочно. Това каза бившият финансов министър Владислав Горанов. През първите шест месеца търговските банки и Български пощи ще обменят лева в евро без такси, а в рамките на една година ще са..
Инженерно-геоложки проучвания и геоложки доклад доказват, че районът над плаж "Романтика" на нос Галата е стабилен и е подходящ за реализиране на строителство. Това коментира Валентин Вълев, собственик на дружеството-инвеститор "Експрез гаранцион", което има планове за изграждане на жилищен комплекс на мястото на бивше военно поделение. Инвеститор:..
Общинска дирекция „Образование и младежки дейности“ обяви свободните места за всички възрасти в общинските детски градини и детски градини с яслени групи във Варна. Според данните най-голям брой места има в новопостроената ДГ №52 „Бялата лястовица“ - общо 96. От тях 36 са местата за Първа група (родените през 2022 г.), 10 за Втора група (родени през..
Сигнал за системни набези спрямо параклиса "Свето Преображение" в кв.Младост подаде в Радио Варна църковният певец Андрей Петков. Извършител е мъж на видима възраст между 30 и 40 години. В тъмната част на денонощието, когато параклисът е затворен, мъжът идва заплюва портата му и я залива с течност, която носи в бутилка. Това разказа Петков,..
Министерският съвет ще предложи на президента за началник на Националната служба за охрана да бъде преназначен генерал Емил Тонев, съобщи премиерът Росен Желязков, цитиран от БНР. "Такова съгласие е изискано от президента и е част от процедурата, предвидена в Закона за националната служба за охрана. Министерският съвет ще изпълни този ангажимент,..
След случая със загинало дете при падане от парашут край Южния плаж на Несебър, Министерският съвет иска нова нормативна регулация на дейността на атракционните дейности. Затова премиерът Росен Желязков ще възложи на ресорните министерства и агенции да анализират и да предложат промени в законите до края на този летен сезон. "Инцидент като този..