Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен ден на хората със синдром на Даун

21 март е Международният ден на хората със Синдром на Даун. Този ден  е за подкрепа от страна на всички нас – родители, приятели, учители, специалисти по целия свят, които се стремят да променят нагласата към хората, родени с тази генетична аномалия. 

Денят – 21-о число на третия месец не е избран случайно, а за да покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.

Всяка година в България се раждат около 100 деца със Синдром на Даун (по данни на Сдружението на родители на деца със Синдром на Даун). Много често родителите на тези деца са “съветвани” от лекарите да се откажат от тях, защото няма надежда за развитието им в България. Това е една тежка присъда, от която родителите дълго време не могат да се отърсят и да продължат напред.

На днешния Международен ден на хората със Синдром на Даун нека да ги подкрепим, като научим повече за това състояние и болката на семействата, които се сблъскват с тази диагноза. Те са сред нас и ние можем да ги подкрепим не само с топлина и приемане, но и с вяра в техните възможности и бъдеще.

Неслучайно наричат тези деца „слънчеви“. Те са усмихнати и любвеобилни, силно се привързват към близките си и имат подчертана потребност да дават и приемат любов. Изключително важно е децата да бъдат подкрепяни от своите близки, за да могат да развият заложбите и уменията си. Те са деца като всички останали и имат интереси също като своите връстници. Но особено много обичат да се включват в дейности с приложен характер – рисуване, моделиране, пеене, музика. С радост участват в общи игри с връстниците си. Децата с Даун Синдром постигат обучителни резултати, когато се прилага индивидуален подход, базиран на силните им страни. Могат да водят независим живот и да овладеят професионални умения, свързани с техните интересите.



"Предизвикахме ви точно днес да обуете шарени чорапи, да се снимате с тях или да направите видео в което казвате "Аз приемам хората със синдром на Даун", като ни отбележите в социалните мрежи и добавите ❗️#животсъссиндромнадаун. Ние го направихме, а вие? През изминалите дни имахме много срещи на живо и онлайн с училища и детски градини, присъствахме на невероятни празници по случай 21-ви март. Още в първите минути на този ден започнахте да споделяте вашите снимки и видеа и да показвате вашата подкрепа. 

Когато създадохме фондация "Живот със Синдром на Даун", само си мечтаехме да имаме тази огромна подкрепа. 🙌

Благодарение на всички вас за 6 години тя се увеличава с всяка следваща все повече. Виждаме и усещаме промяната на нагласите и предразсъдъците и ви благодарим!"

Това пише във фейсбук страницата Живот със Синдром на Даун.

Екипът на Радио Варна подкрепя слънчевите деца и техните родители!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Вълноломът и морето в дъждовна и ветровита Варна (снимки и видео)

Дори и в най-лошото време не липсват ентусиасти на вълнолома или край буните във Варна. Дежурният полицай от общинска полиция на КПП-то, изградено до Втора буна, сподели, че е върнал няколко души, изявили желание да се приближат максимално до водата.  Сред тях - поляци и дори неколцина сърфисти, решили да се пробват да преследват..

обновено на 03.10.25 в 13:22

Варненецът Кристиан Стамов, влязъл в топ 5 на световен конкурс за модели: Човек трябва да вярва в себе си

Кристиан Стамов от Варна влезе в топ 5 на Световния конкурс Top Models of Universe 2025, който се проведе в Истанбул. Той представи България на модната сцена, където освен с чар и харизма, впечатли журито с отношението и поведението си.  Крис е 12. клас и изучава френски и английски език в Четвърта езикова гимназия. С мода се занимава от това лято, но..

публикувано на 03.10.25 в 13:20
Снимката е илюстративна

Празник на баклавата с песни и танци организират в село Дръндар

„Празник на баклавата с песни и танци на мегдана“ ще се проведе на 5 октомври в село Дръндар, община Суворово. Събитието ще се проведе в центъра на селото от 10 часа. Организатор е Народно читалище „Нова светлина 1928 г.“, което за четвърта поредна година ще проведе и традиционния „Конкурс за най-вкусна и хрупкава баклава“...

публикувано на 03.10.25 в 09:50

Как да настроим мобилните си телефони, за да получаваме сигналите от BG-Alert?

Ако след тестването на системата BG-Alert на 1 октомври не сме получили съобщението за ранно предупреждение и оповестяване, трябва да настроим телефоните си. Насоките как да бъде направено това са публикувани в сайта  www.bg-alert.bg - Информация.   BG-ALERT е допълнение към съществуващата Национална система за ранно предупреждение и оповестяване...

публикувано на 03.10.25 в 08:16

Предвиждат увеличение на средствата за младежки политики у нас с още 10 млн. лева

Предвижда се увеличение на средствата в бюджета на страната за следващата година за младежки политики с още 10 милиона лева. Това съобщи във Варна д-р Лилия Еленкова, заместник-председател на Бюрото към  Европейския комитет за управление по въпросите на младежта в Съвета на Европа, която участва в Международния младежки фестивал за образование,..

публикувано на 02.10.25 в 14:36

През следващата седмица плувен басейн „Делфини“ ще бъде затворен

За периода от 06.10.2025г. (понеделник) до 14:00 ч. на 10.10.2025 г. (петък) плувен басейн „Делфини“ няма да работи, информират от Общинско предприятие „Спорт – Варна“. Причината е преустановяване на топлоподаването към обекта от фирма „Веолия Енерджи Варна“.

публикувано на 02.10.25 в 13:53
Радослав Георгиев и Симеон Ангелов

Акция по почистване на Цветния квартал организират тази неделя

Акция по почистване на Цветния квартал във Варна организират тази неделя, 5 октомври. Сборният пункт е Основно училище "Ангел Кънчев", а началният час - 10. След това доброволците ще се разпределят на групи, ще им бъдат раздадени чували и ръкавици, съобщиха в ефира на Радио Варна и предаването "Новият ден" организаторите на акцията Радослав Георгиев..

публикувано на 02.10.25 в 09:00