Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скъпоценните книги във варненската библиотека

Снимка: архив

Над 830 хиляди библиотечни документа съхранява варненската библиотека „Пенчо Славейков“. Част от тях са редки и ценни издания, които представляват особен интерес за библиофилите. Най-старата книга в колекцията на институцията е нумизматичен сборник на латински език от 1695 година. 

Всяка библиотека е съкровищница, която винаги може да изненада с нещо неподозирано, казва главният библиотекар Даниела Канева. Тя завежда отдела за ценни и редки сбирки. Варненската регионална библиотека е приела за свое най-старо издание нумизматичен сборник на латински език от 1695 година. Историята му не е известна, но експертите имат предположения как книгата е достигнала до фонда на институцията. Даниела Канева обяснява:

"Всъщност Варна е град, който е отворен към морето отдавна и оттук са преминавали доста хора, които са носили скъпи за тях вещи. Най-вероятната версия е, че това е попаднало като дарение. През годините е постъпило в библиотеката с някои от даренията на варненци."

В отдела за редки и ценни книги се пазят издания на повечето европейски езици, малки колекции основно от 18 и 19 век. Има издания на латински и френски от края на 17 и началото на 18 век. 

За най-старите български издания се счита възрожденската книжнина. Това са 700 книги, които са от периода 1806-1878 година. Тези книги са описани в онлайн каталога на библиотеката и могат да бъдат потърсени и видени. Част от тях са сканирани и може да се видят и в пълен текст.

Регионалната библиотека притежава първите издания на най-старата печатна книга на славянобългарски език „Свещено цветообрание”, издадена от Анастас Кипиловски през 1825 година. Тук е и първото печатно издание на Паисиевата „История славянобългарска”, преработена и издадена от Христаки Павлович през 1844 година.

Ценни са също така и образците от първото издание на Новия завет на Неофит Рилски от 1840 година, второто издание на „Неделник“ на Софроний Врачански от 1856 година. Има и издания, които също имат своята историческа стойност като „Българска граматика“ на Неофит Рилски от 1835 година, считана за първия труд на нашата филологическа литература. „Първичка българска граматика” на Иван Богоров от 1844 година.

В регионалната библиотека е и единственото издание приживе на поезията на Христо Ботев – „Песни и стихотворения на Ботьова и Стамболова“.

Чуйте целия репортаж в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фюжън от класическа, фолклорни мелодии и цигански танци предлага тази вечер ММФ „Варненско лято“

Фюжън от класическа, фолклорни мелодии и цигански танци предлага Международният музикален фестивал „Варненско лято“ тази вечер на жителите и гостите на града. От 19:00 часа в Държавна опера - Варна, посетителите ще имат възможността да се насладят на изпълненията забележителния френски ансамбъл Сирба и необикновения спектакъл „Tantz!”. Това, което..

публикувано на 26.06.24 в 10:34

Еньовден отбелязват в Балчик

Историческият музей в Балчик отправя покана днес  за отбелязване на празника Еньовден. От 16.30 часа в Етнографската къща присъстващите ще се потопят в света на предците ни и ароматните билки, за да почетат природата и лечебната и сила.  За празничното настроение ще се погрижат Детска танцова школа "Балик" и хор „Добруджанки“. при Народно читалище..

публикувано на 24.06.24 в 08:27

Световна премиера на откриването на Международния музикален фестивал "Варненско лято" 2024

С концерт на Симфоничния оркестър на Варненската опера под диригентството на Константин Илиевски във Варна се откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. На откриването присъстваха артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен, кметът на Варна Благомир Коцев и директорката на Театрално-музикалния..

публикувано на 23.06.24 в 10:18

Днес започва Международният музикален фестивал "Варненско лято"

Днес на сцената на Държавна опера-Варна ще бъде официално открит Международният музикален фестивал "Варненско лято" 2024. Програмата започва със Симфоничен концерт, включващ произведенията Рапсодия „Вардар“ на Панчо Владигеров,  световна премиера на "Ouverture en forme d'Espérance" оп. 43 от Патрик Дюър, Концерт във Фа от Джордж..

публикувано на 22.06.24 в 10:50

Явор Гърдев ще снима игрален филм по "Ян Бибиян"

Явор Гърдев ще снима игрален филм по "Ян Бибиян". "Това е мое желание отпреди няколко години. Харесвам романа на Елин Пелин, защото дава много интерпретативни възможности. Сценарият на филма ще е заедно със Захари Карабашлиев - инициатор на проекта", съобщи за Радио Варна режисьорът Явор Гърдев.  Проектът има частично финансиране от Националния филмов..

публикувано на 21.06.24 в 14:40

Бъдещето на световното кино представя лентите си в Балчик

За поредна година Американската фондация за България и „Двореца Балчик“ организират специални прожекции на филми от популярния Международен студентски филмов фестивал „Ранно пиле“. От 27 до 29 юни 2024 г. в Каменна зала ще бъдат представени наградените филми от 19-то му издание. Акцент тази година ще бъде специална селекция от анимационни филми, които..

публикувано на 21.06.24 в 12:22

Изложбата "Фрагменти" на Ганчо Карабаджаков (1951-2021) във Варна от 24 юни

От 24 юни до 2 юли в арт галерия "Папийон"  оживяват приказно-ироничните истории на Ганчо Карабаджаков.  Обичан художник и уважавана обществена личност, Ганчо Карабаджаков остави след себе си богато наследство, закодирано в послания за съвсем обикновени, но в същото време общовалидни и вечни ценности. В експозицията са включени  творби от няколко..

публикувано на 20.06.24 в 19:44