Над 830 хиляди библиотечни документа съхранява варненската библиотека „Пенчо Славейков“. Част от тях са редки и ценни издания, които представляват особен интерес за библиофилите. Най-старата книга в колекцията на институцията е нумизматичен сборник на латински език от 1695 година.
Всяка библиотека е съкровищница, която винаги може да изненада с нещо неподозирано, казва главният библиотекар Даниела Канева. Тя завежда отдела за ценни и редки сбирки. Варненската регионална библиотека е приела за свое най-старо издание нумизматичен сборник на латински език от 1695 година. Историята му не е известна, но експертите имат предположения как книгата е достигнала до фонда на институцията. Даниела Канева обяснява:
"Всъщност Варна е град, който е отворен към морето отдавна и оттук са преминавали доста хора, които са носили скъпи за тях вещи. Най-вероятната версия е, че това е попаднало като дарение. През годините е постъпило в библиотеката с някои от даренията на варненци."
В отдела за редки и ценни книги се пазят издания на повечето европейски езици, малки колекции основно от 18 и 19 век. Има издания на латински и френски от края на 17 и началото на 18 век.
За най-старите български издания се счита възрожденската книжнина. Това са 700 книги, които са от периода 1806-1878 година. Тези книги са описани в онлайн каталога на библиотеката и могат да бъдат потърсени и видени. Част от тях са сканирани и може да се видят и в пълен текст.
Регионалната библиотека притежава първите издания на най-старата печатна книга на славянобългарски език „Свещено цветообрание”, издадена от Анастас Кипиловски през 1825 година. Тук е и първото печатно издание на Паисиевата „История славянобългарска”, преработена и издадена от Христаки Павлович през 1844 година.
Ценни са също така и образците от първото издание на Новия завет на Неофит Рилски от 1840 година, второто издание на „Неделник“ на Софроний Врачански от 1856 година. Има и издания, които също имат своята историческа стойност като „Българска граматика“ на Неофит Рилски от 1835 година, считана за първия труд на нашата филологическа литература. „Първичка българска граматика” на Иван Богоров от 1844 година.
В регионалната библиотека е и единственото издание приживе на поезията на Христо Ботев – „Песни и стихотворения на Ботьова и Стамболова“.
Чуйте целия репортаж в звуковия файл:
Детската театрална академия "Питър Пан" представя премиера на спектакъла "Измислици-премислици" от 18 часа на 24 ноември, неделя, на сцената на Държавния куклен театър във Варна. "Измислици-премислици" е необикновено пътешествие в света на приказките. Какво би станало, ако на детската площадка, в играта на децата, се намесят трима малки..
Документалният филм "Отвъд предела" за житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън беше представена в рамките на фестивала "Киномания" във Варна. Лентата е дело на режисьора Еленко Касалийски и разказва за историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев и първото..
"Нощно кино" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство. В петък, на 22 ноември, в зала 5 на ФКЦ-Варна,..
"Два вкуса" е дебютна изложба на младите варненски художници Лилия Кунева и Крис Николов, която ще бъде открита днес от 18:30 часа в Морско казино. Основен акцент в картините, които ще са 17 на брой е красотата на град Варна , каза в интервю за Радио Варна художникът и графичен дизайнер Лилия Кунева. Тя допълни, че двамата рисуват по два..
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..